W jednym z poprzednich wpisów poruszaliśmy już temat roli keratyny w pielęgnacji włosów. Jednak białek, które wykorzystuje się w kosmetykach, jest więcej. Jakie mają właściwości i dlaczego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji?
Czym są proteiny?
Pamiętacie słynne kąpiele w mleku, które uwielbiała Kleopatra? To właśnie proteiny w nim zawarte miały pomóc królowej zachować młody wygląd i piękną skórę.
Proteiny, nazywane też białkami, to podstawowy składnik wszystkich organizmów żywych. W pielęgnacji ciała i włosów stosowane są już od tysięcy lat. Choć znane od bardzo dawna, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, proteiny zyskały ogromną popularność. Wszystko za sprawą ich budowy – proteiny to białka proste zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi.
To właśnie aminokwasy są składnikiem tak zwanego NMF – Natural Moisturizing Factor – czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który występuje w warstwie rogowej skóry i ma ogromny wpływ na elastyczność i wygląd naszej skóry. Dlatego też głównym zadaniem aminokwasów zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych jest działanie nawilżające i zmiękczające, a także liftingujące i napinające skórę.
W przemyśle kosmetycznym najczęściej stosowane są białka, które naturalnie występują w skórze. Są to kolagen, elastyna i keratyna. Często wykorzystuje się też proteiny pozyskane z naturalnych składników i roślin bogatych w białko, takich jak mleko, jedwab, ryż, orzechy, soja.
Proteiny na włosy
Proteiny to jedne z najbardziej efektywnych substancji poprawiających kondycję włosów – dzięki zdolności uzupełniania ubytków w ich strukturze, pomagają chronić je przed kolejnymi zniszczeniami. Wszystko to za sprawą specyficznej struktury cząsteczek tego białka, które są bardzo podobne do naturalnej budowy włosa. Ponadto w odróżnieniu od ciężkich olejów, kosmetyki z proteinami nie obciążają włosów, mogą więc być stosowane również przez osoby, które walczą z problemem włosów przetłuszczających się.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat keratyny w kosmetykach do włosów, ponieważ to właśnie ona lub proteiny mleka są najczęstszym składnikiem masek, odżywek i szamponów.
Pamiętajmy jednak, że mimo dobroczynnego działania białek na nasze włosy, nawet z nimi możemy przesadzić – wtedy nasza fryzura stanie się szorstka, napuszona i sucha. Dlatego też warto, oprócz kosmetyków z keratyną lub innymi białkami, stosować regularnie kosmetyki nawilżające, które zapewnią naszym włosom równowagę.
.
Białko w pielęgnacji skóry
Tak jak w pielęgnacji włosów najczęściej stosowanym białkiem jest keratyna, tak w pielęgnacji skóry często stosowane są inne białka, które naturalnie występują w ludzkim organizmie – na przykład kolagen czy elastyna, a także białka pochodzenia zwierzęcego – są to najczęściej proteiny mleka i białka roślinne – na przykład pochodzące z ryżu. Jak to działa? Podobnie jak nasze mięśnie potrzebują protein do prawidłowego funkcjonowania, tak też nasza skóra potrzebuje białka, by wyglądać młodo i zdrowo.
Po 25 roku życia nasza skóra zaczyna się gwałtownie starzeć, dlatego też, by pomóc zachować jej dobry wygląd i kondycję, musimy dostarczyć jej potrzebnych składników. Jednymi z nich są właśnie białka, które dzięki swojej strukturze zbliżonej do aminokwasów, z których zbudowana jest skóra, pomagają ją regenerować i odżywić. Warto pamiętać, że takie białko powinniśmy dostarczać naszej skórze nie tylko pod postacią kremów i maseczek, ale także w codziennej diecie.
0 komentarzy