Jak bezpiecznie czyścić uszy?

utworzone przez | wrz 8, 2020 | Codzienna pielęgnacja

Mimo że czyszczenie uszu sprawia wrażenie prostej i niewymagającej wysiłku czynności, w trakcie jej wykonywania można popełnić wiele błędów. Sprawdź więc, jakich zasad powinnaś przestrzegać, żeby pielęgnacja uszu była skuteczna i bezpieczna. 

Czym jest woskowina?

Pojawianie się woskowiny może kojarzyć się z zaniedbaniami higienicznymi. W rzeczywistości jej wydzielanie jest zjawiskiem naturalnym i służy ściśle określonym celom. Woskowina: 

  • oczyszcza i nawilża zewnętrzny przewód słuchowy
  • zabezpiecza przed grzybami, bakteriami czy zanieczyszczeniami 

Ze względu na rolę, jaką odgrywa, nie należy dążyć do jej nadmiernego pozbywania się. Takie działanie może doprowadzić do wzmożonej produkcji, a następnie tworzenia się korka woskowinowego (nadmiar woskowiny w przewodzie). Charakterystycznymi objawami zaczopowania przewodu słuchowego są m.in. problemy ze słuchem, ból ucha czy szumy. 

Podstawowe zasady pielęgnacji

Czy to oznacza, że nie powinnaś w ogóle ingerować w proces gromadzenia się woskowiny? Pielęgnacja uszu to Twój obowiązek. Żeby nie zrobić sobie krzywdy, należy jednak stosować się do podstawowych zasad:

  • Unikaj nadmiernego pozbywania się woskowiny. Usuwaj wyłącznie tę, która została już wyprowadzona z przewodu słuchowego i możesz łatwo ją dosięgnąć. 
  • Nigdy nie wprowadzaj patyczków do ucha, ponieważ w ten sposób możesz upychać woskowinę oraz doprowadzić do jego zatkania. Patyczki i waciki kosmetyczne stosuj tylko do czyszczenia małżowiny. 
  • Czyszcząc zewnętrzne partie ucha, bądź naprawdę delikatna. Nie wykonuj szybkich, chaotycznych i nieprzemyślanych ruchów. 

W przypadku gdy woskowiny gromadzi się sporo, do jej rozpuszczenia i wyprowadzenia z przewodu słuchowego możesz wykorzystać preparaty do higieny uszu. Są one dostępne w formie sprayu bądź kropli. Dzięki zawartości olejków naturalnych, witamin czy parafiny ciekłej zalegająca woskowina zostaje rozpuszczona, a podrażnienia złagodzone. 

Kiedy udać się do laryngologa? 

Ból ucha, wypływająca wydzielina lub problemy ze słuchem to tylko niektóre objawy, jakie powinny być skonsultowane z laryngologiem. Specjalista w trakcie kontroli ustali, co jest przyczyną ich wystąpienia (np. niewłaściwa higiena, zaniedbania czy stan zapalny), wykona niezbędne badania i zaproponuje plan leczenia. Im wcześniej skorzystasz z pomocy lekarza, tym szybciej odzyskasz dobre samopoczucie i komfort. Jeśli więc zaobserwowałaś u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z zarezerwowaniem wizyty. 

0 komentarzy

Dlaczego warto stosować kosmetyki z aloesem?

Kosmetyki aloesowe już jakiś czas temu skradły serca blogerek urodowych oraz miłośniczek naturalnej pielęgnacji. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych partiach tekstu. ...

Jak objawia się alergia na kosmetyki?

Wbrew pozorom, reakcje alergiczne na kosmetyki, pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. Dotychczas słyszeliśmy o alergii na biżuterię, pyłki drzew czy też mieliśmy styczność z alergią...

Sposoby na rozszerzone pory

Rozszerzone pory to zmora nie tylko wielu kobiet, ale także mężczyzn. Niezależnie od typu cery, mogą one dotyczyć każdego z nas. Najczęściej widzimy je w tak zwanej strefie T, czyli miejscach, w...

Opadające powieki – najlepsze sposoby

Starzenie się skóry może objawiać się na wiele sposobów. Zmarszczki, bruzdy, przebarwienia, utrata elastyczności – to najpopularniejsze z nich. U niektórych osób towarzyszy mu zaś przypadłość zwana...

Rodzaje gąbek do kąpieli

Gąbka do kąpieli to produkt, który nie tylko pomaga w oczyszczaniu ciała, ale ma też wiele innych zastosowań. Zapewnia delikatny masaż, który usprawnia krążenie krwi i tym samym sprawia, że skóra...