Prawidłowa higiena jamy ustnej jest tak samo ważna na każdym etapie życia, a o mleczaki należy dbać równie starannie co o zęby stałe. Jak przekonać do tego pociechę? Postaraj się zacząć od wyłapania popełnianych przez nią błędów, a następnie wspólnego wypracowania dobrych nawyków. Krótką listę najczęstszych błędów w dziecięcej higienie zębów znajdziesz poniżej.
Zbyt krótkie i chaotyczne szczotkowanie
Mycie zębów mlecznych i stałych powinno być regularne i dokładne. Najlepiej szczotkować je przynajmniej 2 razy dziennie, nie zapominając przy tym o żadnym ząbku. Gdy zęby będą już czyste, pora przez chwilę zająć się higieną języka. Jeśli mycie potrwa zbyt krótko, a sam proces szczotkowania stanie się nieuporządkowany, pociecha nie dostrzeże efektów swojego wysiłku i szybko przyzwyczai się do takiej wygodnej metody. Postaraj się więc poświęcać dziecku czas i regularnie kontrolować, jak sobie radzi. Pochwal je za chęć umycia ząbków. Spokojnie opowiedz o błędach, jakie popełnia i zaprezentuj poprawną technikę. Obserwuj, jak wprowadza te zmiany w życie i nadzoruj jego działania do momentu, aż będziesz mieć pewność, że Twoja obecność przy myciu nie jest już niezbędna.
Unikanie mycia przed samym spaniem
Po pełnym wrażeń dniu dziecko zapomina o umyciu zębów i kładzie się do łóżka? To błąd. Nawet jeśli pociecha jest bardzo zmęczona, postaraj się ją przekonać, żeby poświęciła na umycie ząbków przynajmniej połowę standardowego czasu. W nocy, podczas snu produkcja śliny i częstotliwość jej przełykania zmniejszają się, co sprzyja aktywności bakterii. Jeśli zęby będą brudne, bakterie zyskają wprost idealne warunki do rozwoju. Sięgając po szczoteczkę i pastę dostosowane do wieku dziecka, można łatwo zapobiec tym negatywnym procesom. A co powinnaś zrobić, jeśli prośby nie działają? Pobudź wyobraźnię i opowiedz dziecku bajkę, w której główne role odgrywają złośliwe bakterie atakujące nocą nieumyte mleczaki. Przybliż niepożądane zmiany, jakie wprowadzają w jamie ustnej oraz wyjaśnij, że powstrzymać mogą je tylko SuperSzoteczka i SuperPasta.
Mycie zębów bezpośrednio po posiłku
Pociecha tak bardzo wzięła sobie do serca wskazówki dotyczące regularnej higieny, że tuż po zjedzonym posiłku pędzi do łazienki, żeby wyszczotkować zęby? Ponownie – pochwal ją za dobre chęci, ale przy tej okazji wyjaśnij, że po spożyciu obiadu, deseru albo wypiciu soku czy innego napoju warto poczekać przynajmniej 30 minut, a dopiero po tym czasie dokładnie umyć ząbki. Produkty, takie jak owoce czy cukier, mogą zmieniać pH w jamie ustnej i prowadzić do demineralizacji szkliwa. Aby nie narażać ząbków na dodatkowe uszkodzenia, należy najpierw przepłukać jamę ustną wodą, a po wskazanej przerwie umyć je tak jak zwykle. Będąc poza domem, warto sięgnąć po nić dentystyczną lub gumę do żucia z ksylitolem.
0 komentarzy