O kwasie laktobionowym wciąż niewiele się mówi, chociaż jest on składnikiem wielu kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych do skóry wrażliwej lub problematycznej. Mimo że jest znany już od ponad 100 lat, dopiero w ostatnich czasach szczególnie zwróciliśmy na niego uwagę i okrzyknęliśmy mianem rewolucyjnego składnika kosmetyków pielęgnacyjnych. Jak działa kwas laktobionowy i dlaczego jest taki cenny dla naszej skóry?
Czym jest kwas laktobionowy?
Kwas laktobionowy to substancja, którą zaliczamy do grupy hydrokwasów. Otrzymuje się go z naturalnie występującej w przyrodzie laktozy. Jego głównym działaniem jest pomoc w złuszczaniu naskórka, choć ma też szereg innych pożądanych z punktu widzenia pielęgnacji skóry właściwości.
Nie one jednak zdecydowały, że stał się kosmetycznym hitem. Cenimy go przede wszystkim za to, że jest niezwykle dobrze przyswajalny przez skórę i nie powoduje żadnych podrażnień oraz nie ma właściwości fotouczulających. Dzięki temu, w przeciwieństwie do większości kwasów, kwas laktobionowy może być bezpiecznie stosowany nawet latem, gdy skóra jest wciąż narażona na działanie promieni słonecznych.
Kwas laktobionowy w kosmetyce
Wspominaliśmy już, że kwas laktobionowy ma właściwości złuszczające, przez co świetnie sprawdza się w kosmetykach peelingujących. Działa on jednak także przeciwzapalnie i łagodząco oraz przyspiesza proces regeneracji skóry i pomaga w odbudowywaniu jej warstwy ochronnej. Oprócz tego jest zbawieniem dla cery dojrzałej, bo pobudza produkcję włókien kolagenowych, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna. Ma też działanie nawilżające, więc również doraźnie poprawia wygląd.
Kiedy sięgnąć po kwas laktobionowy?
Substancja ta jest bezpieczna w przypadku każdego rodzaju skóry. Polecana jest do cery wrażliwej, w przypadku zarówno atopowego, jak i łojotokowego zapalenia skóry, a także trądziku różowatego czy łuszczycy. Nie ma przeciwwskazań, by stosowały go także kobiety w ciąży i karmiące mamy.
Kwasu laktobionowego warto szukać w drogeryjnych kosmetykach – jest składnikiem wielu kremów, toników, peelingów i żeli. Możemy jednak także zdecydować się na profesjonalny zabieg z użyciem tej substancji u kosmetyczki.
0 komentarzy