O wolnych rodnikach mówi się bardzo dużo – szczególnie w kontekście starzenia się skóry, kremów przeciwzmarszczkowych i kuracji odmładzających. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, czym one właściwie są. Skąd się biorą i dlaczego tak destrukcyjnie wpływają na nasz organizm?
Czym są wolne rodniki?
Najprościej mówiąc, wolne rodniki to po prostu uszkodzone cząsteczki tlenu. W każdym atomie tlenu liczba elektronów na ostatniej orbicie powinna być parzysta. Bywa jednak, że z jakiegoś powodu dojdzie do uszkodzenia i jednego elektronu zaczyna brakować. W takiej sytuacji atom staje się niestabilny i zaczyna robić wszystko, by go uzupełnić. W ten sposób dociera do innego, prawidłowo zbudowanego atomu i odbiera mu jeden elektron, sprawiając, że teraz on z kolei staje się wolnym rodnikiem i wyrusza na podobne łowy. Jeśli takie wolne rodniki znajdą się w naszej skórze, zaczynają siać w niej spustoszenie. Mogą niszczyć komórki, a także uszkadzać kolagen i elastynę, co w konsekwencji powoduje przyspieszenie procesu starzenia się skóry.
Czy wolne rodniki zawsze są złe?
Wolne rodniki nie są jednak wyłącznie przeszkodą. Ich rolą jest między innymi walka z chorobami – kiedy natrafiają w organizmie na wirus, atakują go, odbierając mu potrzebny elektron, i tym samym go unieszkodliwiają. Jednak problemem stają się, gdy ich liczba w organizmie zaczyna gwałtownie rosnąć. Wtedy zaczynają one powodować nie tylko starzenie się skóry, ale również poważne choroby – między innymi miażdżycę oraz nowotwory.
Skąd wolne rodniki w naszym organizmie?
Wolne rodniki mogą pojawiać się w naszym organizmie z wielu powodów. Do najczęściej wymienianych należy oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych, bardzo silny, długotrwały stres, palenie papierosów, picie alkoholu czy jedzenie grillowanych i smażonych potraw.
Jak walczyć z wolnymi rodnikami?
Zgubne działanie wolnych rodników powstrzymują związki chemiczne zwane antyoksydantami albo inaczej przeciwutleniaczami. Możemy dostarczać ich organizmowi zarówno od wewnątrz (stosując odpowiednią dietę), jak i od zewnątrz – używając odpowiednich kosmetyków.. Najwięcej antyoksydantów znajdziemy w czerwonych owocach, cytrusach oraz niektórych warzywach (np. pomidorach, kapuście marchewce) oraz w kosmetykach zawierających witaminy C i E, ekstrakt z zielonej herbaty czy koenzym Q10.
0 komentarzy