Aloes jest rośliną, którą bardzo często wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i w medycynie naturalnej. Dlaczego ta zielona roślina jest tak bardzo popularna? Jakie ma właściwości i kiedy warto ją stosować? Dziś odpowiemy na to pytanie.
Aloes – skąd się wziął?
Aloes jest sukulentem, co oznacza, że jest rośliną, która niezależnie od warunków i środowiska, w jakim rośnie, potrafi przetrwać bez dostępu do źródła wody. Posiada on niemal 400 odmian, a jego korzystne właściwości były doceniane już w starożytnym Egipcie.
Aloes pochodzi z Półwyspu Arabskiego i Afryki. Ja już wspominaliśmy, od starożytności był wykorzystywany do leczenia oparzeń i schorzeń skóry. Do dziś często wykorzystuje się go nie tylko w medycynie i kosmetyce, ale również jako składnik diety.
.
Właściwości aloesu
Roślina ta jest bardzo ceniona za swoje dobroczynne właściwości. Nic dziwnego, ponieważ aloes jest jednym z silniejszych antyoksydantów, dzięki temu, że zawiera witaminy A, C, E. Słynie także ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących. To jednak nie wszystkie jego zalety. W liściach tej rośliny znajdują się również witaminy z grupy B, beta-karoten, cholina, wiele minerałów, na przykład wapń, żelazo, potas, chrom i aminokwasy.
Bardzo ważną właściwością, za którą ceniony jest aloes, jest jego działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Aloes, ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych jest bardzo łatwy do wyhodowania w domowym zaciszu.
.
Aloes na włosy
Aloes jest składnikiem, który często znaleźć możemy w kosmetykach do włosów, przede wszystkim w szamponach i odżywkach. Substancje zawarte w wyciągu z aloesu działają wzmacniająco na budowę włosa, sprawiają, że stają się one mocniejsze i nabierają blasku. Ułatwia również rozczesywanie i sprawia, że włosy mniej się puszą.
Ponadto szampon z wyciągiem z aloesu nawilża włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Aloes może być również dodawany do kosmetyków spowalniających wypadanie włosów i pobudzających ich wzrost, ponieważ wykazuje działanie pobudzające uśpione mieszki włosowe i pobudza ich wzrost. Dodatkowo działa też przeciwłupieżowo i kojąco.
.
Aloes do twarzy i ciała
Ciekawą właściwością aloesu jest jego zdolność do syntezy kolagenu i elastyny. Dodany do kremów do twarzy poprawia więc elastyczność i jędrność skóry. Dlatego tez często wykorzystuje się go jako składnik kosmetyków do cery dojrzałej i o działaniu przeciwzmarszczkowym. Dzięki antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom aloes bardzo dobrze sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej i problematycznej.
Bardzo uniwersalnym kosmetykiem jest żel aloesowy, który możemy stosować zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Doskonale nawilża, chłodzi i odświeża. Żel aloesowy bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze lepiej warstwy ani tłustego filmu. Bardzo dobrze łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę, więc sprawdzi się nie tylko jako zastępstwo dla balsamu do ciała, ale również jako kosmetyk po opalaniu. Co ciekawe, często wyciąg z aloesu dodawany jest do kosmetyków przeciwsłonecznych, bo jego dodatek powoduje, że opalamy się wolniej, co pozwala uniknąć czerwonej i poparzonej skóry.
.
Aloes świetnie sprawdza się też w dezodorantach i antyperspirantach, bo jego właściwości antybakteryjne zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu, a dodatkowo pielęgnuje i regeneruje delikatną skórę pod pachami.
0 komentarzy