Wszyscy wiemy, że skóra zmienia się w ciągu lat czy wraz z porami roku. Zmiany są wtedy widoczne – przybywa zmarszczek wraz z wiekiem, cera ciemnieje latem, a szarzeje, gdy jesteśmy chorzy. Ale czy wiecie, że skóra zmienia się także w ciągu doby? W zależności od pory dnia ma inne potrzeby i jest nastawiona na inne zadania, dlatego też znajomość jej rytmu dobowego jest bardzo ważna w odpowiedniej pielęgnacji.
Zadania skóry
W ciągu dnia skóra narażona jest na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Zaraz po wyjściu z domu musi radzić sobie z wpływem słońca, smogu czy wiatru. Jest też wystawiona na działanie klimatyzacji, stresu, kosmetyków do makijażu czy dymu papierosowego. Wtedy najważniejsza jest dla niej ochrona przed nimi. W nocy zaś najważniejszą funkcją skóry jest regeneracja, radzenie sobie z wszystkimi tymi szkodami, które powstały w ciągu dnia. Dlatego też o różnych porach doby nasza skóra potrzebuje różnych kosmetyków.
Skóra rano
Kiedy wstajemy, nasza skóra jest co prawda zregenerowana, ale bardzo wrażliwa i odwodniona po całej nocy. Dlatego też wtedy najłatwiej ją podrażnić. Nie warto więc o tej porze testować nowych kosmetyków, jeśli nie chcemy narazić się na nieprzyjemną reakcję alergiczną. Pielęgnację skóry rano należy rozpocząć od oczyszczania, gdyż znajdują się na niej wszystkie toksyny, które udało się jej usunąć w ciągu nocy. Nie jest to dobry moment na tłuste kremy odżywcze – o tej porze cera jest zregenerowana i ich nie potrzebuje. Dobrze wpłynie na nią lekki krem nawilżający, najlepiej taki, który ma w składzie także filtr UV chroniący przed słońcem.
Skóra w ciągu dnia
Po kilku godzinach intensywnych działań skóra może już wyprodukować nadmiar serum, które spowoduje nieestetyczne błyszczenie. To dobry moment, by użyć chusteczki lub bibułki i delikatnie zmatowić cerę. Dzięki temu makijaż dłużej się utrzyma, a skóra będzie wyglądała zdrowo.
Posiłki mają znaczenie
Nieprzyjemnym momentem dla skóry jest pora bezpośrednio po posiłku. Wtedy uaktywniają się procesy trawienne i organizm mniej ma zasobów, by chronić skórę. Cera może w takich momentach potrzebować dodatkowych starań. Bardzo dobrze zrobi jej dotlenienie i nawilżenie. To idealny moment, by wykorzystać mgiełkę lub wodę termalną. Dają one skórze zastrzyk nawilżenia, którego potrzebuje, ale są łatwe w użyciu i nie niszczą makijażu, dlatego z powodzeniem można ich użyć nawet w pracy.
Po południu
Około godziny 18 zwiększa się krążenie krwi. Wtedy skóra jest najlepiej przygotowana na wchłonięcie cennych składników, które możemy jej dostarczyć. O tej godzinie można położyć na twarz maseczkę czy bogaty w witaminy krem regenerujący lub wybrać się na wizytę do kosmetyczki. To także moment, w którym rozpoczyna się już powoli wydalanie nagromadzonych toksyn, dlatego warto o tej porze usunąć makijaż z twarzy.
Skóra nocą
Noc kojarzy nam się z utęsknionym wypoczynkiem, ale nasza skóra dopiero wtedy zaczyna naprawdę ciężko pracować. To czas regeneracji, oczyszczania z toksyn i odbudowy. Dlatego to właśnie w nocy najczęściej pojawiają się na twarzy nowe wypryski, a jej koloryt staje się mniej estetyczny. Nie jest to jednak powód do zmartwień. To tylko świadczy o tym, że nasza skóra pracuje odpowiednio i pozbywa się szkodliwych dla siebie substancji. Proces regeneracji zakończy się rano i po odpowiednim oczyszczeniu nasza cera znów będzie wyglądała świeżo i promiennie.
0 komentarzy