Cienie pod oczami pojawiają się u wielu osób. U jednych tylko sporadycznie, u innych od pewnego momentu w życiu. Niektórzy zaś borykają się z nimi nawet przez cały czas. Czy są one tylko defektem estetycznym? A może poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia? Otóż, jak w wielu innych przypadkach, to zależy.
Powody powstawania cieni pod oczami
Jeśli cienie pojawiają się tylko sporadycznie, nie są one powodem do wielkiego niepokoju. Najprawdopodobniej stanowią skutek niewyspania lub chwilowego stresu. W takich wypadkach najlepiej zafundować się co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu i dzień relaksu, a problem powinien zniknąć. Bardziej zainteresować powinniśmy się wtedy, gdy cienie pojawiają się na pewnym etapie życia i nie znikają. Co prawda, mogą być one efektem starzenia się skóry – stopniowo robi się ona coraz cieńsza, przez co żyły stają się bardziej widoczne i pod oczami objawia się to właśnie występowaniem cieni. Istnieje jednak również możliwość, że są one symptomem poważnej choroby.
Cienie pod oczami mogą być oznaką niedoczynności tarczycy, cukrzycy, anemii, choroby nerek, nadciśnienia tętniczego czy zapalenia skórno-mięśniowego. Jeśli więc pojawiają się nagle i nie znikają mimo wypoczynku, koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on skierować nas na badanie krwi, a jeśli uzna to za konieczne, również na bardziej szczegółowe badania.
A może to kwestia genów?
Inaczej wygląda sprawa, gdy cienie pod oczami mamy, odkąd pamiętamy. Wtedy najprawdopodobniej są one wynikiem uwarunkowań genetycznych i nie stanowią powodu do zmartwień. Oczywiście, jeśli towarzyszą im inne dolegliwości, warto udać się do lekarza, jednak gdy czujemy się dobrze, nie ma takiej konieczności. Inna sprawa, że tego typu cieni nie da się też w żaden sposób pozbyć. Jedynym sposobem, by przestały być widoczne, jest ich zakrycie kosmetykami do makijażu.
Jak radzić sobie z cieniami pod oczami?
Cienie oraz opuchliznę pod oczami można zmniejszyć, stosując żele chłodzące oraz maseczki o tym samym działaniu. Dobrze sprawdzą się tutaj kosmetyki z wyciągiem z arniki albo bławatka oraz witaminami C i K. Poprawę przyniosą także regularne okłady na oczy z zielonego ogórka lub czarnej herbaty. Doraźnie zaś najlepiej radzić sobie z cieniami pod oczami, zamalowując je odpowiednio dobranym korektorem. Więcej na temat zakrywania cieni makijażem przeczytacie w artykule: Cienie i worki pod oczami – jak z nimi walczyć?
0 komentarzy