Jak się pozbyć zaskórników?

utworzone przez | wrz 1, 2017 | Codzienna pielęgnacja | 0 komentarzy

Rozszerzone pory, zaskórniki, trądzik – to najczęstsze problemy, jakie dotykają naszej cery. Niełatwo jest sobie z nimi poradzić i czasem wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub u dermatologa okazuje się niezbędna. Mimo tego warto najpierw spróbować poradzić sobie z tym problemem w domowym zaciszu, uzupełniając codzienną pielęgnację o kilka podstawowych kroków. Jakich? Dziś odpowiemy na to pytanie.

.

Czym są zaskórniki?

W pierwszej kolejności, zanim przystąpimy do działania, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę są zaskórniki. Jeśli zaobserwowałaś na swojej skórze charakterystyczne „dziurki”, czarne, malutkie kropki lub tak zwaną „kaszkę” to niestety również jesteś posiadaczką zaskórników.

Dzielimy je na dwa typy. Wągry – czyli zaskórniki otwarte. To właśnie te małe kropeczki z czarnym czubkiem, które najczęściej znajdują się na nosie lub brodzie. Zaskórniki zamknięte natomiast to biała drobna kaszka, która często po bakteryjnym zakażeniu zmienia się w krostki, a co za tym idzie w trądzik.

Przyczyną obydwu typów zaskórników są rozszerzone pory, które powstają, gdy nasza skóra produkuje zbyt dużo sebum, a nasz naskórek nie złuszcza się właściwie i równomiernie. Łój i zrogowaciały naskórek zatykają ujścia mieszków włosowych i to właśnie w tym miejscu z czasem pojawiają się zaskórniki.

.

Dbaj o skórę w domu

Profesjonalne zabiegi i wizyta u dermatologa mogą okazać się konieczne, jednak warto zacząć od wprowadzenia kilku zmian w domowej pielęgnacji, które mogą w widoczny sposób poprawić stan naszej cery. Pamiętajmy jednak, że jeśli jakiekolwiek zabiegi mają przynieść pożądany efekt, musimy wykonywać je systematycznie i dokładnie.

Warto wprowadzić do naszej codziennej pielęgnacji kilka zasad, które pomogą poprawić stan cery. Po pierwsze – zacznij od doboru właściwych kosmetyków. Wybieraj takie, na których widnieje informacja o tym, że są niekomedogenne, czyli nie zapychają porów. Wybierz też takie o właściwościach delikatnie złuszczających. W ich składzie powinny znaleźć się takie składniki jak kwasy owocowe lub retinol. Uważaj jednak na składniki, które wysuszają skórę, takie jak alkohol, bo mogą one dodatkowo pobudzać gruczoły łojowe do pracy.

 

Dermacol Gommage Żel Oczyszczający z Wyciągiem z Drzewa Herbacianego / 14,50 zł

 

Do oczyszczania twarzy wybieraj lekkie produkty – żele i pianki, o formule niezawierającej tłuszczu. Mogą to być też produkty antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum. Warto zwrócić również uwagę, by miały w swoim składzie substancje, które pomogą złagodzić podrażnienia.

.

Nie zapomnij o złuszczaniu

Kolejnym obowiązkowym krokiem powinien być peeling. Często o nim zapominamy, a to właśnie on stosowany regularnie w największym stopniu wpłynie na wygląd cery. Dobrym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który sprawdzi się przy cerze wrażliwej. Jeśli jednak twoja cera nie ma problemów z podrażnieniami, z dobrym skutkiem możesz również stosować peeling z drobinkami, najlepiej drobnoziarnisty. Stosuj go dwa razy w tygodniu.

 

Holika Holika Pig Clear Nose 3 Plasterki Oczyszczające / 15,25 zł

.

Maseczki oczyszczające również powinny na stałe zagościć na łazienkowej półce. Możesz stosować takie na bazie glinek, na przykład zielonej, która pomoże zwęzić pory.  Świetnie sprawdzają się również czarne maski na bazie węgla aktywnego, który pomaga usunąć zanieczyszczenia i oczyszcza pory. Pozostawia skórę gładką i idealnie czystą.

 

Pilaten Black Mask Oczyszczająca Czarna Maska / 19,90 zł

 

Tonizuj i nawilżaj

Tonizuj skórę najlepiej po każdym myciu. Użyj toniku o właściwościach ściągających pory i regulującego pracę gruczołów łojowych. Jednak podobnie jak w przypadku żelu do mycia twarzy unikaj takich kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol.

Pamiętaj również o stosowaniu kremów nawilżających, dzięki którym unikniesz nadmiernego wysuszania skóry. Unikaj jednak takich o ciężkiej i tłustej konsystencji, bo mogą dodatkowo zapychać pory. Postaw na lekkie kremy o żelowej konsystencji.

 

Dermacol Acneclear Nawilżający Żel-Krem do Cery Trądzikowej / 21,90 zł

.

Pod żadnym pozorem nie wyciskaj zaskórników w domu, bo może przynieść to więcej szkody niż pożytku. W ten sposób łatwo można przenieść bakterie z dłoni na twarz i w miejscach, w których kiedyś były wągry, pojawią się bolące krostki i trądzik. Jeśli faktycznie Twoja skóra wymaga manualnego oczyszczania, umów się na wizytę w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Walczymy z problemem suchej skóry

Uczucie spierzchniętej, suchej skóry towarzyszy Ci niemal na co dzień? Nie tylko Ty masz ten problem. Wiele osób zmaga się z suchą skórą. Występująca suchość jest wynikiem stosowania m.in....

Przygotuj stopy na lato!

Japonki czy zwykle klapki? A może stylowe sandałki? Każda z nas lubi latem pokazać się w odkrytym obuwiu i wyeksponować stopy. Jednak co zrobić, jeśli po zimie nie prezentują się one tak dobrze, jak...

Przegląd dermokosmetyków

Dlaczego dermokosmetyki cieszą się rosnącą popularnością? Głównym powodem są zarówno czynniki pielęgnacyjne, jak i zdrowotne. Zawierają bowiem substancje pochodzenia biologicznego, które pomagają w...

Glinka kosmetyczna – jaką wybrać?

Na każdym kroku przekonujemy się, że natura obdarzyła nas cennymi roślinami i minerałami, do których często nie umywają się drogeryjne kosmetyki. Składniki w nich zawarte pozwalają zachować piękny,...

Płyn do dezynfekcji – jak wybrać?

Płyn do dezynfekcji to najskuteczniejszy środek zapobiegający przenoszeniu się wirusów i bakterii w przypadku, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła. W dzisiejszych czasach powinniśmy mieć...