Rola alkoholu w kosmetykach

utworzone przez | kwi 18, 2018 | Codzienna pielęgnacja

W naszych wpisach często podkreślamy, by unikać alkoholu w kosmetykach, ponieważ może on wysuszać i podrażniać cerę. Pamiętajmy jednak, że w kosmetykach nie występuje jeden rodzaj tego składnika, a niektóre z nich mogą działać na cerę lub włosy korzystnie. Dlaczego alkohol tak często pojawia się w kosmetykach i których jego rodzajów warto unikać, a które możemy stosować bez obaw?

 

Czym jest alkohol?

Przede wszystkim warto zauważyć, że nazwa alkohol określa całą, dość szeroką grupę składników. Każdy z nich ma inną budowę chemiczną, a co za tym idzie także inne właściwości. Nie każdy alkohol będzie więc podrażniał skórę, dlatego widząc w składzie kosmetyku tę substancję, nie powinniśmy wpadać w panikę.

Alkohole to grupa związków organicznych, składających się przede wszystkim z węgla i wodoru. W składach kosmetyków do grupy alkoholi należą wszystkie składniki, których nazwa kończy się końcówką -ol.

 

fotolia.com, #147499122 | Autor: ARTFULLY-79

 

Jaką funkcję pełnią alkohole w kosmetykach?

Alkohole dodawane są do kosmetyków z wielu powodów. Przede wszystkim pełnią one funkcję konserwującą, a także umożliwiają składnikom pielęgnacyjnym lepsze wnikanie do głębszych warstw skóry, poprawiając tym samym ich skuteczność. Co więcej, niektóre z alkoholi ułatwiają rozpuszczanie i dodanie do kosmetyków substancji aktywnych.

Warto wspomnieć też, że wiele alkoholi poprawia lepkość kosmetyków oraz sprawia, że lepiej się one wchłaniają.

Alkohol jest także podstawą perfum, bo to właśnie w nim rozpuszczane są substancje zapachowe i olejki eteryczne. Składnik ten bardzo często spotkać możemy także w dezodorantach i antyperspirantach.

 

Jakie alkohole najczęściej stosuje się w kosmetykach?

Stosowane w kosmetykach alkohole możemy podzielić na kilka głównych grup, w zależności od tego, jaką rolę odgrywają one w produkcie, którego są częścią. Tak więc niektóre alkohole stosowane są w kosmetykach jako rozpuszczalniki. Do rozpuszczalników należą alkohole, które w składzie kosmetyków znajdziemy pod nazwami takimi jak: alcohol denat, alcohol, ethanol, isopropyl alcohol, benzyl alcohol, propylene glycol, ethylene glycol.

Kolejną grupą alkoholi są te, które pełnią funkcję konserwantów. Do nich zaliczamy alkohol denaturowy (alcohol denat.), a także substancje o nazwach ethanol, isopropyl alcohol, benzyl alcohol, alcohol.

Funkcję emulgatorów, czyli substancji, które umożliwiają powstanie emulsji, poprawiają lepkość i pomagają uzyskać odpowiednią konsystencję kosmetyków pełnią między innymi takie substancje jak lanolin alcohol, cetyl alcohol, arachidyl alcohol, palm alcohol, octadecanol, heksadecanol, mirystyl alcohol, isocetyl alcohol.

Ponadto alkohole w kosmetykach mogą pojawić się także jako substancje nawilżające, na przykład glycerin, propylene glycol, glucose, fructose, sacharose, sorbitol, mannitol, oraz zapachy: amylcinnamyl alcohol, cinnamyl alcohol, anise alcohol, benzyl alcohol.

 

fotolia.com, #199874215 | Autor: paulynn

 .

Których alkoholi unikać?

Podsumowując, alkohole w kosmetykach podzielić możemy na te „dobre” oraz na te „złe”. W pielęgnacji cery powinniśmy więc unikać tak zwanych alkoholi procentowych, które mogą przesuszać i podrażniać cerę, a nawet wywołać alergię. Należą do nich alkohol etylowy (ethyl alcohol), alkohol denaturowy (alcohol denat), a także alkohol izopropylowy (isopropyl alcohol). Pamiętajmy także, że wiele zależy od stężenia alkoholu w kosmetyku – im wyżej znajduje się on w składzie, tym jest go więcej.

0 komentarzy

Czym osuszać twarz po myciu?

Czy osuszanie twarzy zwykłym ręcznikiem to najlepsze rozwiązanie? A może lepiej pozwolić jej wyschnąć naturalnie? Sprawdź, czym osuszać cerę po myciu i jak robić to dobrze.  Wielorazowe i...

Żele, pianki, oleje, czyli czym myć twarz

Zastanawiałyście się kiedyś, czym różnią się od siebie wszystkie te produkty do mycia twarzy, które widzimy codziennie na sklepowych półkach? Czy pianka jest lepsza od oleju? Czy płyn micelarny może...

Kosmetyki ze śluzem ślimaka – czy naprawdę działają?

Już od jakiegoś czasu w świecie kosmetyków głośno jest o azjatyckim sposobie pielęgnacji cery. Również na naszym blogu możecie przeczytać więcej na ten temat. Wraz z nią zapanowała także moda na...

Kosmetyki anti-pollution – dlaczego warto po nie sięgać?

Dlaczego warto uzupełnić rutynę pielęgnacyjną o aplikację kosmetyków anti-pollution? Czym one różnią się od tradycyjnych preparatów? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.  Kosmetyki...

Rada eksperta: płyn micelarny – kto powinien go używać?

Płyn micelarny stał się niezwykle popularnym kosmetykiem. Każda kobieta chętnie dołącza go do swojej kolekcji produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Doceniany jest przez...