Emolientowe odżywki do włosów – co to takiego?

utworzone przez | lis 30, 2017 | Włosy idealne | 1 komentarz

Kiedy włosy stają się szorstkie, suche i zaczynają wyglądać po prostu na zniszczone, pierwszą rzeczą, po jaką sięgamy, jest odżywka do włosów. Warto jednak wiedzieć jakie składniki powinna ona zawierać, by jak najlepiej poprawić kondycję fryzury. Dziś opowiemy nieco więcej o emolientach – składnikach, które mają ogromny wpływ na wygląd włosów.

 

Bariera ochronna włosa

Zdrowe włosy składają się przede wszystkim z keratyny i wody. Szczególnie odpowiednia ilość tej ostatniej ma ogromny wpływ na kondycję i wygląd naszej fryzury. Aby zapobiegać utracie wilgoci i utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, każdy włos wyposażony jest w naturalną barierę ochronną, która składa się z lipidów – czyli tłuszczów.

Niestety nasze codzienne zabiegi – farbowanie, rozjaśnianie, zbyt intensywne szczotkowanie, stylizowanie gorącym powietrzem – osłabiają naturalną barierę ochronną, a co za tym idzie, woda szybciej odparowuje z włosa, przez co fryzura staje się sucha i traci połysk.

 

fotolia.com, #122448278 | Autor: Sofia Zhuravetc

 

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje pomagające odbudować płaszcz lipidowy włosów i zapobiegać nadmiernej utracie wilgoci. Tworzą one na powierzchni włosa rodzaj filmu ochronnego, który oprócz samego parowania wody, chroni także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Emolienty mają także zdolność wchłaniania wilgoci z otoczenia. Dzięki nim nasza fryzura mniej się puszy, jest wygładzona, i bardziej elastyczna.

 

Najskuteczniejsze emolienty

Emolienty to przede wszystkim oleje roślinne, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które doskonale przywracają włosom prawidłową równowagę wodno-tłuszczową i pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie.

Najskuteczniejszymi emolientami są oleje roślinne, takie jak olej lniany, olej z wiesiołka, olej konopny, słonecznikowy, sojowy. Oprócz tych pochodzenia roślinnego istnieją także emolienty pochodzenia zwierzęcego. Do nich zaliczyć możemy na przykład otrzymywaną z wełny owczej lanolinę, która jest częstym dodatkiem do kosmetyków pielęgnacyjnych, na przykład w odżywkach do włosów.

Jednak emolienty powstają także w sposób syntetyczny. Zaliczyć możemy do nich estry, skwalen, oleje mineralne. Przykładem syntetycznych emolientów jest na przykład parafina, czy tak zwane silikony.

 

fotolia.com, #78605877 | Autor: blackday

 

Jak wykorzystać emolienty do pielęgnacji włosów?

Najprostszym rozwiązaniem, by wykorzystać pielęgnacyjną moc emolientów jest oczywiście sięgnięcie po gotową odżywkę do włosów, która zawiera właśnie te składniki.

Równie dobrze sprawdzi się także tradycyjne olejowanie włosów. Niewielką ilość delikatnie podgrzanego, wybranego oleju wystarczy rozprowadzić na równomiernie na całej długości włosów i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Po zabiegu wystarczy umyć włosy jak zwykle. Ten zabieg warto stosować co najmniej jeden raz w tygodniu.

1 komentarz

  1. Pierwszy raz widzę tak prosto i przejrzyście opisane emolienty nad którymi głowie się od tygodnia! Dziękuję !!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Włosy kręcone – jak o nie dbać?

Włosy kręcone i falowane są marzeniem wielu posiadaczek włosów prostych i niepodatnych na układanie. Choć piękne, potrafią one przysporzyć wielu problemów ich właścicielkom. Wymagają bowiem...

Suchy szampon – tak czy nie?

Suchy szampon pojawił się na rynku już kilka lat temu, ale nadal budzi kontrowersje. Czy warto go stosować? A może trzeba go unikać ze wszelką cenę? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam,...

Suchy szampon. Czy niszczy włosy?

Suchy szampon niejedną z nas uratował w sytuacji kryzysowej… Nagle okazało się, że czeka Cię ważne wyjście lub znajomi wpadają do Ciebie z niezapowiedzianą wizytą, czy też najzwyczajniej w świecie...

Naturalne sposoby na rozjaśnienie włosów

Każdą z nas od czasu do czasu kusi zmiana koloru włosów. Niestety chemiczne metody koloryzacji niszczą włosy, sprawiają, że stają się suche, łamliwe i pozbawione blasku. Szczególnie szkodliwy wpływ...

Naturalne sposoby na przyciemnienie włosów

Jeśli chcemy przyciemnić włosy, pierwszym, co przychodzi nam na myśl, jest kupno farby. Oczywiście w ten sposób możemy uzyskać mnóstwo pięknych kolorów, jednak musimy liczyć się z tym, że przy...