Atopowe zapalenie skóry to jedno z najpopularniejszych na całym świecie schorzeń dermatologicznych. Najczęściej po raz pierwszy objawia się u noworodków i dzieci między 6. a 7. rokiem życia. Niemalże każdy z nas zna choć jedną osobę, która zmaga się z tym problemem. Jakie są przyczyny, objawy i jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
Przypuszcza się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi około 20 procent ludzkości. Choroba ta najczęściej występuje w Stanach Zjednoczonych i na terenie Europy Zachodniej, a nieco więcej zachorowań można zauważyć u dziewczynek. Jedną z teorii na temat przyczyn zachorowań na to schorzenie, jest ta, że AZS jest wynikiem nadmiernej higieny. Według naukowców jednak skłonność do atopii jest dziedziczona i to właśnie geny odpowiadają za występowanie choroby. Ponadto warto wspomnieć, że choroba ta ma bliski związek z alergiami i astmą.
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Pierwszym, najbardziej charakterystycznym i najbardziej uciążliwym objawem atopowego zapalenia skóry jest uporczywe swędzenie skóry. Wskutek choroby na ciele pojawiają się wykwity skórne, nazywane także egzemą. Wyglądają one podobnie do tych, które występują przy łuszczycy, dlatego łatwo pomylić te dwie choroby.
To charakterystyczne podrażnienie skóry często pojawia się po kontakcie z czynnikami drażniącymi, wśród których należy wymienić alergeny i drażniące środki takie jak detergenty, wełnę, mydła, rozpuszczalniki, podrażnienie mechaniczne, alergeny wziewne – na przykład pyłki, roztocza, pleśnie, sierść zwierząt, pokarmy i drobnoustroje. Przyczyną wystąpienia egzemy może być także stres.
Niestety wciąż nie wynaleziono leku na AZS, a pojawiające się reakcje i wykwity skórne możemy leczyć i łagodzić tylko objawowo, stosując między innymi odpowiednie kosmetyki.
AZS – leczenie
Leczenie AZS powinno być dopasowane do konkretnych objawów występujących u chorego i ponieważ bardzo często obydwie choroby są powiązane, łączy się także z leczeniem alergii. W tym celu należy oczywiście udać się do lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednie leki i maści, które pomogą w łagodzeniu uciążliwych objawów.
Oprócz specjalistycznego leczenia możemy także zadbać o kilka rzeczy także w domu, by nieco złagodzić wysypkę i nieprzyjemne swędzenie skóry. Przede wszystkim musimy w miarę możliwości wyeliminować z naszego otoczenia czynniki, które nasilają te nieprzyjemne dolegliwości, a także unikać silnych detergentów i uczulających kosmetyków.
Warto zadbać także o odpowiednie nawilżenie skóry, która przy AZS często bywa wysuszona, a przez to łatwo ulega uszkodzeniom. Unikajmy więc wszelkiego rodzaju kosmetyków zawierających alkohol, który nie tylko wysusza, ale także może podrażnić wrażliwą skórę, a zwykłe mydło zastąpmy syndetami, czyli środkami myjącymi, które zawierają syntetyczne detergenty łagodne dla skóry.
Zrezygnujmy także z długich, gorących kąpieli na rzecz prysznica, a po kąpieli natłuśćmy skórę, na przykład delikatną oliwką dla dzieci lub olejem kokosowym, który intensywnie nawilża skórę i tworzy barierę ochronną. Popularnym sposobem łagodzącym objawy AZS są także kąpiele w krochmalu. Do prania pościeli i odzieży warto także używać płatków mydlanych lub łagodnych proszków przeznaczonych do prania dziecięcych ubrań.
Jakie domowe sposoby na łagodzenie atopowego zapalenia skóry jeszcze znacie?
0 komentarzy