Pędzle do makijażu należą do podstawowych akcesoriów wykorzystywanych podczas codziennej pielęgnacji. Jako że podczas nakładania kosmetyków stykają się ze skórą, naturalnym jest, że gromadzą się na nich drobinki naskórka oraz sebum. To w połączeniu z resztkami kosmetyków może stworzyć idealną pożywkę dla grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów. Używając brudnych pędzli do makijażu, narażasz się na zatkanie porów, rozniesienie po całej skórze zmian trądzikowych i ogólne pogorszenie stanu cery. Oprócz tego brudne pędzle szybciej się zużywają. Zaschnięte kosmetyki gromadzące się na włosiu pędzli mogą doprowadzić do ich stwardnienia i wyłamywania się poszczególnych włosków. Łatwo zapobiec tym wszystkim niedogodnościom – wystarczy myć nie tylko twarz i ręce, ale także akcesoria używane do nakładania makijażu.
Jak i czym czyścić pędzle do makijażu?
Zastanawiasz się pewnie, jak często myć pędzle do makijażu. Jeżeli używasz pędzla do nakładania kosmetyków o wilgotnej czy tłustej konsystencji, takich jak kremy, korektory, fluidy czy pomadki, to musisz starannie czyścić go po każdym użyciu. Jeśli pędzlem nakładasz róż, cienie do oczu czy bronzer, czyli produkty sypkie, to możesz oczyszczać go nieco rzadziej, ale przynajmniej 2-3 razy w miesiącu.
Sposób mycia zależy od tego, z czego pędzle są wyprodukowane. Te z naturalnego włosia najlepiej oczyszczać preparatem na bazie oleju, który bez trudu usunie resztki kosmetyku do makijażu, a jednocześnie nie uszkodzi włosia. Pędzle syntetyczne najłatwiej czyścić płynem micelarnym. Do czyszczenia można też wykorzystać mydło, szampon albo specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia pędzli. Istnieją bardzo różne metody czyszczenia akcesoriów do makijażu – najszybszą jest przetarcie pędzli chusteczką higieniczną nawilżoną płynem do czyszczenia pędzli, a następnie spłukanie pod bieżącą wodą. Należy zwrócić uwagę na to, aby woda nie dostała się do skuwki pędzla, ponieważ może doprowadzić to do jego rozklejenia się.
Niestety delikatne pędzelki pod wpływem intensywnego pocierania mogą ulec odkształceniu. Nieco delikatniejszą metodą jest nabranie w zagłębienie dłoni mydła w płynie lub szamponu i lekkie wygniatanie namoczonego pędzla. Następnie wystarczy opłukać pędzel dokładnie pod bieżącą wodą. Jeśli pod wpływem mydła włosie pędzla stanie się sztywne, możesz je zmiękczyć, używając odżywki do włosów.
Jeśli używasz pędzli do nakładania kosmetyków wodoodpornych, na pewno zdajesz sobie pewnie sprawę z tego, że zwykłe mydło może nie wystarczyć. Wtedy najlepiej zastosować oliwkę, olej kokosowy lub inny naturalny olej. Dodaj go odrobinę do szamponu lub mydła i oczyść pędzel. Proces czyszczenia w tym przypadku będzie dość długi, bo następnie będziesz musiała oczyścić pędzel z tłuszczu – zrobisz to za pomocą mydła i ciepłej wody. Jeśli należysz do miłośniczek gadżetów, z pewnością spodoba Ci się Brushegg. To specjalne, silikonowe jajeczko nakładane na dwa palce, którym dokładnie oczyścisz poszczególne włoski pędzla. Silikonowe wypustki sprawiają, że czyszczenie trwa bardzo krótko.
MakeUp Revolution Czyścik do Pędzli Pro Hygiene Solid Brush Cleaner
Suszenie pędzli też jest ważne
Jakąkolwiek metodę czyszczenia wybierzesz, pamiętaj, że aby zachowały swój kształt i odpowiednie właściwości, musisz pozwolić im dobrze wyschnąć – najlepiej układając je na stoliku czy półce w takiej pozycji, aby włosie znajdowało się poza krawędzią. Jeśli szczególnie zależy Ci na uchronieniu włosia przed deformacją podczas suszenia, możesz je osłonić przy użyciu tzw make-up brush guard. Osłonka pozwala na swobodny przepływ powietrza a jednocześnie stabilizuje kształt włosia. Nie używaj do suszenia pędzli suszarki ani nie kładź ich na kaloryferze. Zbyt gorące powietrze może spowodować wypadanie włosków.
0 komentarzy