OCM – co to takiego?

utworzone przez | wrz 27, 2017 | Codzienna pielęgnacja

OCM to ciekawa alternatywa do standardowego oczyszczania twarzy płynem micelarnym lub żelem do mycia twarzy. Choć sam skrót brzmi tajemniczo, sam proces jest bardzo prosty i nie wymaga wielu kosmetyków i akcesoriów, by przeprowadzić go we właściwy sposób. Czym jest słynne OCM? Dziś odpowiemy na to pytanie.

 

OCM – co to takiego?

OCM, czyli Oil Cleansing Method jest sposobem oczyszczania twarzy przy użyciu olejów naturalnych. Choć mycie twarzy tłustym olejkiem może wydawać się nieco dziwne, to opiera się ono na prostej zasadzie: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Inaczej mówiąc, mieszanka olejów, których używamy w OCM, pomaga rozpuścić sebum i dokładnie oczyścić pory, nie wysuszając dodatkowo skóry, tak jak robią to zwykłe żele do mycia twarzy. W ten sposób skóra jest oczyszczona, ale nie zostaje pozbawiona warstwy ochronnej, przez co gruczoły łojowe, które się w niej znajdują, nie muszą produkować coraz więcej sebum. Brzmi logicznie prawda?

 .

Jakiego oleju użyć do OCM?

Podstawowymi olejami stosowanymi do OCM jest mieszanka oleju rycynowego i oleju bazowego. Ich proporcje zmieniają się w zależności od rodzaju naszej cery, podobnie będziemy dobierać również rodzaj oleju bazowego.

Jeśli posiadamy skórę suchą, zastosujmy proporcję 1:9, gdzie jedną część będzie stanowił olej rycynowy. Przy skórze normalnej i mieszanej powinna sprawdzić się proporcja 2:8, natomiast przy cerze tłustej 3:7. Nie musimy jednak sztywno trzymać się tych ustalonych proporcji, najważniejsze jest bowiem obserwowanie tego, jak nasza cera reaguje i modyfikowanie ich zgodnie z tym, czego aktualnie potrzebuje. Pamiętajmy również, by nie używać czystego oleju rycynowego, ponieważ stosowany solo może wysuszyć skórę.

A jak dopasować olej bazowy do naszej cery? Tutaj najlepiej sprawdzi się metoda prób i błędów, możemy również zastosować mieszankę dwóch lub trzech olejów bazowych i do nich dodać olej rycynowy. Wybierajmy przede wszystkim oleje z pierwszego tłoczenia i nierafinowane, a jeśli decydujemy się na gotową mieszankę, sprawdźmy, czy nie ma w składzie parafiny.

Do skóry tłustej zazwyczaj dobrze sprawdzają się takie oleje jak olej jojoba, olej z orzechów włoskich lub olej z konopi. Skóra normalna lub mieszana powinna polubić się z olejem z awokado lub z olejem ze słodkich migdałów. Przy skórze suchej i dojrzałej zaleca się stosowanie oleju arganowego, różanego, z pestek winogron lub z ogórecznika.

 

 

fotolia.com, #136690055 | Autor: Iuliia

 .

Jak stosować OCM?

Oprócz mieszanki wybranych olejów, do tej metody oczyszczania będzie nam jeszcze potrzebny mały ręczniczek do twarzy oraz bardzo ciepła (ale nie wrząca!) woda. Gdy już wszystko mamy przygotowane możemy przystąpić do działania.

Rozcieramy niewielką ilość mieszanki olejków w dłoniach i nakładamy na suchą lub lekko zwilżoną skórę twarzy. Masujemy twarz kolistymi ruchami, szczególnie skupiając się na miejscach, które są dla nas problematyczne. Następnie nakładamy na skórę zmoczony w ciepłej wodzie i odciśnięty ręcznik. Pozostawiamy go na twarzy i pozostawiamy do ostygnięcia. W tym czasie nasze pory powinny się rozszerzyć. Ponownie płuczemy ręcznik w ciepłej wodzie i znów nakładamy na twarz. Czynność powtarzamy 2-3 razy. Na koniec bardzo delikatnie zbieramy nadmiar oleju, uważając, by niepotrzebnie nie pocierać twarzy ręcznikiem. Ostatni raz płuczemy ręcznik – tym razem w chłodnej wodzie i przykładamy do twarzy. W ten sposób pory się zamkną. Na koniec możemy przetrzeć twarz tonikiem i nałożyć krem nawilżający jak zwykle.

 

fotolia.com, #167579467 | Autor: puhhha

 .

Co jeszcze warto wiedzieć o OCM?

Choć OCM sprawdza się u wielu osób, warto pamiętać, że nie musi służyć wszystkim. Jeżeli posiadasz cerę naczynkową, może się okazać, że ta metoda nie jest dla Ciebie – ciepły ręcznik może zaognić zaczerwienienia. Dlatego nigdy nie używaj bardzo gorącej wody do zmywania oleju. Nie pocieraj również twarzy intensywnie ręcznikiem.

Uważaj również, jeśli masz cerę trądzikową – masaż twarzy z ropnymi krostkami może sprawić, że bakterie rozprzestrzenią się po całej cerze. W tym wypadku również nie pocieraj twarzy zbyt mocno ręcznikiem i obserwuj, czy ta metoda nie powoduje zaognienia trądziku.

Metodę OCM najlepiej stosować kilka razy w tygodniu.

0 komentarzy

Jak dbać o rzęsy?

Długie, mocne i gęste rzęsy to obiekt pożądania wielu kobiet. Co prawda tusz do rzęs może pomóc nam uzyskać piękny wachlarz podkreślający oko, jednak warto zadbać również o odżywienie samych...

Kwas laktobionowy – jak działa?

O kwasie laktobionowym wciąż niewiele się mówi, chociaż jest on składnikiem wielu kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych do skóry wrażliwej lub problematycznej. Mimo że jest znany już od ponad...

Wyjaśniamy: jak pomagają peelingi? Działanie i efekty

Działanie peelingów jest znane już od wielu lat. Kobiety pokochały ten rodzaj kosmetyków za wspaniały wpływ na wygląd skóry. Po zastosowaniu peelingu cera staje się gładka i promienna, a ciało...

Olejek łopianowy – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olejek łopianowy jest pozyskiwany z korzenia łopianu większego, czyli gatunku pospolitego na terenie całej Polski. Produkt może być wzbogacany ekstraktami z czerwonej papryki czy skrzypu polnego....

Kosmetyki, które warto zabrać do samolotu

Choć wakacje dobiegły już końca, wiele z nas nadal czekają podróże, nie tylko na wakacje, ale również służbowe. Najszybszym środkiem transportu, szczególnie na dalekie odległości jest samolot....