Czy makijaż szkodzi skórze – fakty i mity

utworzone przez | sie 1, 2017 | Codzienna pielęgnacja, Olśniewaj makijażem

Pytanie, czy makijaż, który codziennie nakładamy na twarz, szkodzi cerze, zaprząta głowę niejednej z nas. W internecie pokutuje wiele mitów, według których kosmetyki kolorowe szkodzą nam i są przyczyną powstawania niedoskonałości i szybszego starzenia się skóry. Co jest prawdą, a co mitem? Dlaczego tak dużo mówi się o szkodliwości makijażu? Rozwiewamy wątpliwości.

 

Pomijanie pielęgnacji

Wielu z nas wydaje się, że to makijaż odpowiada za stan naszej cery. Zrzucamy na niego winę za powstające niedoskonałości, wydaje nam się, że to on przesusza skórę. Owszem, może tak być, jeśli używamy kosmetyków, które nie są dobrze dobrane do naszej cery.

Jednak główną przyczyną problemów ze skórą jest brak odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że pielęgnacja cery to zadanie kremu i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, a nie podkładu i pudru.

Dermacol Krem z wyciągiem z Alg Morskich Perfect Base Cream / 17,50 zł

 

Jeśli makijaż podkreśla suche skórki na twarzy, wprowadźmy do codziennej pielęgnacji regularny peeling, który będziemy powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

Im lepiej wypielęgnowana skóra, tym mniej makijażu będziemy mogły nakładać na twarz, bo nie będzie ona tego po prostu potrzebować.

 

Przeterminowane kosmetyki do makijażu

Często zdarza nam się, że nasze oczy, które są wyjątkowo wrażliwe, stają się podrażnione po nałożeniu makijażu. Jednak czy jest to wina samego malowania? Niekoniecznie. Często nie zwracamy uwagi na daty przydatności do użycia konkretnych produktów i to one właśnie mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienia.

Choć większość kosmetyków, szczególnie te w formie sypkiej lub w kamieniu, mają długą datę ważności, kontrolujmy je regularnie. Z czasem wszystkie kosmetyki zmieniają swoje właściwości i jeśli zapach, konsystencja lub zmieniony kolor któregoś z nich wzbudza nasze wątpliwości, lepiej się go pozbyć, nawet jeśli nie minęła jeszcze jego data ważności.

Szczególną uwagę zwróćmy na tusz do rzęs, którego po otwarciu nie powinnyśmy używać dłużej niż 6 miesięcy. Najlepiej wymieniać go jednak co około 3 miesiące.

 

Czysty pędzel to podstawa

Brudne pędzle to główne źródło powstawania niedoskonałości na skórze. Niemyte przez dłuższy czas narzędzia do makijażu, zwłaszcza jeśli przechowujemy je w wilgotnej i ciepłej łazience, stają się doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii, które potem przenosimy na skórę.

 

MakeUp Revolution Czyścik do Pędzli /
28,90 zł

 

Pędzle do podkładu i te, których używamy do kosmetyków kremowych, należy myć po 1-2 użyciach. Pędzel do pudru i kosmetyków w kamieniu lub sypkich myjmy nie rzadziej niż raz na kilka dni.

 

Uważaj na niektóre składniki kosmetyków

Do tej zasady każdy musi podejść indywidualnie. Jeśli mamy skłonność do alergii i niektóre kosmetyki nas uczulają, zwróćmy uwagę na skład, bo prawdopodobnie jeden ze składników, a nie cały kosmetyk powoduje podrażnienia.

Jeśli mamy wrażliwą cerę, kupujmy produkty hipoalergiczne i niekomedogenne, które na pewno nie będą zapychać porów.

Zwróć również uwagę, by używać kosmetyków dopasowanych do rodzaju cery, jaką posiadasz. Kosmetyki przeznaczone do makijażu cery tłustej i mieszanej na pewno nie będą odpowiednie dla cery suchej i na odwrót. Warto skonsultować się ze specjalistą, który wskaże nam, czego używać, by kosmetyki kolorowe nie zaszkodziły naszej cerze.

 

Pamiętaj o demakijażu

To właśnie zaniedbywany demakijaż jest w dużej mierze źródłem mitów o szkodliwości samego makijażu. Codzienne i dokładne zmywanie kosmetyków kolorowych z twarzy jest podstawą zdrowej cery.

Holika Holika Pianka Myjąca Sleek Egg Skin Cleasing Foam /
39,50 zł

 

Niedokładnie zmyte resztki podkładu są jedną z przyczyn trądziku i powstawania niedoskonałości, a resztki tuszu do rzęs i eyelinera mogą bardzo podrażniać nasze oczy.

MakeUp Revolution Dwufazowy Płyn do Demakijażu /
17,99 zł

.

Pozostałości makijażu działają jak maska i nie pozwalają skórze oddychać i regenerować się w nocy, co ma wpływa na przyspieszanie procesów starzenia.

0 komentarzy

Henna – wady i zalety

Henna to jeden z najpopularniejszych sposobów na naturalne i trwałe przyciemnienie rzęs i brwi. Sięga po nią wiele kobiet, bo zdecydowanie oszczędza ona czas przy porannym makijażu, a także sprawia,...

Wyjaśniamy: scrub a peeling – różnice. Sprawdź zanim kupisz

Odpowiednia pielęgnacja ciała i dbanie o wygląd cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na różnorodne zabiegi oraz stosuje wysokiej jakości kosmetyki, które korzystnie...

Skóra sucha czy odwodniona?

Pojęcia skóra sucha i odwodniona często używane są zamiennie, jednak wcale nie oznaczają tego samego. Co prawda, skóra sucha często jednocześnie jest odwodniona, ale skóra odwodniona nie zawsze musi...

Czerwień czerwieni nierówna. Jakie jej odcienie pasują do różnych typów urody?

Czerwona szminka to kosmetyk, który przydaje się zarówno przy makijażu wieczorowym, jak i codziennym. Dodaje kobiecości i seksapilu oraz zwraca uwagę wszystkich mężczyzn. Umiejętnie dobrana może być...

Jak dbać o skórę podczas upałów? 

Upały oraz słoneczne, wakacyjne dni mogą być dużym wyzwaniem w pielęgnacji skóry. Bardzo często jesteśmy zmuszeni wprowadzić w tym okresie spore zmiany, ponieważ wiele kosmetyków w trakcie pory...