Podkład jest jednym z najbardziej podstawowych kosmetyków w codziennym makijażu prawie każdej kobiety. Istnieje kilka sposobów aplikacji, które w dużej mierze zależą po prostu od preferencji osoby używającej tego kosmetyku. Do dyspozycji mamy przede wszystkim nasze dłonie, ale także pędzle w różnych kształtach i rozmiarach i różne rodzaje gąbeczek do makijażu. Którą metodę wybrać, by podkład wyglądał na twarzy naturalnie, a jednocześnie spełniał swoje zadanie?
.
Palce
Nasze właśnie dłonie to prawdopodobnie najpopularniejsza metoda aplikacji podkładu. Dzięki nim fluid rozprowadzimy bardzo szybko i dość dokładnie. Pod wpływem ciepła palców podkład bardzo dobrze stapia się z naszą skórą, więc wygląda naturalnie, a dodatkowo sprawia, że produkt, którego używamy, nie marnuje się, przez co jest bardziej wydajny. Jest to również najtańszy sposób aplikacji makijażu, ponieważ nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych akcesoriów.
Niestety aplikacja fluidu palcami ma również swoje wady. Często, zwłaszcza bardzo kryjące i trwałe produkty, trudno usunąć z dłoni i spod paznokci. Poza tym nie jest to metoda najbardziej higieniczna, ponieważ na naszych dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii, które możemy przenieść na twarz.
Metoda ta sprawdzi się tylko do nakładania produktów w płynie lub kremie. Niestety nie poradzi sobie z podkładami w kamieniu ani w nakładaniu sypkich kosmetyków mineralnych.
.
Pędzle
W ostatnim czasie nakładanie podkładu pędzlem to druga pod względem popularności metoda aplikacji makijażu. W tym wypadku wybierać możemy wśród kilku modeli pędzli, w zależności od formuły używanego kosmetyku i naszych własnych preferencji.
Często wybieranym modelem jest tak zwany pędzel języczkowy. Jest to płaski pędzel z zaokrąglonym zakończeniem. Jego używanie wymaga jednak nieco wprawy, ponieważ może on zostawić na twarzy smugi.
.
Kolejnym chętnie wybieranym modelem pędzla jest pędzel typu flat top — okrągły, ze ściętym czubkiem, oraz jego odmiana — round top (z zaokrąglonym czubkiem). Nadaja się one zarówno do produktów płynnych, kremowych, a także sypkich.
.
Dzięki aplikacji podkładu pędzlem możemy kontrolować jego ilość i stopniować poziom krycia. Dodatkowo pędzel jest narzędziem dość precyzyjnym i rozprowadza podkład równomiernie po całej twarzy. Jeśli regularnie myjemy pędzle w wodzie z delikatnym szamponem, a następnie spryskujemy produktem antybakteryjnym, jest on również bardzo higieniczną metodą aplikacji makijażu.
Niestety również pędzle mają swoje minusy. Używając ich, musimy liczyć się z tym, że nie unikniemy marnowania nakładanego produktu, bo jego część zawsze zostanie we włosiu pędzla. By zminimalizować pochłanianie kosmetyku, możemy przed aplikacją spryskać włosie czystego pędzla odrobiną wody.
Pędzle wiążą się również z pewnym wydatkiem, ponieważ musimy zaopatrzyć się w co najmniej dwie sztuki, by móc zachować higieniczny sposób aplikacji podkładu i codziennie używać czystego narzędzia.
Ponadto nakładanie makijażu pędzlem wymaga nieco więcej praktyki i umiejętności niż nakładanie kosmetyku za pomocą palców.
.
Gąbeczki
Choć wydawać by się mogło, że gąbeczki do makijażu są hitem ostatnich lat, to były używane już od dawna przez profesjonalnych wizażystów. Najpopularniejsze były wówczas te wykonane z lateksu. Współcześnie bardzo popularne są gąbeczki ze specjalnego tworzywa, w kształcie jajka, dzięki którym możemy uzyskać na twarzy bardzo naturalny efekt, bez efektu maski.
.
Dzięki nakładaniu produktu gąbeczką możemy łatwo stopniować jego krycie, używając jej zarówno na sucho, jak i na mokro. Zwilżona gąbeczka nie absorbuje dużo podkładu i bardzo dobrze dozuje kosmetyk, oprócz tego jest też bardzo precyzyjna. Dużą zaletą jest również wielofunkcyjność tego narzędzia, bo gąbkę możemy używać praktycznie do każdego podkładu, niezależnie od jego formuły.
.
Gąbeczkę, podobnie jak pędzel powinno myć się po każdym użyciu, ponieważ stanowi ona doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Niestety dokładne jej umycie wymaga nieco czasu i wprawy. Nawet regularne mycie nie zapewni jej oryginalnego wyglądu, więc należy je wymieniać co kilka tygodni.
0 komentarzy