Przyjemnie poprawiają krążenie, ułatwiają wnikanie substancji odżywczych z kosmetyków w skórę, są elementem relaksujących rytuałów podczas kąpieli… Miłe skojarzenia kończą się, gdy uświadomimy sobie, jak mocno zanieczyszczone mogą być myjki i gąbki kąpielowe, gdy są niewłaściwie przechowywane. W jaki sposób powinno się dbać o te akcesoria, by służyły jak najdłużej i były bezpieczne dla zdrowia?
Dlaczego to takie ważne?
Paciorkowce, gronkowce, stenotrophomonas maltophila – już same nazwy drobnoustrojów rozwijających się w wilgotnych warunkach brzmią nieprzyjemnie. Namnażające się w niedosuszonych, zbyt rzadko zmienianych gąbkach i myjkach do ciała bakterie i pleśnie, mogą powodować zmiany skórne, utrudniać walkę z trądzikiem, a nawet powodować stany zapalne i infekcje. Nieprawidłowo czyszczone akcesoria mają też nieprzyjemny zapach i szybciej się niszczą.
Prawidłowe używanie gąbek i myjek podczas kąpieli
Myjki i gąbki kąpielowe mogą być używane do codziennego dbania o higienę lub okazjonalnie, na przykład do zabiegów peelingujących. Często stosuje się je podczas kąpieli niemowląt i małych dzieci, zapewniając im dodatkowo przyjemny masaż. Niezależnie od tego, czy gąbka jest w naszym domu w codziennym użyciu, czy przez większość czasu pozostaje nieużywana, ważne jest, by dobrze ją oczyścić po kąpieli.
Warto kilkakrotnie przepłukać ją wodą pod dużym ciśnieniem, aby pozbyć się z niej brudu i pozostałości kosmetyków. Po kąpieli gąbkę lub myjkę należy dokładnie wysuszyć, na przykład na grzejniku, a następnie przechowywać w miejscu bez dostępu wilgoci. Idealnie jest, gdy łazienka posiada okno, które zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.
Jak często wymieniać gąbki do kąpieli?
To, jak długo gąbka powinna być w użyciu, zależy od tego, czy korzysta się z niej codziennie, czy tylko raz na jakiś czas. Jeśli jest ona wykorzystywana tylko do cotygodniowego peelingu, wystarczy, że będzie wymieniana co kilka tygodni – pod warunkiem, że jest prawidłowo przechowywana.
Gąbki, których używa się codziennie, dobrze jest wymieniać nawet raz na tydzień. Warto w tym miejscu wspomnieć, że gąbka powinna być traktowana tak, jak traktuje się szczoteczkę do zębów. Każdy z członków rodziny powinien korzystać ze swoich akcesoriów do kąpieli, aby zachować higienę.
Czy gąbki i myjki można prać?
W przypadku gąbek nie jest to zalecane. Są one wykonane z nietrwałego tworzywa sztucznego, które mogłoby zniszczyć się podczas wirowania. Gąbki są na tyle tanie, że można je traktować jako produkt jednorazowy i wymieniać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku myjek do ciała wykonanych z materiału. Nadają się one do prania i nawet po długim czasie zachowują swoje właściwości. Warto pamiętać, że większość szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów ginie już w temperaturze 60 stopni. Nie jest konieczne korzystanie z programów z temperaturą 90 stopni czy gotowaniem. Korzystanie z myjek do ciała będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą wdrażać w swoim życiu idee less waste i korzystać z produktów wielorazowych.
0 komentarzy