Czy naprawdę wszyscy wiemy, jaki mamy rodzaj cery? Nawet jeśli kiedyś udało nam się to ustalić, wcale nie musi to oznaczać, że nadal jest ona taka sama jak jeszcze kilka lat temu. Choć rodzaj cery ma genetyczne uwarunkowanie, bywa że zmienia się pod wpływem różnorakich czynników zewnętrznych. Jak więc można określić swój aktualny typ i dobrać do niego odpowiednie kosmetyki?
Cera mieszana
Ten rodzaj cery należy do tych najbardziej problematycznych. Dlaczego jest on tak kłopotliwy? Otóż charakteryzuje się on cechami i skóry tłustej, i suchej, co oznacza niezłą zagwozdkę w wyborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. W strefie T, czyli na nosie brodzie i czole, skóra ta produkuje nadmierną ilość sebum i często się błyszczy, zaś w pozostałych partiach twarzy jest sucha i napięta. Pielęgnacja cery tego typu nie jest prosta i najczęściej wymaga używania różnych kosmetyków pielęgnacyjnych w poszczególnych strefach.
Cera tłusta
Cera tłusta charakteryzuje się rozszerzonymi porami, ma skłonność do wyprysków i zaskórników. Rzadko reaguje alergicznie na kosmetyki, za to ma tendencję do produkcji dużej ilości sebum, przez co szybko zaczyna się nieestetycznie błyszczeć. Bardzo duży wpływ na jej stan mają takie czynniki jak stres czy zmiany hormonalne, ale długo zachowuje młodość. Do jej pielęgnacji polecane są nieobciążające kosmetyki o lekkiej formule.
Cera sucha
Skóra sucha to taka, która produkuje mniej sebum niż powinna. Po jej umyciu często mamy uczucie ściągnięcia i pieczenia, bywa matowa i jeśli jest nieodpowiednio pielęgnowana, momentalnie zaczyna wyglądać blado i niezdrowo. Posiadacze tego rodzaju cery nie mają problemów z wypryskami i zaskórnikami, za to muszą liczyć się z szybkim pojawieniem się zmarszczek. Do pielęgnacji skóry suchej należy używać kosmetyków o bardzo bogatym składzie, najlepiej zawierających olejki działające nawilżająco i odżywczo.
Cera trądzikowa
Najczęściej ten typ cery łączy się z nastolatkami, ale mogą mieć go także osoby, które dawno przeszły już wiek dojrzewania. Znaki charakterystyczne skóry tego rodzaju to zaskórniki, wypryski i blizny potrądzikowe. Wymaga starannie dobranych kosmetyków, często z apteki, których wybór najlepiej skonsultować z dermatologiem.
Cera wrażliwa
Cera wrażliwa bardzo intensywnie reaguje na kosmetyki, ale też na warunki atmosferyczne, na przykład mróz czy ekspozycję na słońce. Dobierając kosmetyki do jej pielęgnacji, należy być bardzo ostrożnym. Najlepiej postawić tutaj na produkty hipoalergiczne i zawsze testować je na niewielkiej powierzchni przed ich zastosowaniem.
Cera normalna
Ten typ skóry produkuje prawidłową ilość łoju, dobrze reaguje na kosmetyki i warunki atmosferyczne, a z jego pielęgnacją nie ma żadnych kłopotów. Niestety rzadko występuje u osób dorosłych – najczęściej zdarza się u dzieci, jednak w okresie dojrzewania zmienia się w inny typ cery.
0 komentarzy