Popękane pięty początkowo są tylko defektem estetycznym, jednak szybko mogą przerodzić się w poważniejszy problem. Póki szczeliny są płytkie, możemy ich nawet nie zauważać, ale gdy docierają do skóry właściwej, stopy zaczynają boleć, a nawet krwawić czy ropieć. To powoduje kolejne problemy, bo przez rany w skórę mogą wnikać bakterie i wirusy. Dlatego im wcześniej zauważymy pęknięcia i zadziałamy, tym więcej bólu i niedogodności możemy sobie zaoszczędzić.
Dlaczego pięty pękają?
Oczywiście najczęstszą przyczyną pęknięć jest niedobór wody w organizmie. Powoduje to, że skóra staje się sucha i słabo odżywiona, a tym samym zaczyna sprawiać kłopoty. Geneza problemu może być jednak inna. Kłopoty ze skórą pięt powodują też noszenie nieodpowiedniego obuwia, otyłość czy wady postawy. Sprawiają one, że stopy są nierównomiernie obciążone, a większy nacisk automatycznie zwiększa szansę powstawania pęknięć. Z problemem suchych pięt na wczesnym etapie można jednak łatwo walczyć, stosując kilka prostych zabiegów.
Ciepłe kąpiele – ratunek dla stóp
W odżywianiu skóry pięt świetnie pomagają ciepłe kąpiele z dodatkiem składników o działaniu nawilżającym. Można tutaj wykorzystać chociażby podstawowe produkty spożywcze, takie jak miód, oliwa z oliwek, ocet jabłkowy czy olej kokosowy. Wystarczy do miski z ciepłą wodą dodać jeden z tych produktów i w powstałej mieszance wymoczyć nogi przez 15-20 minut. Zabieg ten nawilży skórę, wygładzi ją i zmiękczy, co poprawi stan pięt, ale przede wszystkim przygotuje ją do dalszych działań pielęgnacyjnych.
Regularne peelingi
Kiedy skóra jest wstępnie zmiękczona, a podrażnienia załagodzone, przychodzi czas na pozbycie się twardego, martwego naskórka. Możemy wykorzystać tutaj pumeks lub tarkę, jednak świetnie sprawdza się także gruboziarnisty peeling przeznaczony do pielęgnacji stóp. Najlepiej wybrać kosmetyk, który prócz działania złuszczającego ma także właściwości nawilżające i regenerujące. W taki sposób działa wiele produktów mających w składzie naturalne, zwłaszcza ziołowe, składniki. Peeling warto stosować co najmniej raz w tygodniu.
Nocna pielęgnacja
Oczywiście jednak największe znaczenie ma regularne używanie kremów do stóp. Najlepiej używać ich na noc, wtedy bowiem z reguły mamy najwięcej czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Na co dzień możemy używać lekkich kremów, które szybko się wchłaniają, jednak 1-2 razy w tygodniu warto zastosować bogaty w składniki odżywcze cięższy kosmetyk, który zregeneruje zmęczoną skórę. Na stopy powinniśmy nałożyć obfitą warstwę takiego produktu, a następnie założyć grube, bawełniane skarpetki na całą noc. Podczas naszego odpoczynku skóra będzie miała szansę wchłonąć cenne substancje zawarte w kremie i rano będzie bardziej elastyczna, gładsza i odporniejsza na urazy.
Oczywiście nie można lekceważyć też roli odpowiedniego obuwia. Osoby, które borykają się z popękanymi piętami powinny zakładać wygodne buty na niewielkim, szerokim obcasie.
0 komentarzy