Dlaczego skóra dłoni staje się sucha, podrażniona oraz zaczerwieniona? Na pogorszenie jej kondycji i wyglądu mogą wpływać różnorodne czynniki. Dziś omówimy wyłącznie te zewnętrzne, a więc niezwiązane z chorobami czy uwarunkowaniami genetycznymi.
Kaprysy pogody
Na pieczenie, zaczerwienienie czy pękanie fragmentów skóry dłoni najczęściej skarżymy się w sezonie jesiennym i zimowym. Charakterystyczne dla tych pór roku warunki pogodowe nie sprzyjają utrzymaniu skóry w optymalnej kondycji. Silny wiatr i niskie temperatury potrafią w kilka chwil zniszczyć efekty pielęgnacji. Możemy jednak skutecznie temu przeciwdziałać.
Żeby zabezpieczyć dłonie przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, należy przede wszystkim nosić ciepłe rękawiczki. Najlepiej wyposażyć się w kilka par różniących się grubością. Lżejsze sprawdzą się idealnie podczas niskich, ale wciąż dodatnich temperatur. Z kolei grubsze, wyściełane wewnątrz futerkiem będą świetnym wyborem na mroźne, wietrzne i deszczowe dni.
Silne detergenty
Problem suchych i wręcz bolących dłoni nie jest zarezerwowany wyłącznie dla jesieni i zimy. Może występować przez cały rok, nawet jeśli pogoda będzie przyjemna. Jeśli nie warunki atmosferyczne, to co w takim razie osłabia kondycję skóry? Takie działanie mają silne detergenty, po które sięgamy w trakcie codziennych i świątecznych porządków.
Jeśli podczas szorowania przypalonego piekarnika zrezygnujemy z rękawiczek ochronnych, mocne substancje znajdujące się w używanym środku czyszczącym zaczną oddziaływać na skórę dłoni. I niestety nie będzie to oddziaływanie pozytywne. Im częściej będziemy sprzątać bez rękawiczek, tym suchość i podrażnienia staną się dotkliwsze. Z czasem pogorszy się też stan paznokci i skórek wokół nich.
Nieodpowiednie kosmetyki
Niesatysfakcjonujący wygląd skóry dłoni może być także efektem używania niewłaściwych kosmetyków. Jak to możliwe? Nie wystarczy, że będziemy nakładać na nią kremy i sięgać po peelingi, które przypadkowo wpadną nam w ręce. Musimy wybierać te odpowiednie, czyli dostosowane do jej kondycji i potrzeb.
Jeśli skóra dłoni domaga się silnego nawilżenia, sięgajmy po produkty zawierające głównie substancje nawilżające (np. mocznik). Gdy jest mocno podrażniona, aplikujmy kosmetyki ze składnikami łagodzącymi takimi jak alantoina. Nie zapominajmy o nawracających problemach i starajmy się im zapobiegać również poprzez wybór właściwych preparatów.
0 komentarzy