Z grawitacją wygrać się nie da. Przekonały się o tym z pewnością właścicielki pudrów oraz cieni, które po zderzeniu z ziemią zamieniły się w drobny mak. Wiele kobiet dotychczas wyrzucało pokruszony kosmetyk do śmieci uważając go za nieprzydatną i nieodżałowaną stratę. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, z których pomocą puder lub cień powróci do swojej uprzedniej świetności.
Ratujemy puder lub cień
Pierwszym krokiem w akcji ratunkowej jest zaopatrzenie się w spirytus. Może to być również inny alkohol. Ważne jest jednak, aby stężenie procentowe alkoholu wynosiło co najmniej 40 procent. Spirytus musi być rektyfikowany. Można go nabyć w sklepie spożywczym. Jest on poddawany specjalnej procedurze destylacji, dzięki której wszystkie zanieczyszczenia zostają wyeliminowane. Będzie to zatem bezpieczny środek, który ułatwi pracę nad reaktywowanym kosmetykiem. Zanim przystąpimy do działania, konieczne jest zaopatrzenie się także w woreczek foliowy i tłuczek.
Instrukcja krok po kroku
Uszkodzony puder lub cień, czy nawet róż może zostać uratowany. W tym celu należy zebrać cały pokruszony kosmetyk i umieścić go w woreczku foliowym. Ważne, by zebrać także pozostałości, które znajdują się w oryginalnym pudełeczku. Kolejno warto posłużyć się tłuczkiem lub innym narzędziem, by powstała jak najdrobniejsza miazga. Nie trzeba o nic się martwić. Mimo iż w tym momencie puder wygląda na zniszczony, jest to tylko niezbędny etap przywrócenia jego użyteczności.
Tak powstała sypka masa powinna zostać kolejno potraktowana kilkoma kroplami spirytusu. Ważne, by nie przesadzić z jego ilością, ponieważ będzie to miało wpływ na konsystencję pudru. Biorąc pod uwagę, że naszym celem jest przywrócenie jego kamiennej konsystencji, potrzebne będzie zaledwie kilka kropel. Puder wymieszany z alkoholem powinien charakteryzować się jednolitością i spoistością. Rzetelne ubicie powstałej masy pozwoli na zwiększenie trwałości kosmetyku oraz jego łatwiejszą aplikację. Jeśli masa nie będzie całkowicie spójna, nakładanie pudru, cienia lub różu skończy się szybkim zużyciem preparatu.
Higiena podczas eksperymentu
Puder, jak i inne kosmetyki w kamieniu aplikowane na twarz mają bezpośredni kontakt ze skórą, mogą podczas aplikacji przedostać się do śluzówki nosa, do oczu, czy ust. Często w czasie wykonywanego makijażu oblizuje się także usta. To tylko kilka najważniejszych powodów, dlaczego cały proces naprawy kosmetyku powinien odbywać się z pomocą spirytusu.
Warto także zabezpieczyć dłonie rękawiczkami oraz wykorzystać czyste narzędzia podczas pracy. Higiena jest tutaj niezwykle ważna, aby uniknąć zakażeń spojówek, śluzówki nosa, czy skóry różnego typu bakteriami i drobnoustrojami.
Podsumowanie
Prasowane kosmetyki mają bardzo dużą skłonność do kruszenia się. Warto jednak pamiętać o tym, iż można przywrócić ich wcześniejszy stan i pełną funkcjonalność. Nie zawsze przyczyną pokruszenia się prasowanych kosmetyków jest ich upadek. Zdarza się, że z czasem wykruszają się samoistnie pod wpływem ich stosowania, czy przenoszenia z miejsca na miejsce. Dzięki metodzie reaktywacji prasowanych kosmetyków można nie tylko zaoszczędzić na kupnie nowych, ale i wykorzystać te, które również wcześniej skończyły drobnych kawałkach.
0 komentarzy