Podobnie jak to, co jemy, również kosmetyki mają określoną datę ważności. Pamiętajmy jednak, że sama data ważności to jednak nie wszystko. Bardzo często zdarza się, że tusz do rzęs czy lakier do paznokci, mimo tego, że według informacji na opakowaniu powinien posłużyć nam jeszcze kilka miesięcy, wysycha i nie nadaje się już do użycia. Jak więc przedłużyć trwałość i żywotność kosmetyków, których używamy, by przez cały okres przydatności do użycia pozostawały w niezmienionej formie? Oto kilka naszych wskazówek.
Tusz do rzęs
Tusze do rzęs to jedne z najbardziej problematycznych kosmetyków pod względem wysychania i zmiany konsystencji. Możemy jednak zastosować kilka trików, by mógł dobrze służyć nam przez cały okres przydatności. Pamiętajmy jednak, by tusz do rzęs wymieniać co pół roku, by nie podrażnił naszych oczu.
Przez ten okres warto pamiętać o dokładnym zakręcaniu kosmetyku, by nie miał szansy nadmiernie wysychać.
Warto również pozbyć się nawyku wtłaczania nadmiaru powietrza do środka podczas nabierania tuszu poprzez wielokrotne wkładanie i wyciąganie szczoteczki. W ten sposób nie tylko powodujemy, że tusz szybciej stanie się suchy, ale także wprowadzamy do niego niepotrzebnie bakterie. Gdy tylko zauważymy, że tusz stał się zbyt gęsty, zaczyna się osypywać lub po prostu zmienił zapach, należy sięgnąć po nowe opakowanie.
Podkład i inne kosmetyki w płynie
Przydatność podkładu, według informacji na opakowaniu wynosi zazwyczaj 12 miesięcy. Choć najczęściej udaje nam się zużyć kosmetyk tego typu w ciągu roku, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, by zapobiec zepsuciu się produktu.
Przede wszystkim w miarę możliwości wybierajmy kosmetyki w buteleczkach z pompką lub w tubce – dzięki takiej formie unikamy wprowadzania do kosmetyku bakterii, które znajdują się na naszych dłoniach. Warto także przetrzeć opakowanie co jakiś czas chusteczką antybakteryjną lub płynem do dezynfekcji.
Kosmetyk trzymajmy także w chłodnym i zacienionym miejscu, by nie miał szansy się utlenić i zepsuć pod wpływem wilgoci i promieni słonecznych.
Szminki i błyszczyki
Te produkty mają bezpośredni kontakt z naszymi ustami, dlatego nie używajmy ich dłużej niż rok. Niestety dużo szybciej psują się błyszczyki wyposażone w pędzelek lub aplikator, bo właśnie do nich dostaje się najwięcej bakterii. Dużo trwalsze są pomadki w sztyfcie i w tubce, które możemy oczyścić antybakteryjną chusteczką.
Warto także nakładać produkt na usta oddzielnym pędzelkiem, który możemy zdezynfekować przed każdym użyciem.
Pamiętajmy też, że szminki i błyszczyki, które stosowałyśmy na przykład gdy na ustach pojawiła się opryszczka czy tak zwane „zimno” lub w trakcie choroby należy wyrzucić do kosza.
Produkty suche, sypkie lub w kamieniu
Te kosmetyki są dużo trwalsze niż kosmetyki w formie płynnej. Dzięki dobremu przechowywaniu mogą posłużyć nam nawet 2-3 lata. Ważne, by używać do nich czystych pędzli i aplikatorów, co zminimalizuje ryzyko wprowadzenia do nich bakterii. Warto także używać oddzielnych pędzli do pudru, różu, bronzera i rozświetlacza, by nie przenosić pomiędzy kosmetykami drobnoustrojów.
Pamiętajmy, że wszystkie kosmetyki i pędzle powinny być przechowywane w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Warto także regularnie czyścić kosmetyczkę lub kuferek, w którym przechowujemy kosmetyki do makijażu i pamiętać o dokładnym zakręcaniu i zamykaniu kosmetyków po każdym użyciu. Wszystkie produkty, które po pewnym czasie od otwarcia zmieniły swój zapach, kolor, wygląd lub konsystencję należy od razu wyrzucić.
0 komentarzy