Powstawanie zmarszczek możemy opóźnić, stosując odpowiednie kosmetyki, które nawilżają, odżywiają i uelastyczniają skórę. Będzie to jednak proces niezwykle trudny, jeśli nie wspomożemy organizmu, pozbywając się nawyków przyspieszających starzenie się skóry, a tym samym tworzenie się na niej nieestetycznych bruzd. Jakie nasze działania mają szczególnie negatywny wpływ na stan cery?
Doprowadzanie do odwodnienia organizmu
Gdy w naszym organizmie brakuje wody, szybko zaczyna się to odbijać na stanie skóry – staje się ona szara, ziemista, pozbawiona blasku, a dodatkowo zostaje osłabiony jej płaszcz ochronny. Na dłuższą metę powoduje to zwiększoną podatność na powstawanie zmarszczek, dlatego zawsze należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Warto jednak wiedzieć, że odwodnienie może powodować nie tylko picie zbyt małej ilości płynów (mniejszej niż zalecane 2l dziennie). Do odwodnienia prowadzi także częste spożywanie dużej ilości alkoholu. Jeśli więc nie stronimy od procentów, musimy być przygotowani na to, że zmarszczki pojawią się na naszej twarzy dużo szybciej.
Palenie papierosów
Problemy ze zmarszczkami pojawiają się też często w przypadku osób, które regularnie palą papierosy. Zawarta w nich nikotyna nie tylko niszczy kolagen i elastynę, ale także powoduje zwężanie naczyń krwionośnych. W efekcie skóra nie jest odpowiednio zaopatrzona w tlen i ważne składniki odżywcze. Z tych powodów szybko traci elastyczność i staje się poprzecinana bruzdami. Palenie może spowodować, że problem ze zmarszczkami zacznie się nawet kilkanaście lat wcześniej niż u osób niepalących.
Spanie twarzą do poduszki
Choć może wydawać się to dziwne, na stan skóry ma wpływ także pozycja, w jakiej śpimy. Niewskazane jest zwłaszcza spanie na brzuchu oraz w pozycji embrionalnej – wtedy na skórze tworzą się zagięcia, w których kolagen ulega niszczeniu. Uszkodzenia kolagenu sprawiają, że skóra staje się mniej elastyczna i sprężysta, a jeśli regularnie śpimy w nieodpowiedniej dla nas pozycji, staje się to przyczyną zmarszczek.
Wychodzenie z domu bez kremu z filtrem
Krem z filtrem niezbędny jest nie tylko osobom, które mają skłonności do oparzeń słonecznych. Powinniśmy stosować go wszyscy, gdyż nawet jeśli promienie nie wyrządzają nam natychmiastowej krzywdy, powodują efekt fotostarzenia, co staje się widoczne po latach. Co to oznacza? Otóż przenikając przez skórę, niszczą elastynę, zaburzają produkcję enzymów rozkładających włókna kolagenowe i wzmagają produkcję wolnych rodników. Takie promienie atakuje nas nawet w pochmurny dzień, dlatego kremu z filtrem należy używać o każdej porze roku i niezależnie od pogody.
0 komentarzy