Chyba każda z pań, która chociaż od czasu do czasu wykonuje make-up, ma w domu co najmniej jeden pędzel do makijażu. Z reguły zaś mamy ich kilka czy nawet kilkanaście. Nakładamy za ich pomocą puder, róż, bronzer, cienie do powiek, czasami szminkę, eyeliner albo cienie do brwi. Skompletowanie takiego zestawu pędzli, które będą wygodne w użyciu i precyzyjne, stanowi niemały wysiłek i koszt, dlatego zależy nam na tym, by służyły nam jak najdłużej. Aby tak się stało, niezbędna jest ich właściwa pielęgnacja.
Dlaczego warto dbać o pędzle?
Przedłużenie żywotności akcesoriów to nie jedyny powód, dla którego warto poświęcić nieco czasu, by zadbać o pędzle. Jeśli nie troszczymy się, by były przechowywane w odpowiednich warunkach i regularnie czyszczone, gromadzą się na nich sebum z naszej twarzy, martwe komórki naskórka, kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza, które następnie razem z kosmetykami przenosimy na cerę. Wszystkie te substancje sprzyjają rozwojowi bakterii, powodujących powstawanie wyprysków i podrażnień. Jeśli więc chcemy cieszyć się piękną, zdrową skórą, dbałość o stan pędzli to po prostu konieczność.
Przechowywanie pędzli – pierwszy krok w pielęgnacji
Na stan pędzli w dużym stopniu wpływa sposób ich przechowywania. Pędzle do makijażu należy trzymać z daleka od wody i wszelkiej wilgoci. Dlatego też jako miejsce na nie nie sprawdza się łazienka. Warunki, które w niej panują, sprzyjają namnażaniu się bakterii oraz powodują, że na włosiu osadza się jeszcze więcej zanieczyszczeń i kurzu. Wilgoć może jednak powodować także niszczenie się samych pędzli, chociażby ich rozklejanie się. Lepiej nadaje się więc do przechowywania tych akcesoriów pojemnik postawiony na toaletce w sypialni czy jeszcze lepiej – szczelne pudełko, które będzie stanowiło ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Czyszczenie pędzli do makijażu
Nawet prawidłowo przechowywane pędzle wymagają regularnego czyszczenia, które pozwala pozbyć się z włosia sebum i komórek naskórka. Pędzle, którymi nakładamy produkty płynne, powinniśmy myć po każdym użyciu. Te, którymi nakładamy sypkie kosmetyki, możemy myć nieco rzadziej, jednak i je trzeba oczyszczać stosunkowo często – mniej więcej co 2-3 dni. Pędzle zawsze myjemy za pomocą bardzo łagodnych preparatów – najlepiej w szamponie dla dzieci, szarym mydle czy po prostu specjalnym płynie do ich pielęgnacji. Bardzo ważne jest jednak także to, by pędzle dezynfekować za pomocą alkoholu izopropylowego.
Prawidłowe suszenie pędzli
Istotne jest także właściwie suszenie pędzli. Akcesoria te po myciu zawsze kładziemy włosiem do dołu, by woda mogła swobodnie z nich wypływać. Postawienie ich odwrotnie może spowodować nie tylko gromadzenie się wilgoci we włosiu, ale też rozklejanie pędzla przez spływającą do wewnątrz wodę. Pędzle zawsze suszymy w temperaturze pokojowej, gdyż kontakt z gorącym powietrzem także przyspiesza proces ich niszczenia.
0 komentarzy