Zadbane stopy to konieczność nie tylko latem – o każdej porze roku czujemy się piękniejsze i bardziej pewne siebie, gdy mamy starannie pomalowane paznokcie i gładkie pięty. Jednak wizyta u kosmetyczki jest kosztowna, a w dodatku wymaga czasu, nie zawsze więc możemy sobie na nią pozwolić. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zrobić profesjonalny pedicure w domowym zaciszu. Poniżej podajemy krok po kroku, jak najlepiej zadbać o stopy.
Ciepła kąpiel dla stóp
Pierwszym, co powinnyśmy zrobić, jest przygotowanie dla stóp ciepłej kąpieli. Ten krok pozwoli nam się rozluźnić i zrelaksować, ale dodatkowo zmiękczy pięty, skórki wokół paznokci i same paznokcie, dzięki czemu łatwiej nam będzie doprowadzić stopy do porządku. Do miski z wodą najlepiej dodać odrobinę ulubionego żelu lub soli do kąpieli i moczyć w niej nogi około 15-20 minut.
Usuwamy naskórek
Gdy skóra jest już rozgrzana i miękka, przystępujemy do następnego kroku, czyli pozbycia się zrogowaciałego naskórka. Najpierw warto zafundować stopom peeling gruboziarnisty – to pozwoli nam na usunięcie martwych komórek i pozostawi skórę idealnie gładką. To nie wystarczy jednak, by pozbyć się zrogowaciałej skóry na piętach, dlatego warto zaopatrzyć się też w specjalną tarkę lub pumeks i przy ich pomocy zetrzeć z podeszwy stopy twardą warstwę.
Maseczka do stóp
Kiedy usuwanie martwego naskórka mamy już za sobą, możemy pomyśleć o tym, by dostarczyć skórze witamin i minerałów – w tym celu warto nałożyć na nią maseczkę. Znakomicie sprawdzają się tutaj drogeryjne kosmetyki, jednak maseczkę możemy przygotować także z produktów, które mamy w domu. Świetnie nawilży skórę chociażby mieszanka twarogu, jogurtu naturalnego i cytryny. Wystarczy połączyć 100 g twarożku z sokiem z połowy cytryny i dwiema łyżkami jogurtu i nałożyć na stopy na 20 minut.
Obcinanie i piłowanie paznokci
Następnym krokiem powinno być oczywiście zadbanie o paznokcie. Najlepiej obciąć je na prosto – w ten sposób unikniemy ich wrastania się – pamiętając jednak, by nie skracać ich zbyt mocno – wtedy nadal będą mogły one pełnić swoją podstawową funkcję ochrony dla palców. Przycięte paznokcie warto delikatnie zaokrąglić za pomocą pilnika, by zyskały ładny kształt i nie haczyły się o skarpetki i rajstopy. Gdy są tak przygotowane, wygładzamy je, używając do tego polerki.
Zadbaj o skórki
Kiedy paznokcie są już gotowe, pora zadbać o skórki. Po kąpieli powinny one być dostatecznie zmiękczone, jeśli jednak mamy wrażenie, że nadal są twarde, warto pokryć je na chwilę preparatem zmiękczającym. Następnie delikatnie odsuwamy je za pomocą drewnianego patyczka. Jeśli widzimy, ze wokół paznokci pozostały brzydkie zadarte skórki, delikatnie je obcinamy, uważając, by nie zranić przy tym skóry.
Malowanie paznokci
Ostatni krok to oczywiście pokrycie paznokci lakierem. Należy jednak pamiętać, że by efekt był trwały, najpierw trzeba odtłuścić płytkę zmywaczem lub przeznaczonym do tego preparatem oraz pokryć bazą. Na wyschnięty lakier warto nałożyć także utrwalacz.
0 komentarzy