Dieta wykluczająca jedzenie mięsa oraz produktów odzwierzęcych to dieta wegańska. Jednak bycie weganinem lub weganką nie ogranicza się tylko do niejedzenia mięsa. Dotyczy to również innych dziedzin życia, w tym także nienoszenia odzieży i butów wykonanych ze skóry, a także stosowania kosmetyków wegański. Co oznacza to ostatnie pojęcie? Czym są kosmetyki wegańskie i jak je rozpoznać?
.
Kosmetyki wegańskie – co to takiego?
W czasach, gdy dieta wegetariańska i wegańska stają się coraz bardziej popularne, w sklepach coraz częściej możemy także znaleźć kosmetyki, które określane są jako wegańskie. Co to oznacza?
Kosmetyki dla wegan, czy też kosmetyki wegańskie to grupa produktów i akcesoriów higienicznych, które spełniają dwa ważne w tym przypadku warunki – w swoim składzie nie mają żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, a także nie były testowane na zwierzętach, czyli są kosmetykami cruelty-free.
.
.
Co to znaczy, że kosmetyki nie są testowane na zwierzętach?
Jak wspominaliśmy, jednym z wyznaczników kosmetyków wegańskich jest to, że nie mogą być one testowane na zwierzętach. Oznacza to, że zarówno cały kosmetyk, jak i jego poszczególne składniki na każdym z etapów produkcji nie były poddawane testom na zwierzętach. Co więcej, ważne jest, by firma, która ma w swojej ofercie produkty odpowiednie dla wegan, nie należała do większego koncernu, który swoje produkty na zwierzętach testuje. Informacji na temat tego, czy interesujący nas kosmetyk ma odpowiednie certyfikaty, powinniśmy szukać na jego opakowaniu. Firmy stosują różne sposoby oznaczania, dlatego warto wnikliwie czytać oznaczenia na etykiecie, bo popularny symbol króliczka nie zawsze znaczy to, że kosmetyk jest wegański.
.
Jakich substancji nie powinno być w kosmetykach wegańskich?
Oprócz tego, że kosmetyki wegańskie nie mogą być testowane na zwierzętach, w ich składzie nie mogą znaleźć się także substancje pochodzenia zwierzęcego. Oprócz tak oczywistych, jak mleko, jajka, jogurt, miód, w kosmetykach wegańskich nie powinno być także wosku pszczelego, łoju, lanoliny kwasu stearynowego, gliceryny i kazeiny. Do substancji odzwierzęcych należą także kolagen, elastyna, keratyna, piżmo, cywet, ambra, a nawet jedwab oraz witamina A, która może pochodzić z ryb.
Kosmetyki wegańskie muszą więc opierać się wyłącznie na składnikach i wyciągach pochodzenia roślinnego. Dlatego też, jeśli zależy nam na stosowaniu wyłącznie wegańskich kosmetyków, musimy przygotować się na żmudne czytanie etykiet i oznaczeń na opakowaniach kosmetyków.
.
.
Jakich oznaczeń szukać na kosmetykach?
Znalezienie w pełni wegańskich kosmetyków wciąż niestety nie należy do najłatwiejszych. Wbrew pozorom nie do końca możemy nawet ufać wszystkim zawartym na etykiecie certyfikatom, ponieważ w tym wypadku każda marka może stworzyć swój własny symbol, który będzie wbrew faktom sugerować, że jej kosmetyki są wegańskie. Istnieje na szczęście kilka najbardziej popularnych symboli, które potwierdzają, że wybrane kosmetyki są bezpieczne i wegańskie. W Polsce przyznawaniem takich certyfikatów zajmuje się Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva i to właśnie kosmetyki z symbolem tej organizacji na pewno są odpowiednie dla wegan.
0 komentarzy