Alantoina – jak działa na skórę?

utworzone przez | lut 21, 2018 | Codzienna pielęgnacja

Na pewno wiele z nas spotkało się już wielokrotnie z kosmetykami, szczególnie kremami, które w swoim składzie zawierają alantoinę. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czym jest ta substancja, jakie ma zastosowanie i w jakich kosmetykach możemy najczęściej ją spotkać.

 

Alantoina — co to takiego?

Alantoina to związek chemiczny pochodzenia naturalnego. Jest ona pochodną kwasu moczowego, a w przyrodzie występuje w korzeniu żywokostu lekarskiego. Jednak ta, którą na co dzień spotykamy w powszechnie dostępnych kosmetykach, wytwarzana jest syntetycznie w laboratorium.

Alantoina stosowana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym ma postać białego proszku, który słabo rozpuszcza się w wodzie, wykazuje natomiast szereg właściwości, które dobroczynnie wpływają na stan naszej skóry.

 

fotolia.com, #141043423 | Autor: Kalim

 

Alantoina – właściwości i działanie

Alantoina to substancja szeroko stosowana w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym przede wszystkim ze względu na swoje działanie nawilżające i łagodzące. Co więcej, pomaga ona także w regeneracji naskórka, przyspiesza gojenie ran, a jako pochodna kwasu moczowego, ma także właściwości zmiękczające naskórek. Ponadto działa ona także przeciwzapalnie.

Substancja ta bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, bo łagodzi zaczerwienienia i uspokaja skórę, zmniejsza uczucie pieczenia, a dzięki temu, że przyspiesza i pobudza podział komórek, pomaga regenerować naskórek. Doskonale sprawdza się więc przy leczeniu oparzeń, skaleczeń i innych uszkodzeń skóry.

Warto także pamiętać, że alantoina jest także humektantem – jest więc substancją mającą zdolność przyciągania i zatrzymywania cząsteczek wody w skórze, doskonale nawilża, a także wygładza naskórek.

 

fotolia.com, #132896681 | Autor: baibaz

 

Kosmetyki z alantoiną – dla kogo?

Kosmetyki z alantoiną polecane są przede wszystkim osobom, które walczą z problemami dermatologicznymi. Substancja ta szczególnie polecana jest przy pielęgnacji skóry trądzikowej, wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień, a także dla osób cierpiących na łuszczycę, łupież czy atopowe zapalenie skóry.

Alantoinę bardzo często znaleźć możemy także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci, ponieważ wzmacnia ona warstwę hydrolipidową naskórka oraz łagodzi podrażnienia, co jest szczególnie ważne w przypadku delikatnej skóry maluchów.

Łagodzące i regenerujące właściwości alantoiny wykorzystywane są także w kremach i maściach, których celem jest leczenie oparzeń, otarć, skaleczeń. Często, również ze względu na te właściwości, bywa składnikiem kremów i balsamów do opalania.

Alantoina występuje jednak nie tylko w kremach i balsamach do twarzy i ciała. Spotkać możemy ją także w żelach i płynach do kąpieli, mydłach, kosmetykach do higieny intymnej, kremach do rąk, balsamach i pomadkach do ust, a także w kosmetykach do makijażu.

0 komentarzy

Typy zmarszczek, cz. II

O tym, że zmarszczki są efektem starzenia się skóry, wie chyba każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym są spowodowane, a także, że dzielą się na...

Naturalne składniki, których warto szukać w kosmetykach

Ostatnio coraz częściej decydujemy się na kosmetyki z możliwie prostą recepturą, oparte na składnikach naturalnych o wielopoziomowym działaniu. Takie produkty nie tylko w niczym nie ustępują tym,...

Kolagen w walce ze zmarszczkami – czy warto?

W jednym z naszych poprzednich wpisów poruszaliśmy temat znaczenia białka w pielęgnacji skóry i włosów. Jednym z białek naturalnie występujących w ludzkim organizmie niemal w każdej komórce jest...

Pielęgnacja twarzy po 20. roku życia – co warto wiedzieć?

Wydaje się, że skóra młodej kobiety tuż po dwudziestym roku życia, skoro sama z siebie wygląda świeżo i pięknie, nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabiegów, by utrzymać taki wygląd przez dłuższy...

Jak przygotować skórę do opalania?

Aby zabezpieczyć skórę przed negatywnymi skutkami opalania, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, jakich reguł trzeba przestrzegać i opowiedz o nich bliskim.  Kosmetyki ochronne – jak...