Jak bezpiecznie czyścić uszy?

utworzone przez | wrz 8, 2020 | Codzienna pielęgnacja | 0 komentarzy

Mimo że czyszczenie uszu sprawia wrażenie prostej i niewymagającej wysiłku czynności, w trakcie jej wykonywania można popełnić wiele błędów. Sprawdź więc, jakich zasad powinnaś przestrzegać, żeby pielęgnacja uszu była skuteczna i bezpieczna. 

Czym jest woskowina?

Pojawianie się woskowiny może kojarzyć się z zaniedbaniami higienicznymi. W rzeczywistości jej wydzielanie jest zjawiskiem naturalnym i służy ściśle określonym celom. Woskowina: 

  • oczyszcza i nawilża zewnętrzny przewód słuchowy
  • zabezpiecza przed grzybami, bakteriami czy zanieczyszczeniami 

Ze względu na rolę, jaką odgrywa, nie należy dążyć do jej nadmiernego pozbywania się. Takie działanie może doprowadzić do wzmożonej produkcji, a następnie tworzenia się korka woskowinowego (nadmiar woskowiny w przewodzie). Charakterystycznymi objawami zaczopowania przewodu słuchowego są m.in. problemy ze słuchem, ból ucha czy szumy. 

Podstawowe zasady pielęgnacji

Czy to oznacza, że nie powinnaś w ogóle ingerować w proces gromadzenia się woskowiny? Pielęgnacja uszu to Twój obowiązek. Żeby nie zrobić sobie krzywdy, należy jednak stosować się do podstawowych zasad:

  • Unikaj nadmiernego pozbywania się woskowiny. Usuwaj wyłącznie tę, która została już wyprowadzona z przewodu słuchowego i możesz łatwo ją dosięgnąć. 
  • Nigdy nie wprowadzaj patyczków do ucha, ponieważ w ten sposób możesz upychać woskowinę oraz doprowadzić do jego zatkania. Patyczki i waciki kosmetyczne stosuj tylko do czyszczenia małżowiny. 
  • Czyszcząc zewnętrzne partie ucha, bądź naprawdę delikatna. Nie wykonuj szybkich, chaotycznych i nieprzemyślanych ruchów. 

W przypadku gdy woskowiny gromadzi się sporo, do jej rozpuszczenia i wyprowadzenia z przewodu słuchowego możesz wykorzystać preparaty do higieny uszu. Są one dostępne w formie sprayu bądź kropli. Dzięki zawartości olejków naturalnych, witamin czy parafiny ciekłej zalegająca woskowina zostaje rozpuszczona, a podrażnienia złagodzone. 

Kiedy udać się do laryngologa? 

Ból ucha, wypływająca wydzielina lub problemy ze słuchem to tylko niektóre objawy, jakie powinny być skonsultowane z laryngologiem. Specjalista w trakcie kontroli ustali, co jest przyczyną ich wystąpienia (np. niewłaściwa higiena, zaniedbania czy stan zapalny), wykona niezbędne badania i zaproponuje plan leczenia. Im wcześniej skorzystasz z pomocy lekarza, tym szybciej odzyskasz dobre samopoczucie i komfort. Jeśli więc zaobserwowałaś u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z zarezerwowaniem wizyty. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żel aloesowy – na co go stosować?

Żel aloesowy to niezwykle uniwersalny kosmetyk, który świetnie sprawdzi się w łazience każdej z nas. Jeśli do tej pory nie miałaś do czynienia właśnie z tym kosmetykiem, najwyższy czas to zmienić,...

Typy zmarszczek cz.I

Zmarszczki to jeden z nieodłącznych elementów starzenia się skóry. Niestety, nie ma możliwości, by całkowicie się przed nimi ustrzec. Na ich powstawanie wpływ ma, oprócz wieku, wiele innych...

Co powinien zawierać krem odmładzający?

Nie trzeba korzystać z drogich zabiegów medycyny estetycznej, by cieszyć się piękną, jędrną skórą bez zmarszczek. Doskonale możemy zadbać o cerę we własnym domu, stosując odpowiednie preparaty do...

Olejki eteryczne w kosmetykach – za czy przeciw?

Olejki eteryczne już dawno przestały być zarezerwowane tylko dla samej aromaterapii. Coraz częściej są one niezbędnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała, a także włosów. Jakie...

Kosmetyki z domowej spiżarni – pomysły na maski do twarzy

W czasach gdy nie mamy czasu nawet zjeść rano śniadania, trudno znaleźć wolną chwilę, by udać się na weekend do spa lub wygospodarować, chociaż kilka chwil na profesjonalny zabieg w salonie...