W wielu naszych wpisach bardzo często wspominamy o tym, że regularne stosowanie peelingów, zarówno do ciała, jak i twarzy jest bardzo istotne dla wyglądu naszej skóry. Jednak do tej pory nie wyjaśniliśmy, co tak naprawdę robi dla naszej skóry ten kosmetyk i dlaczego powinien on znaleźć się w naszej codziennej pielęgnacji.
Co robi peeling?
Niezależnie od tego, czy mówimy tu o peelingu do twarzy, czy do ciała, chemicznym, enzymatycznym czy mechanicznym, produkt ten ma wszędzie to samo zadanie. Przede wszystkim ma on usunąć martwe komórki, które gromadzą się na powierzchni naszej skóry.
Właściwie dobrany peeling potrafi odmienić naszą skórę. Sprawia, że staje się ona gładka, przyjemna w dotyku i odmłodzona. Regularne złuszczanie może nawet pomóc zlikwidować płytkie zmarszczki i sprawić, że cera stanie się promienna i świetlista, będzie na niej pojawiać się mniej niedoskonałości, zniknie problem zatkanych porów.
Dlaczego peeling jest potrzebny?
Wyjaśniliśmy, na czym polega działanie peelingu, a dlaczego jest nam potrzebny? Nasza skóra przez cały czas trwania życia produkuje nowe komórki, którymi zastępuje te stare i zrogowaciałe. Taki cykl wymiany komórek w naskórku trwa około 4 tygodni.
Wraz z wiekiem jednak proces ten się wydłuża, a proces złuszczania obumarłego naskórka przebiega coraz wolniej. Wpływ na wydłużenie tego procesu może mieć także stres, przemęczenie i dieta. Gdy nasze komórki coraz wolniej się złuszczają, skóra staje się szorstka, zmęczona i szara. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi nam peeling – błyskawicznie potrafi on rozjaśnić, wygładzić i poprawić wygląd skóry.
Pobudza komórki skóry do odnowy, usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia na skórze oraz błyskawicznie i zauważalnie poprawia kondycję cery.
Enzymatyczny czy mechaniczny?
O ile w przypadku skóry na ciele wybór jest prosty – zazwyczaj stawiamy tu na peeling mechaniczny, zawierający mniejsze lub większe drobinki ścierające, tak w przypadku peelingów do twarzy wybór jest bardzo duży.
Jeżeli nasza cera jest normalna, nie ma skłonności do podrażnień i pękających naczynek, ani widocznych niedoskonałości, możemy pozwolić sobie na peeling z drobinkami złuszczającymi. Wybierajmy takie o jak najmniejszej średnicy i delikatnie masujmy twarz przez kilka chwil, uważając, by nie porysować powierzchni skóry.
Przy cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i trądzikowej z niedoskonałościami zdecydujmy się raczej na bardziej delikatny peeling enzymatyczny, który nakładamy na twarz jak maseczkę i pozostawiamy na czas określony przez producenta. Zawarte w takim kosmetyku substancje rozpuszczą martwy naskórek i nie podrażnią przy tym delikatnej cery.
W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych wykonać możemy także specjalistyczne peelingi chemiczne, na przykład z wykorzystaniem kwasów owocowych. Pisaliśmy o nich w jednym z naszych poprzednich artykułów. Warto również regularnie wykonywać peeling skóry głowy, o którym więcej pisaliśmy tutaj.
0 komentarzy