Jak bezpiecznie czyścić uszy?

utworzone przez | wrz 8, 2020 | Codzienna pielęgnacja

Mimo że czyszczenie uszu sprawia wrażenie prostej i niewymagającej wysiłku czynności, w trakcie jej wykonywania można popełnić wiele błędów. Sprawdź więc, jakich zasad powinnaś przestrzegać, żeby pielęgnacja uszu była skuteczna i bezpieczna. 

Czym jest woskowina?

Pojawianie się woskowiny może kojarzyć się z zaniedbaniami higienicznymi. W rzeczywistości jej wydzielanie jest zjawiskiem naturalnym i służy ściśle określonym celom. Woskowina: 

  • oczyszcza i nawilża zewnętrzny przewód słuchowy
  • zabezpiecza przed grzybami, bakteriami czy zanieczyszczeniami 

Ze względu na rolę, jaką odgrywa, nie należy dążyć do jej nadmiernego pozbywania się. Takie działanie może doprowadzić do wzmożonej produkcji, a następnie tworzenia się korka woskowinowego (nadmiar woskowiny w przewodzie). Charakterystycznymi objawami zaczopowania przewodu słuchowego są m.in. problemy ze słuchem, ból ucha czy szumy. 

Podstawowe zasady pielęgnacji

Czy to oznacza, że nie powinnaś w ogóle ingerować w proces gromadzenia się woskowiny? Pielęgnacja uszu to Twój obowiązek. Żeby nie zrobić sobie krzywdy, należy jednak stosować się do podstawowych zasad:

  • Unikaj nadmiernego pozbywania się woskowiny. Usuwaj wyłącznie tę, która została już wyprowadzona z przewodu słuchowego i możesz łatwo ją dosięgnąć. 
  • Nigdy nie wprowadzaj patyczków do ucha, ponieważ w ten sposób możesz upychać woskowinę oraz doprowadzić do jego zatkania. Patyczki i waciki kosmetyczne stosuj tylko do czyszczenia małżowiny. 
  • Czyszcząc zewnętrzne partie ucha, bądź naprawdę delikatna. Nie wykonuj szybkich, chaotycznych i nieprzemyślanych ruchów. 

W przypadku gdy woskowiny gromadzi się sporo, do jej rozpuszczenia i wyprowadzenia z przewodu słuchowego możesz wykorzystać preparaty do higieny uszu. Są one dostępne w formie sprayu bądź kropli. Dzięki zawartości olejków naturalnych, witamin czy parafiny ciekłej zalegająca woskowina zostaje rozpuszczona, a podrażnienia złagodzone. 

Kiedy udać się do laryngologa? 

Ból ucha, wypływająca wydzielina lub problemy ze słuchem to tylko niektóre objawy, jakie powinny być skonsultowane z laryngologiem. Specjalista w trakcie kontroli ustali, co jest przyczyną ich wystąpienia (np. niewłaściwa higiena, zaniedbania czy stan zapalny), wykona niezbędne badania i zaproponuje plan leczenia. Im wcześniej skorzystasz z pomocy lekarza, tym szybciej odzyskasz dobre samopoczucie i komfort. Jeśli więc zaobserwowałaś u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z zarezerwowaniem wizyty. 

0 komentarzy

Demakijaż – najważniejsze zasady

Wydawać by się mogło, że wykonanie demakijażu jest bardzo proste i nie wymaga specjalnej wiedzy. W praktyce jednak wcale tak nie jest. Jeśli zabierzemy się do tego w nieodpowiedni sposób, możemy...

Peeling cukrowy do twarzy – jak działa, jaki cukier wybrać i jak go zrobić?

Świetną formą oczyszczania skóry jest użycie peelingu. Dzięki niemu cera jest dogłębnie oczyszczona i odświeżona. Dla uzyskania najlepszych efektów należy jednak stosować odpowiednie peelingi. Przy...

Szczotkowanie na sucho – czy to działa?

Szczotkowanie na sucho to kolejny trend w pielęgnacji ciała, który staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet na całym świecie. Dlaczego tak wiele osób coraz częściej sięga po szczotki do...

Za co kochamy rękawice GLOV?

Bohaterkami tego tekstu są rękawice GLOV. W trakcie lektury poznasz ich supermoce oraz dowiesz się, dlaczego skradły serca kobiet z ponad 60 krajów.  W jaki sposób działają? Rękawice GLOV to...

Jak się pozbyć zaskórników?

Rozszerzone pory, zaskórniki, trądzik – to najczęstsze problemy, jakie dotykają naszej cery. Niełatwo jest sobie z nimi poradzić i czasem wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub u...