Typy zmarszczek cz.I

utworzone przez | lut 22, 2018 | Codzienna pielęgnacja | 0 komentarzy

Zmarszczki to jeden z nieodłącznych elementów starzenia się skóry. Niestety, nie ma możliwości, by całkowicie się przed nimi ustrzec. Na ich powstawanie wpływ ma, oprócz wieku, wiele innych czynników, warto jednak w pierwszej kolejności zastanowić się, czym tak naprawdę są zmarszczki i jakie są ich rodzaje. Pomoże to skuteczniej walczyć z oznakami upływającego czasu.

 

Czym są zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki pojawiają się na naszych twarzach między 25 a 30. rokiem życia. To właśnie w ten sposób na twarzy odbijają się procesy starzenia, które mają miejsce w naszym organizmie wraz z upływem czasu. Na powstawanie zmarszczek wpływ ma wiele czynników, jednak do najważniejszych zaliczyć możemy geny, tryb życia – szczególne znaczenie mają tu używki, stres i niewłaściwa dieta, promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja, a nawet typ cery i kształt twarzy.

Zmarszczki to załamania skóry i zagłębienia, które podzielić możemy na kilka typów, w zależności od tego, jak i w którym miejscu powstają.

 

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne to typ zmarszczek, który na skórze pojawia się najwcześniej. Najczęściej zlokalizowane są one w kącikach oczu – są to tak zwane kurze łapki, a także w liniach uśmiechu, czyli pomiędzy nosem a ustami. To także charakterystyczne bruzdy na czole, które powstają, gdy marszczymy lub unosimy brwi.

Tego typu zmarszczki powstają na skutek ruchów mięśni twarzy, gdy mówimy, uśmiechamy się i wyrażamy emocje. Niestety nie ma sposobu, by się przed nimi uchronić. Początkowo są one widoczne tylko podczas mimiki, jednak z czasem nasza skóra ma coraz mniejszą zdolność do rozkurczania się, a zmarszczki się utrwalają i zmieniają w zmarszczki statyczne.

 

fotolia.com, #17913811 | Autor: Valua Vitaly

 

Zmarszczki grawitacyjne

Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki grawitacyjne powstają na skutek działania przyciągania ziemskiego. Wraz z wiekiem nasza skóra traci jędrność i staje się mniej elastyczna, dlatego też owal twarzy staje się mniej wyraźny, zaczynają pojawiać się bruzdy i załamania skóry.

 

Zmarszczki statyczne

Zmarszczki statyczne to kolejne zmarszczki, które powstają wraz z wiekiem. Tak naprawdę są to utrwalone zmarszczki mimiczne i senne (czyli takie, które pojawiają się na skórze w wyniku jej ułożenia w czasie snu). Niestety na zmarszczki statyczne nie działają żadne kremy nawilżające oraz przeciwzmarszczkowe, działają one bowiem tylko profilaktycznie, zapobiegając utrwaleniu się zmarszczek mimicznych. W walce ze zmarszczkami statycznymi skuteczne mogą być jedynie profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak mikrodermabrazja, złuszczanie kawasami, czy zabiegi z retinolem.

 

fotolia.com, #115326061 | Autor: iconogenic

 

Zmarszczki posłoneczne

Zmarszczki posłoneczne to jeden z rodzajów zmarszczek statycznych. Jak wskazuje sama nazwa, powstają one na skutek uszkodzenia skóry przez promienie UVA i UVB i występują na najbardziej wystawionych na działanie słońca obszarach naszego ciała – twarzy, szyi i karku. Pod wpływem działania promieni słonecznych uszkodzona zostaje macierz skóry – a dokładniej jej włókna elastyczne, dlatego też jedynym sposobem, by zapobiec powstawaniu zmarszczek posłonecznych, jest codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem.

W dzisiejszym wpisie wymieniliśmy zaledwie kilka najważniejszych typów zmarszczek. Temat ten jest jednak dużo bardziej obszerny, dlatego, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zaglądajcie na naszego bloga, bo wkrótce pojawią się kolejne artykuły związane z tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sposoby na ślady po trądziku

Jak trudna i wyczerpująca potrafi być walka z trądzikiem, wie każdy, kto go doświadczył. Nie mniej problematyczne są jednak próby pozbycia się śladów po nim w postaci blizn i przebarwień. Potrafią...

Pielęgnacja skóry pod oczami

Skóra pod oczami jest wyjątkowo wręcz wrażliwa, łatwo ulega podrażnieniom i jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Jest ona niemal czterokrotnie cieńsza niż skóra w innych...

Jak się pozbyć zaskórników?

Rozszerzone pory, zaskórniki, trądzik – to najczęstsze problemy, jakie dotykają naszej cery. Niełatwo jest sobie z nimi poradzić i czasem wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub u...

Glinka kosmetyczna – jak ją stosować?

Naturalna glinka kosmetyczna to podstawa wielu kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Stosuje się ją już nie tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale także coraz chętniej sięgamy po nią...

Relaksujący masaż w domu? Koniecznie z tymi kosmetykami

Nawet jeśli masz za sobą męczący dzień i marzysz tylko o tym, by położyć się do łóżka, warto poświęcić chwilę na odprężający masaż. Możesz go wykonać w domowym zaciszu. O masaż twarzy zadbasz...