Typy zmarszczek cz.I

utworzone przez | lut 22, 2018 | Codzienna pielęgnacja | 0 komentarzy

Zmarszczki to jeden z nieodłącznych elementów starzenia się skóry. Niestety, nie ma możliwości, by całkowicie się przed nimi ustrzec. Na ich powstawanie wpływ ma, oprócz wieku, wiele innych czynników, warto jednak w pierwszej kolejności zastanowić się, czym tak naprawdę są zmarszczki i jakie są ich rodzaje. Pomoże to skuteczniej walczyć z oznakami upływającego czasu.

 

Czym są zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki pojawiają się na naszych twarzach między 25 a 30. rokiem życia. To właśnie w ten sposób na twarzy odbijają się procesy starzenia, które mają miejsce w naszym organizmie wraz z upływem czasu. Na powstawanie zmarszczek wpływ ma wiele czynników, jednak do najważniejszych zaliczyć możemy geny, tryb życia – szczególne znaczenie mają tu używki, stres i niewłaściwa dieta, promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja, a nawet typ cery i kształt twarzy.

Zmarszczki to załamania skóry i zagłębienia, które podzielić możemy na kilka typów, w zależności od tego, jak i w którym miejscu powstają.

 

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne to typ zmarszczek, który na skórze pojawia się najwcześniej. Najczęściej zlokalizowane są one w kącikach oczu – są to tak zwane kurze łapki, a także w liniach uśmiechu, czyli pomiędzy nosem a ustami. To także charakterystyczne bruzdy na czole, które powstają, gdy marszczymy lub unosimy brwi.

Tego typu zmarszczki powstają na skutek ruchów mięśni twarzy, gdy mówimy, uśmiechamy się i wyrażamy emocje. Niestety nie ma sposobu, by się przed nimi uchronić. Początkowo są one widoczne tylko podczas mimiki, jednak z czasem nasza skóra ma coraz mniejszą zdolność do rozkurczania się, a zmarszczki się utrwalają i zmieniają w zmarszczki statyczne.

 

fotolia.com, #17913811 | Autor: Valua Vitaly

 

Zmarszczki grawitacyjne

Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki grawitacyjne powstają na skutek działania przyciągania ziemskiego. Wraz z wiekiem nasza skóra traci jędrność i staje się mniej elastyczna, dlatego też owal twarzy staje się mniej wyraźny, zaczynają pojawiać się bruzdy i załamania skóry.

 

Zmarszczki statyczne

Zmarszczki statyczne to kolejne zmarszczki, które powstają wraz z wiekiem. Tak naprawdę są to utrwalone zmarszczki mimiczne i senne (czyli takie, które pojawiają się na skórze w wyniku jej ułożenia w czasie snu). Niestety na zmarszczki statyczne nie działają żadne kremy nawilżające oraz przeciwzmarszczkowe, działają one bowiem tylko profilaktycznie, zapobiegając utrwaleniu się zmarszczek mimicznych. W walce ze zmarszczkami statycznymi skuteczne mogą być jedynie profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak mikrodermabrazja, złuszczanie kawasami, czy zabiegi z retinolem.

 

fotolia.com, #115326061 | Autor: iconogenic

 

Zmarszczki posłoneczne

Zmarszczki posłoneczne to jeden z rodzajów zmarszczek statycznych. Jak wskazuje sama nazwa, powstają one na skutek uszkodzenia skóry przez promienie UVA i UVB i występują na najbardziej wystawionych na działanie słońca obszarach naszego ciała – twarzy, szyi i karku. Pod wpływem działania promieni słonecznych uszkodzona zostaje macierz skóry – a dokładniej jej włókna elastyczne, dlatego też jedynym sposobem, by zapobiec powstawaniu zmarszczek posłonecznych, jest codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem.

W dzisiejszym wpisie wymieniliśmy zaledwie kilka najważniejszych typów zmarszczek. Temat ten jest jednak dużo bardziej obszerny, dlatego, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zaglądajcie na naszego bloga, bo wkrótce pojawią się kolejne artykuły związane z tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja twarzy po 20. roku życia – co warto wiedzieć?

Wydaje się, że skóra młodej kobiety tuż po dwudziestym roku życia, skoro sama z siebie wygląda świeżo i pięknie, nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabiegów, by utrzymać taki wygląd przez dłuższy...

Czynniki, które mają zły wpływ na skórę

Nasza skóra zmienia się cały czas. Oczywiste jest, że staje się nieco inna z biegiem lat, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jej kondycja może znacząco pogorszyć się nawet w ciągu kilku dni....

Węgiel w kosmetykach? Czemu nie!

Węgiel aktywny, choć w pierwszej chwili może nie wydawać się produktem ściśle związanym z branżą kosmetyczną, odgrywa ważną rolę w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Szczególnie w ostatnim czasie...

Kosmetyki ze śluzem ślimaka – czy naprawdę działają?

Już od jakiegoś czasu w świecie kosmetyków głośno jest o azjatyckim sposobie pielęgnacji cery. Również na naszym blogu możecie przeczytać więcej na ten temat. Wraz z nią zapanowała także moda na...

Najlepsze maseczki na dłonie

Skóra na dłoniach jest niezwykle mocno narażona na podrażnienia. Ma kontakt z wieloma detergentami, bardzo wysokimi i niskimi temperaturami i wieloma innymi czynnikami, które powodują jej...