Jak objawia się alergia na kosmetyki?

utworzone przez | kwi 10, 2017 | Codzienna pielęgnacja | 0 komentarzy

Wbrew pozorom, reakcje alergiczne na kosmetyki, pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. Dotychczas słyszeliśmy o alergii na biżuterię, pyłki drzew czy też mieliśmy styczność z alergią pokarmową, jednak od kilkunastu lat, reakcje uczuleniowe na kosmetyki występują coraz częściej. Plagą można nazwać już alergię na perfumy, a substancji uczulających nie brakuje przecież w farbach do włosów czy wodach toaletowych. 

 

Alergia na kosmetyki. Jakie są jej przyczyny?

Kosmetyki w swoim składzie zawierają wiele różnorodnych substancji chemicznych. Mimo że balsam, krem do rąk, pachną świetnie i mają odpowiednią konsystencję, nie jest powiedziane, że nie zawierają substancji, które mogą Cię uczulić. Co ciekawe, w przypadku perfum substancji uczulających może być nawet ponad 100.

Uczulenie może być wywołane przez konserwanty, formalinę czy parabeny. Formalinę znajdziemy w środkach chemicznych, ale też w preparatach zapobiegających np. poceniu się, a parabeny znajdziemy w niemal wszystkich kremach do twarzy, podkładach, maseczkach i szamponach.

Alergia na dany produkt objawi się bardzo szybko. Dzięki temu już po pierwszym użyciu poznasz, że dany kosmetyk Cię uczula i będziesz mogła odpowiednio szybko zareagować. Wyrobami, które najczęściej wywołują wyprysk kontaktowy, są mydła, dezodoranty, płyny do kąpieli, zwłaszcza te z aktywnymi detergentami.

 

Objawy alergii

Współcześnie uczulające składniki, powodują przede wszystkim wyprysk kontaktowy, rumień, pieczenie, uczucie suchości, swędzenie skóry i jej zaczerwienienie. Rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że dojdzie do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Co istotne, dzisiejsze reakcje na substancje uczulające są o wiele łagodniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ laboratoria wciąż ulepszają recepturę środków kosmetycznych, aby wyeliminować silnie uczulające substancje.

Większość wymienionych reakcji występuje u kobiet starszych, jednak nie omijają one też młodych osób, takich które nadużywają kosmetyków. Najczęściej reakcje alergiczne występują na skórze twarzy i w okolicach oczodołów.

Jeżeli widzisz, że dany kosmetyk Cię uczula, powinnaś odstawić dany kosmetyk. Po dwóch tygodniach, objawy powinny ustąpić, a Ty nie możesz zapomnieć o wizycie u alergologa, aby dokładnie móc określić substancje, jakie Cię uczulają.
 

Alergia. Co ją wywołuje?

Najbardziej narażone na alergię są miejsca nieosłonięte, a więc twarz, szyja i powieki, a najbardziej na nią odporna jest skóra głowy. Alergię na naszą skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i które, naturalnie, zostają tam na dłużej. Mowa tu więc o perfumach, kremach, balsamach, ale silnie alergizują również tak często używane farby do włosów i środki do ondulacji. Do mniej alergizujących należą szampony, odżywki i peelingi.

Najczęściej, objawy alergiczne wywołują substancje konserwujące, dlatego tak ważne jest sprawdzenie składu danego kosmetyku, zanim go kupimy.
 
Do najpopularniejszych substancji należą:

  • substancje zapachowe
  • Methyldibromoglutaronitrile
  • Imidazolidinyl Urea
  • Diazolidinyl Urea
  • Cetylpyridinium Chloride
  • Chlorhexidine
  • lanolina i parabeny: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben

Warto wspomnieć również o formaldehydzie. Formaldehyd najczęściej występuje pod nazwami Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15 w lakierach do paznokci, włosów, samoopalaczach.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odciski na stopach – jak się ich pozbyć?

Podczas lektury tego wpisu dowiesz się, co jest przyczyną powstawania odcisków na stopach oraz jak przebiega zabieg usuwania nagniotków w gabinecie podologicznym. Będziesz również wiedziała, jakie...

Olej z pestek winogron w codziennej pielęgnacji

Coraz bardziej zaczynamy doceniać naturalne produkty, które mają właściwości pielęgnacyjne i z powodzeniem mogą zastępować kosmetyki z drogerii. Są one stosunkowo tanie, a ich wpływ na stan skóry,...

Popękane pięty? Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić

Popękane pięty początkowo są tylko defektem estetycznym, jednak szybko mogą przerodzić się w poważniejszy problem. Póki szczeliny są płytkie, możemy ich nawet nie zauważać, ale gdy docierają do...

Jak walczyć z przebarwieniami na skórze?

Przebarwienia na skórze mogą być przyczyną wielu kompleksów. Ciemne – szare lub brązowe plamki pojawiają się na skórze niespodziewanie i niestety nie jest łatwo się ich pozbyć. Skąd biorą się...

Koktajle, które pozwalają zadbać o urodę

Uraczymy Cię owocowo-warzywnymi koktajlami, które kapitalnie smakują i świetnie dbają o urodę. Zastąp nimi niezdrowe przekąski, a już niebawem zauważysz, że czujesz się lepiej i wyglądasz piękniej. ...