Jak powstają perfumy?

utworzone przez | gru 11, 2017 | Zachwycaj zapachem | 0 komentarzy

Ulubione perfumy – to kosmetyk, po który sięgamy niemal codziennie. Przywołują wspomnienia, poprawiają nastrój i bardzo wiele mówią o nas samych. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstają?

 

Czym są perfumy?

Perfumy to tak naprawdę roztwory substancji zapachowych w alkoholu etylowym i z dodatkiem utrwalaczy zapachu. Nasz ulubiony zapach zamknięty w pięknej buteleczce to efekt długiego procesu, który składa się z kilku etapów, a każdy z nich wymaga wielu umiejętności, a także talentu. Co ciekawe sam proces tworzenia kompozycji zapachowych pozostaje niezmienny od setek, a nawet tysięcy lat.

 

fotolia.com, #94026712 | Autor: iakovlev

 

Po pierwsze – kompozycja

Projektowanie zapachu to jeden z najtrudniejszych elementów powstawania perfum. Niestety nie każdy potrafi tak dobrać składniki, by powstała piękna kompozycja – potrzeba do tego prawdziwego talentu i odpowiedniego „nosa”. Co ciekawe, tak zwany „nos”, czyli projektant perfum bardzo rzadko sprzedaje je pod swoim nazwiskiem. Perfumy, które kupujemy, sygnowane są zazwyczaj nazwą domu mody lub firmy kosmetycznej.

Najdroższe perfumy to efekty pracy prawdziwych mistrzów sztuki perfumeryjnej, którzy potrafią komponować zapachy według określonych wymagań i tworzyć aromatyczne mieszanki, które na długo zapadają w pamięć. Receptury perfum są tajne, by uniknąć ich kopiowania kompozycji.

 

Po drugie – wyjątkowe składniki

Każde perfumy to mieszanka odpowiedniego zestawu składników według specjalnie opracowanej, tajnej receptury. Te składniki możemy podzielić na trzy grupy, ze względu na ich pochodzenie: roślinne, zwierzęce, lub takie, które otrzymywane są w laboratorium, czyli syntetyczne.

Te najdroższe kompozycje powstają z połączenia składników pochodzenia naturalnego – na przykład olejków eterycznych produkowanych z płatków kwiatów. Do niektórych kompozycji wykorzystuje się kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset różnych olejków. Dlaczego są one tak drogocenne? By otrzymać 1 kg olejku eterycznego potrzeba nawet 5 ton kwiatowych płatków!

 

fotolia.com, #171084481 | Autor: adisa

 

 

Po trzecie – proces produkcji

Gdy kompozycja została już zaprojektowana, a poszczególne składniki dobrane, przychodzi czas na wyprodukowanie zapachu. Produkcja perfum polega na rozpuszczeniu odpowiedniej ilości kompozycji zapachowej i utrwalaczy zapachu w alkoholu etylowym. Po pewnym czasie taki roztwór rozcieńcza się wodą, by cała kompozycja miała wybraną moc.

To jednak jeszcze nie koniec tworzenia perfum. Po wymieszaniu wszystkich składników i dodaniu wody, cała kompozycja musi dojrzeć, by mogła rozwinąć pełnię swojego zapachu. Dopiero po pewnym czasie zapach staje się harmonijny i jednolity.

Po tym czasie można do gotowych perfum dodać wybrany barwnik i rozlać do zaprojektowanych wcześniej flakonów. Dopiero po tych wszystkich etapach gotowe perfumy mogą trafić na półki perfumerii.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawostki ze świata perfum, czyli kim jest senselier?

Branża perfumiarska nieustannie się rozwija, a proces ten sprawia, że powstaje zapotrzebowanie na różnego typu specjalistów od zapachów. Pisaliśmy już na przykład o tak zwanych nosach, czyli...

Czarujące damskie zapachy na zimę

Zimowe zapachy mają w sobie mnóstwo uroku. Są ciepłe, często nieco orientalne i korzenne, dzięki czemu otulają nas niczym gruby, miękki sweter i wprawiają w przyjemny, optymistyczny nastrój, nawet...

Orzeźwiające perfumy na upały

Latem wśród perfum szukamy kompozycji, które będą lekkie, orzeźwiające, chłodzące - po prostu wakacyjne. Takie zapachy najlepiej komponują się z luźnymi, wzorzystymi ubraniami, prostą fryzurą i...

Przepiękne zapachy na jesień dla panów

Niektóre osoby na pewnym etapie wybierają swoje ulubione perfumy i trzymają się ich przez lata, czyniąc z nich swój znak rozpoznawczy, swego rodzaju wizytówkę. Innych wciąż jednak kusi, by coś...

Historia perfum – o najstarszej metodzie otrzymywania olejków eterycznych

Od tysięcy lat perfumy towarzyszą człowiekowi. Nasi przodkowie korzystali z nich przy składaniu ofiar bogom, grzebaniu zmarłych czy modlitwie. Stopniowo stały się synonimem luksusu i były używane...