Głównym elementem wieczornej pielęgnacji jest demakijaż, czyli mechaniczne usunięcie resztek makijażu, a także brudu, łoju i potu. Jest to niezwykle istotny etap, ponieważ jego ominięcie może doprowadzić do powstania niedoskonałości oraz znacznego pogorszenia stanu naszej cery. Zatem jak wykonywać demakijaż, aby cieszyć się zdrową i gładką skórą?
Tarcie twarzy wacikiem
Intensywne i gwałtowne ruchy podczas demakijażu prowadzą do mikrouszkodzeń. Przyczyniają się również do przedwczesnego powstawania zmarszczek, szczególnie w okolicach oczu, natomiast zbyt mocnym tarciem oczu możesz połamać lub wyrwać rzęsy.
Jak prawidłowo to robić? Przyłóż płatki nasączone płynem do demakijażu do oczu, poczekaj, aż makijaż się rozpuści, a następnie delikatnie oczyść oczy z resztek tuszu i eyelinera. Tak samo postępuj ze skórą twarzy – wykonuj delikatne, koliste ruchy, które zapewnią dokładne oczyszczenie.
Zbyt częste i intensywne peelingowanie
Skórę możemy uszkodzić nie tylko mocne tarcie wacikiem, ale również przez zbyt częste peelingowanie. Aby oczyścić skórę z martwego naskórka, wystarczy wykonać peeling twarzy 1-2 razy w tygodniu.
Pamiętaj, aby używać peelingów przeznaczonych do skóry twarzy. Peeling do ciała może być zbyt mocny i powodować podrażnienia.
Pomijanie linii włosów
Podkład i puder aplikujesz również przy linii włosów, aby uniknąć nienaturalnej granicy między skórą a podkładem. Z tego powodu musisz pamiętać o tym, aby wieczorem to miejsce dokładnie oczyścić, ponieważ zbierają się tam nieczystości oraz resztki makijażu, które są winne powstawaniu wyprysków w tych okolicach.
Pomijanie dekoltu i szyi
Często zdarza się nam wykonywać demakijaż jedynie do linii żuchwy, lecz jeśli zależy Ci na zdrowej i młodej skórze, pamiętaj o przenoszeniu pielęgnacji również na szyję i dekolt.
Brak dwuetapowego oczyszczania
Aby skutecznie usunąć brud oraz makijaż, niezbędne jest dwuetapowe oczyszczanie. Polega ono na wstępnym usunięciu makijażu za pomocą płynu micelarnego lub mleczka, a następnie zmyciu resztek zanieczyszczeń pianką lub żelem do mycia twarzy. Dodatkowo płyn micelarny to detergent, który koniecznie trzeba zmyć, chociażby ciepłą wodą.
Demakijaż brudną myjką
Coraz bardziej popularne stają się ekologiczne sposoby demakijażu, jak np. myjka do twarzy. One również bardzo dobrze sprawdzą się podczas usuwania makijażu, jednak pamiętaj, aby dbać o czystość myjki. Po każdym użyciu dokładnie oczyść ją i pozostaw do swobodnego wyschnięcia, aby uniemożliwić rozwój bakterii, które mogą zaszkodzić delikatnej skórze twarzy.
Zmywanie pomadki na końcu
Istotna jest również kolejność demakijażu, dlatego pamiętaj, aby zaczynać go od zmycia pomadki. Gdy zrobimy to na końcu, możemy rozmazać pomadkę po oczyszczonej już skórze twarzy.
Używanie jedynie chusteczek do demakijażu
Mimo że chusteczki to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, nie sprawdzają się one jako jedyny środek do demakijażu. Można ich użyć zamiast wacika z płynem micelarnym lub mleczkiem, jednak kolejnym krokiem powinno być umycie skóry twarzy za pomocą pianki lub żelu.
Nieużywanie toniku po demakijażu
Aby zamknąć proces demakijażu, należy pamiętać o użyciu toniku. Wbrew pozorom jest to niezwykle istotny etap pielęgnacji, ponieważ tonik przywraca kwaśne pH naszej skórze, które zabezpiecza przed rozwojem bakterii oraz drobnoustrojów.
Proces demakijażu jest niezwykle istotny dla stanu naszej cery oraz jest bazą dla dalszej pielęgnacji. Warto poświęcić na niego czas, a Twoja skóra z pewnością Ci się odwdzięczy.
0 komentarzy