W sezonie jesiennym i zimowym nasze wargi są szczególnie podatne na pierzchnięcie, pękanie, co wywołuje ból, dyskomfort i wygląda nieestetycznie. Podpowiemy Ci, co zrobić, aby tego uniknąć, a także zaprezentujemy kilka, prostych sposobów, dzięki czemu przyspieszysz proces gojenia się i regeneracji.
Przyczyny pękania warg
Zanim przejdziemy do omówienia profilaktyki i leczenia, wpierw zastanówmy się, co sprawia, że nasze wargi pękają? Otóż przyczyn wyróżnić można kilka. Najczęstszą i najbardziej powszechną jest niska temperatura bądź wiatr. Cienka skóra, która okrywa Twoje usta, nie jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, co więcej — jest podatna na przesuszanie się, pękanie, łuszczenie.
Inne przyczyny pękania warg:
- Promieniowanie UV. Nie tylko nasza skóra na buzi, ramionach czy plecach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia latem — również i nasze usta potrzebują właściwej ochrony. W drogeriach i aptekach znaleźć możesz pomadki wzbogacone o filtr UV. Pomocne okaże się również regularne używanie preparatu o właściwościach nawilżających,
- U alergików pierzchnięcie warg mogą powodować niektóre pokarmy. Zazwyczaj będą towarzyszyć temu także inne objawy, na przykład swędzenie, obrzęk warg, języka czy odczuwalne mrowienie. W takim wypadku skonsultuj się z lekarzem!
- Nowy kosmetyk. Kupiłaś szminkę, a od momentu, gdy zaczęłaś jej używać, Twoje usta są przesuszone? Być może jesteś uczulona na jedną z substancji, która znajduje się w składzie produktu,
- Zdarza się, że pierzchnięcie warg jest objawem choroby bądź też jest uwarunkowane genetycznie. Należy pamiętać jednak o tym, że zazwyczaj pękanie ust wywoływane jest przez złe nawyki; niestosowanie pomadek nawilżających, przygryzanie warg (które czasami jest objawem zaburzeń lękowych, stresu) lub ich częste oblizywanie.
Pękanie warg. Odpowiednia profilaktyka
Aby uniknąć niekomfortowego pierzchnięcia warg, zadbaj o właściwą profilaktykę! Pierwszą, złotą zasadą jest definitywne zrezygnowanie z destrukcyjnych dla Twoich ust przyzwyczajeń. Staraj się zwracać uwagę na to, czy nie przygryzasz warg odruchowo lub w stresie. Wykształć także u siebie nawyk regularnego nawilżania warg. Możesz zacząć nosić pomadkę nawilżającą w torebce, kieszeni kurtki, a gdy przebywasz w domu, połóż ją w widocznym miejscu, chociażby na swoim biurku — w ten sposób częściej będziesz mieć na uwadze właściwe nawilżenie.
Doskonałym pomysłem jest także inwestycja w dobrej jakości szminkę o właściwościach nawilżających. Producenci coraz częściej dążą do tego, aby składy ich produktów były jak najbardziej naturalne, proste i bogate w dobroczynne składniki. Szminkę możesz wybrać chociażby w drogerii Neness (kliknij link:https://neness.pl/510-kosmetyki-do-makijazu-ust) — czekają tam na Ciebie niezliczone kosmetyki w atrakcyjnych, przystępnych cenach.
Popękane wargi. Leczenie
Istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów, które pozwolą Ci zdecydowanie usprawnić regenerację oraz zniwelować dyskomfort, związany z pękaniem warg.
Na popękane wargi zaaplikować możesz warstwę miodu lub naturalny olej czy masło kokosowe, shea. Naturalne produkty przyspieszą regenerację oraz doskonale nawilżą usta. Niezawodnym sposobem jest także udanie się do apteki i zainwestowanie w maść z witaminą A i E.
Do czasu, aż Twoje usta w pełni się nie zregenerują, zdecydowanie zrezygnuj z kolorowych, perfumowanych pomadek.
Mamy szczerą nadzieję, że wprowadzisz w życie porady, które przedstawiliśmy w naszym artykule i podczas tegorocznej zimy będziesz mogła zapomnieć o popękanych ustach!
0 komentarzy