Olejki eteryczne już dawno przestały być zarezerwowane tylko dla samej aromaterapii. Coraz częściej są one niezbędnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała, a także włosów. Jakie mają właściwości, jakie olejki używane są najczęściej i czy warto używać kosmetyków z ich dodatkiem?
Czym są olejki eteryczne?
Chyba każda z nas słyszała o olejkach eterycznych – tych magicznych substancjach, które użyte do masażu lub do kąpieli w cudowny sposób pomagają nam się zrelaksować, odprężyć, a nawet pomóc w walce z bólem głowy. Skąd się biorą i jak powstają?
Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje zapachowe, które powstają w wyniku procesu destylacji z parą wodną surowca roślinnego. Jest to mieszanina różnych związków chemicznych.
Współcześnie olejki eteryczne pozyskujemy na skalę przemysłową ze świeżych lub suszonych roślin. W tym procesie wykorzystywane są niemal wszystkie części rośliny – liście, kwiaty, łodygi, korzenie. Olejki takie powinny być przechowywane w buteleczkach z ciemnego szkła, ponieważ są wrażliwe na światło. Olejki eteryczne nie są rozpuszczalne w wodzie, jednak bardzo dobrze łączą się z alkoholem, dlatego tak chętnie wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym.
.
Olejek eteryczny – tylko do masażu?
Choć olejki eteryczne najczęściej stosowane są w aromaterapii, to coraz chętniej sięgają po nie również producenci kosmetyków pielęgnacyjnych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kosmetykach do pielęgnacji ciała – płynach do kąpieli, żelach pod prysznic i balsamach do ciała, a także kosmetykach do włosów.
Oprócz pięknego zapachu wykorzystywane są też ich właściwości terapeutyczne – każdy olejek, w zależności od zapachu, ma inne działanie: niektóre działają, odprężająco, inne dodają nam energii, działają antydepresyjnie, łagodzą bóle, na przykład migrenowe, a jeszcze inne poprawiają koncentrację lub ułatwiają zasypianie. Wszystkie olejki eteryczne natomiast działają antyseptycznie.
.
.
Jak stosować olejki eteryczne?
Chyba najprzyjemniejszą formą aromaterapii jest ciepła, relaksująca kąpiel z dodatkiem płynu do kąpieli, który będzie zawierał nasze ulubione olejki eteryczne. Ciepła woda sprawia, że zapach olejków staje się bardziej intensywny i pomaga nam się rozluźnić. Warto po takiej kąpieli nawilżyć skórę balsamem do ciała z dodatkiem olejków o podobnym zapachu.
Ci z nas, którzy nie lubią wylegiwać się w wannie, mogą sięgnąć po żel pod prysznic z dodatkiem olejków zapachowych. Choć działanie aromaterapeutyczne nie będzie tak intensywne, jak w czasie kąpieli, już sam aromat ulubionych nut zapachowych może poprawić nam humor.
Oczywiście olejki eteryczne wykorzystywane są również, a może nawet przede wszystkim, do masażu. Pamiętajmy jednak, by w tym celu nie używać czystych olejków eterycznych, ale kilka kropel olejku rozpuścić w oleju o neutralnym zapachu. Zbyt duża ilość skoncentrowanego olejku eterycznego może bowiem podrażnić skórę.
Najpopularniejsze olejki eteryczne
Najczęściej stosowanymi olejkami eterycznymi jest olejek lawendowy, który działa relaksująco i ułatwia zasypianie, olejki cytrusowe, które dodają nam energii i często wykorzystywane są w żelach pod prysznic, olejek miętowy, który cudownie odświeża i chłodzi skórę, a także orzeźwia i łagodzi podrażnienia.
Olejek rozmarynowy jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej dzięki działaniu antyseptycznemu. Jest też częstym składnikiem produktów do pielęgnacji stóp.
W płynach do kąpieli bardzo często znaleźć możemy także olejek ylang-ylang i z drzewa sandałowego, które działają relaksująco i łagodzą napięcie nerwowe.
0 komentarzy