Choć w drogeriach przeważnie cała półka zastawiona jest tonikami do twarzy różnych firm, często zadajemy sobie pytanie, po co one właściwie są? Co daje nam stosowanie toniku? O ile używanie kremu czy żelu do mycia twarzy z reguły nie budzi zastrzeżeń, o tyle tonik często uznawany jest za zbędny wydatek. Jaka tak naprawdę jest rola tego kosmetyku i czy opłaca się go stosować?
Czemu służy stosowanie toniku?
Tonik do twarzy ma kilka podstawowych funkcji. Usuwa resztki makijażu, z którymi nie dał sobie rady płyn do demakijażu czy żel myjący, usuwa nadmiar sebum, czasami matuje, nawilża i odżywia, jednak jego podstawowe zadanie jest zupełnie inne. Tonik ma przede wszystkim przywrócić naturalne pH skórze. Kosmetyki, których używamy do mycia i demakijażu, mają zasadowy odczyn, który jest nienaturalny dla naszej skóry. W takich warunkach doskonale rozwijają się bakterie i grzyby, mogące prowadzić do nieestetycznych zmian w postaci pryszczy lub zaskórników. Tonik zaś przywraca skórze naturalny, lekko kwaśny odczyn, który pozwala jej zachować równowagę mikrobiologiczną. Równie ważną jego rolą jest przygotowanie skóry do przyjęcia kolejnego kosmetyku. Jest on swego rodzaju bazą, która pozwala na lepsze chłonięcie składników, dotaczanych przez nałożony po jego zastosowaniu krem.
Czego unikać w toniku?
Wciąż jeszcze pojawia się w Internecie wiele opinii, że dobry tonik powinien mieć w składzie alkohol. To przeświadczenie wynika stąd, że alkohol jest silnym środkiem, który mocno oczyszcza, więc wydaje nam się, że świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Jednak tak naprawdę mocno wysusza on cerę, a długofalowo jego działanie ma skutek odwrotny od zamierzonego. Skóra tłusta i trądzikowa dlatego produkuje tak dużo łoju, że organizmowi wydaje się, iż naskórek jest zbyt suchy. Dlatego potraktowanie go kosmetykiem o tak silnym działaniu początkowo sprawi, że cera stanie się matowa i oczyszczona, ale szybko spowoduje jeszcze intensywniejszą produkcję sebum. Nie należy więc szukać alkoholu w toniku, a jeśli bardzo nam zależy, by znalazł się on w składzie, lepiej szukać produktu, który zawiera jedynie niewielki jego procent.
Jakie składniki powinien mieć dobry tonik?
Przy wybieraniu toniku można kierować się zasadą: im krótszy skład, tym lepszy produkt. Dobrze, by zawierał naturalne składniki, które doskonale pielęgnują skórę i sprawiają, że staje się świeża i promienna. Na cerę tłustą można stosować tonik z szałwią lub nagietkiem, gdyż te rośliny delikatnie pielęgnują cerę, ograniczają wydzielanie sebum i łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne. Posiadaczki cery dojrzałej mogą szukać w toniku zielonej herbaty, która zawiera składniki opóźniające proces starzenia skóry. Do pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień lub suchej dobrze sprawdzą się zaś kosmetyki bogate w składniki o właściwościach kojących, na przykład rumianek, wyciąg z aloesu lub woda różana.
Kiedy stosować?
Toniku najlepiej używać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Stosuje się go, wyciskając odrobinę płynu na płatek kosmetyczny i delikatnie pocierając nim skórę na twarzy, szyi i dekolcie. Tonik nakłada się po demakijażu i umyciu skóry żelem myjącym lub pianką.
0 komentarzy