Kosmetyki mineralne – jak się nimi umalować?

utworzone przez | paź 6, 2017 | Olśniewaj makijażem

Słyszałyście już o kosmetykach mineralnych? W ostatnim czasie szturmują one rynek kosmetyczny. Podobno są one zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych produktów do makijażu. Jednak ich aplikacja może być nieco problematyczna, ponieważ zazwyczaj występują w formie sypkiej. Na czym polega fenomen mineralnych kosmetyków i jak się nimi umalować?

 

Czym są kosmetyki mineralne?

Kosmetyki mineralne charakteryzują się tym, że są wyjątkowo delikatne dla skóry i niemal każda cera bardzo dobrze je tolerują. Dzięki prostej formule, składającej się zazwyczaj zaledwie z kilku (zazwyczaj 4-5) składników nie powodują alergii i podrażnień. Mogą ich używać nawet osoby po zabiegach dermatologicznych, świetnie sprawdzają się też u osób z cerą trądzikową.

Kosmetyki mineralne nie posiadają żadnych chemicznych dodatków – środków konserwujących, parafiny, substancji zapachowych. Najczęściej w ich składzie znaleźć możemy minerały takie jak tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mikę i pigmenty, które nadają produktom mineralnym kolor. Podkłady i pudry mineralne często zawierają również składniki regulujące wydzielanie sebum, dzięki czemu świetnie sprawdzają się u cer tłustych i mieszanych.

 

fotolia.com, #112275018 | Autor: olllinka2

 

W odróżnieniu od tradycyjnych kosmetyków do makijażu „minerały” zazwyczaj występują w formie sypkiej lub prasowanej. Ich charakterystyczną cechą jest ogromna wydajność, bo już niewielka ilość kosmetyku wystarczy, by pokryć nim twarz. Krycie kosmetyków mineralnych można też stopniować – nakładamy je cieniutkimi warstwami, a ich ilość warstw dostosowujemy do poziomu krycia, jakie chcemy uzyskać.

 

Czy warto sięgać po kosmetyki mineralne?

Choć pozornie kosmetyki mineralne mają same zalety – „dobry” skład, szeroką gamę kolorystyczną, są bardzo wydajne, to musimy pamiętać, że podobnie jak tradycyjne kosmetyki nie zastąpią nam odpowiedniej pielęgnacji i dokładnego demakijażu. Nie wyleczą również trądziku, choć dzięki działaniu antybakteryjnemu mogą pomóc w walce z nim. Zawarte w kosmetykach tlenek tytanu i tlenek cynku stanowią też naturalną ochronę skóry przed promieniami słonecznymi, choć w tym wypadku nie należy również zapominać o używaniu kremu z wysokim filtrem.

Stosowanie kosmetyków mineralnych może okazać się nieco problematyczne dla posiadaczek skóry suchej i osób, które walczą z tak zwanymi „suchymi skórkami”, ponieważ sypka postać produktu i niektóre składniki mogą cerę dodatkowo przesuszyć. Jednak jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację i dobre nawilżenie cery, ten problem nie powinien nas dotyczyć.

 

Jak używać kosmetyków mineralnych?

Makijaż mineralny zacząć musimy przede wszystkim od nawilżenia twarzy. Gdy krem się wchłonie, możemy sięgnąć po bazę, jeżeli nasza cera tego wymaga, lub od razu po podkład. Niewielką ilość proszku wysypujemy na wieczko lub mały talerzy i wpracowujemy w pędzel. Następnie strzepujemy nadmiar kosmetyku i stukamy pędzlem o blat, by produkt dobrze osadził się na włosiu.

 

Hakuro H54 Pędzel do Podkładu i Kosmetyków Mineralnych /
35,90 zł

 

Podkład nakładamy pędzlem przeznaczonym do nakładania kosmetyków mineralnych. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się pędzle typu kabuki, flat topy oraz gęste i zaokrąglone. Ruch pędzla zależy od rodzaju cery: przy skórze normalnej i mieszanej kosmetyki możemy nakładać ruchami okrężnymi, jeżeli zależy nam na większym kryciu, zastosujmy ruch stemplujący, który pomoże nam uzyskać większe krycie. Przy cerze suchej poleca się nakładanie kosmetyków ruchami posuwistymi w kierunku góra-dół, by nie podkreślać suchych skórek. Dla lepszego krycia możemy nałożyć 2-3 cienkie warstwy.

 

Hakuro H63 Pędzel do Nakładania Kosmetyków Mineralnych /
27,90 zł

 

W miejscach, w których krycie podkładu okaże się niewystarczające, warto zaaplikować korektor. Do jego nakładania najlepiej sprawdzi się niewielki pędzelek, którym precyzyjnie nałożymy kosmetyk dokładnie w miejscu, które musimy przykryć. Przy cerze naczynkowej można sięgnąć po korektor w odcieniu pistacjowym, który zniweluje zaczerwienia.

 

Dermacol 03 Mineralny Róż Prasowany DUO BLUSHER /
17,50 zł

 

W szerokiej gamie kosmetyków mineralnych znajdziemy również róże, bronzery, a nawet rozświetlacze. Oczywiście sięgnąć możemy ponownie po produkt sypki, jednak sporym ułatwieniem w codziennym makijażu będą produkty prasowane. Pamiętajmy, że kosmetyki mineralne są zazwyczaj bardzo napigmentowane, dlatego nakładajmy je stopniowo, by nie zrobić plam na policzkach.

 

Dermacol 04 Mineralny Bronzer Prasowany DUO BLUSHER /
19,50 zł

 

Kosmetyki mineralne to nie tylko kosmetyki do makijażu twarzy, ale również oczu. Sięgnąć możemy po mineralne cienie do powiek, kosmetyki do brwi, a nawet tusz do rzęs. Warto pamiętać jednak, że sypkie cienie do powiek mają tendencję do osypywania się, dlatego, jeśli nie mamy wprawy w ich nakładaniu, warto zrobić makijaż oczu, zanim pomalujemy całą twarz.

A Wy stosowałyście już kosmetyki mineralne? Co o nich myślicie?

0 komentarzy

Jak umyć gąbeczkę do makijażu?

W naszych poprzednich artykułach pisaliśmy już o tym, jak czyścić pędzle do makijażu, a także wspominaliśmy o sposobach nakładania podkładu na twarz. Jednym z nich jest właśnie makijaż przy pomocy...

Idealny makijaż wieczorowy dla ognistowłosych

Szukasz pomysłu na makijaż wieczorowy dla ognistowłosych? Zastanawiasz się, czy lepiej wykorzystać w nim kolory kontrastujące z barwą włosów, czy postawić na ciepłe, stonowane warianty? Przeczytaj...

Jak odmłodzić się makijażem?

Dobry makijaż powinien dodawać nam urody, wyglądać naturalnie i sprawiać, że dobrze będziemy się czuć we własnej skórze. Jednak możemy pójść o krok dalej i umalować się tak, by odjąć sobie kilka...

Jak myć pędzle do makijażu?

Pisaliśmy już o tym, czym wykonywać makijaż, jednak do tej pory nie wspominaliśmy o technikach czyszczenia pędzli, których używamy do malowania twarzy. Jednak tak czynność jest niemal tak samo...

Kredki i eyelinery: krótki poradnik dla początkujących

Rozpoczynasz swoją przygodę z make-upem i zastanawiasz się, jak używać kredki do oczu i eyelinera? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym znajdziesz niezbędne informacje na temat...