Dobrze dobrany podkład to gwarancja udanego makijażu. Dlatego jego kolor powinien być idealnie dopasowany do odcienia naszej cery. Niestety często na pozór właściwy dla nas kolor po chwili od nałożenia na twarz staje się zbyt ciemny i pomarańczowy. Czy można temu zaradzić? Dlaczego podkład ciemnieje?
Dlaczego podkład oksyduje?
Ciemnienie podkładu nazywamy inaczej oksydacją. Jest to nic innego jak reakcja chemiczna, która zachodzi pod wpływem działania powietrza, promieni UV, wilgoci i innych czynników, które oddziałują na kosmetyk nałożony na skórę. Nie możemy przewidzieć tej reakcji, gdy podkład zamknięty jest w tubce lub buteleczce, bo po prostu nie ma on wówczas kontaktu z powietrzem.
Niestety, jeżeli to właśnie oksydacja, inaczej zwana utlenianiem jest powodem, dla którego podkład ciemnieje na naszej twarzy, nie mamy innego wyjścia jak po prostu zmienić ten kosmetyk na inny produkt.
Jak sprawdzić, czy kosmetyk oksyduje? Nałóż odrobinę na dłoń lub żuchwę, odczekaj kilkanaście minut, a następnie obok wyciśnij kolejną porcję kosmetyku i zobacz, czy jego kolor się zmienił. Jeśli podkład nałożony wcześniej stał się ciemniejszy lub zmienił odcień na bardziej pomarańczowy, to znak, że niestety nasz kosmetyk się utlenia.
Zmień krem
A co jeśli podkład, którego używamy już jakiś czas, zaczął nagle ciemnieć? W tym wypadku problem tkwi prawdopodobnie w zmianie pielęgnacji. Być może zmieniłaś niedawno krem do twarzy na inny lub zaczęłaś używać nowego toniku? Jeśli ta zmiana nastąpiła w tym samym czasie, kiedy nasz podkład zaczął zmieniać swój kolor, to prawdopodobnie jest skutkiem reakcji tych dwóch kosmetyków. Związki chemiczne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych i tych do makijażu reagują ze sobą w sposób, którego skutkiem ubocznym jest właśnie zmiana odcienia i oksydacja podkładu.
Aby zapobiegać takiej reakcji, warto odczekać dłuższą chwilę po nałożeniu kremu, aż wchłonie się w skórę, a nadmiar usunąć na przykład chusteczką. Innym sposobem jest również zmiana kosmetyków i wypróbowanie innej kombinacji. Być może krem, którego używałyśmy pod makijaż, lepiej sprawdzi się na noc, a na dzień wypróbujmy produkt z nieco innym składem, który lepiej „dogada się” z naszym podkładem. W tym wypadku szukanie idealnego zestawu metodą prób i błędów to jedyne wyjście, by znaleźć duet idealny.
Nadmiar sebum
Kolejną przyczyną ciemnienia podkładu na naszej skórze jest również ilość wydzielanego przez naszą skórę sebum. Z tym problemem najczęściej borykają się posiadaczki cery tłustej i mieszanej. Nadmiar sebum może powodować, że podkład na skórze będzie nie tylko się warzył, ale także ciemniał lub stawał się nieco szary. Czy możemy temu zapobiegać? Warto sięgnąć po krem matujący przed nałożeniem makijażu, który choć trochę ograniczy pracę naszych gruczołów łojowych.
Od czasu do czasu sięgnąć możemy również po matującą bazę pod makijaż, która będzie stanowiła swojego rodzaju barierę między naszą skórą a kosmetykiem do makijażu. Pamiętajmy jednak, że stosowanie baz silikonowych codziennie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla naszej skóry i może spowodować zapychanie się porów lub powstawanie niedoskonałości – silikony zawarte w tego typu produktach sprawiają, że nasza skóra nie jest w stanie oddychać.
0 komentarzy