Rozstępy to problem, który dotyczy większości kobiet, a nawet niektórych mężczyzn. Te nieestetyczne linie na ciele pojawiają się najczęściej w momencie, gdy gwałtownie przybieramy lub tracimy na wadze, u nastolatków w okresie intensywnego wzrostu, podczas ciąży czy nawet wtedy, gdy intensywnie ćwiczymy. Dlaczego tak się dzieje?
Jak tworzą się rozstępy?
Rozstępy powstają w sytuacjach, gdy dojdzie do zerwania włókien kolagenu i elastyny w skórze. Kiedy to nastąpi, w tkance w głębokich warstwach skóry powstaje ubytek, który staje się widoczny w postaci różowych lub fioletowych linii, po pewnym czasie zmieniających kolor na biały, czyli właśnie rozstępów.
Kiedy włókna się zrywają?
Do zerwania włókien najczęściej dochodzi wtedy, gdy skóra w krótkim czasie musi mocno się rozciągnąć. Jednak u osób, które mają wyjątkowo sztywną, nieplastyczną skórę, czasem wystarcza nawet nieduże naciągnięcie – dlatego rozstępy mogą powstać również w sytuacjach, w których np. szybko zwiększamy masę mięśniową. Czasami pojawiają się także, kiedy skóra w ogóle nie ma potrzeby się rozciągać, np. gdy w krótkim czasie pozbywamy się kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu kilogramów. Wtedy ma to związek z faktem, że przy tak szybkim chudnięciu traci ona na elastyczności i staje się mniej odporna. Na powstawanie rozstępów szczególnie narażone są brzuch, pośladki, biodra, piersi, uda oraz, co ciekawe, ramiona.
Stres a rozstępy
Okazuje się jednak, że powstawaniu rozstępów sprzyja także długotrwały stres. Kiedy przez długi czas jesteśmy zdenerwowani, nasz organizm zaczyna wytwarzać zbyt dużą ilość kortyzolu, zwanego też “hormonem stresu”. To zaś sprawia, że włókna stają się osłabione i bardziej podatne na zerwanie.
Jak pozbyć się rozstępów?
Pozbycie się rozstępów jest bardzo trudnym zadaniem. W początkowej fazie ich tworzenia pomaga stosowanie kremów i balsamów uelastyczniających skórę. W trudniejszych przypadkach mogą sprawdzić się mikrodermabrazja, terapia laserowa czy zabieg chirurgiczny. Nawet te metody nie dadzą jednak stuprocentowej skuteczności, gdy rozstępy są bardzo stare i rozległe. Dlatego najlepiej jest zawczasu podjąć działania, by nie dopuścić do ich powstawania.
Jak uniknąć rozstępów?
Powstawaniu rozstępów może zapobiec odpowiednia dieta bogata w cynk i krzem. Najlepszym ich źródłem są takie produkty jak jajka, ziarna zbóż, ryby, warzywa, pokrzywa i skrzyp polny. Bardzo dobre efekty daje także profilaktyczne stosowanie kremów na rozstępy. Jeszcze lepiej działają one, gdy ich używanie połączone jest z delikatnym masażem.
0 komentarzy