Dłonie, zaraz po twarzy, są najbardziej wyeksponowaną częścią naszego ciała. Nimi wykonujemy swoją pracę, je podajemy nowo poznanym osobom. Dlatego też są one swoistą wizytówką, która świadczy o tym, jak o siebie dbamy. Warto więc zwrócić uwagę na to, by były zadbane i zdrowe. Co jednak, gdy przeszkadzają nam w tym nieeleganckie pozadzierane i suche skórki?
Dlaczego pojawiają się suche skórki?
Suche skórki przy paznokciach mogą pojawiać się z kilku powodów. Pierwszym i najczęstszym z nich jest brak odpowiedniej ochrony przy pracach domowych. Jeśli sprzątamy bez użycia gumowych rękawiczek, nasze ręce są narażone na działanie detergentów, które silnie wysuszają dłonie. Skórki przy paznokciach są wyjątkowo delikatne, dlatego są też najbardziej narażone na ten szkodliwy wpływ. Jednak powodem może być także niedobór witamin czy zbyt częste mycie rąk.
Pielęgnacja skórek – podstawy
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, by pozbyć się pozadzieranych skórek, jest więc kupienie rękawiczek gumowych i używanie ich do prac, które wymagają użycia detergentów. Następnym krokiem powinno być zaopatrzenie podręcznej kosmetyczki w silnie nawilżający krem do rąk. Brak regularnego nawilżania bardzo szybko odbija się na stanie skórek. Częsty kontakt z wodą, suszarkami elektrycznymi oraz udział w prawie wszystkich czynnościach, jakie wykonujemy w ciągu dnia, wysusza skórę dłoni i powoduje jej ścieranie. Oczywiście ma to wpływ także na skórki. W ciągu dnia warto stosować krem, który szybko się wchłania i nie przeszkadza w pracy, natomiast na noc możemy użyć silnie regenerującego kremu lub nawet tłustej maści witaminowej, np. z witaminą A.
Kolejnym krokiem powinno być uzupełnienie witamin w organizmie. Największy wpływ na stan paznokci i otaczających je skórek mają witaminy C, E oraz A. Możemy zaopatrzyć się w witaminy w tabletkach, jednak w zadbaniu o skórki pomogą nam także odpowiednie napary. Pokrzywa i skrzyp polny mają na nie nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, a przy okazji są smacznymi napojami, które mogą umilić nam czas podczas popołudniowego czy wieczornego relaksu.
Odpowiednie odżywianie
Skórki przy paznokciach można jednak jeszcze dodatkowo odżywić. Doskonale sprawdza się tutaj ciepła kąpiel dla dłoni z dodatkiem oliwy z oliwek lub kilkoma kroplami olejku jojoba lub arganowego. Olejki możemy też stosować bezpośrednio na skórki. Wtedy jeszcze lepiej nawilżą one skórę i zabezpieczą ją przed utratą wody, a tym samym przed wysuszaniem. Bardzo dobrze sprawdzą się tu także olej kokosowy lub olejek rycynowy.
Malowanie paznokci też ma wpływ na skórki
Na stan skórek ma wpływ także nieumiejętne malowanie paznokci. Jeśli malujemy paznokcie często i przy okazji pokrywamy nim skórki, automatycznie stają się one bardziej wysuszone i pozadzierane. Aceton, którym zmywamy z nich nadmiar lakieru, także nie ma na nie dobrego wpływu. Dlatego najlepiej malować paznokcie, pozostawiając niewielki odstęp od skórki, a od czasu do czasu zmieniać lakier na odżywkę po paznokci.
Odsuwać czy wycinać?
Skórki, jeśli są wycinane, odrastają twardsze i mocniejsze. W efekcie później jeszcze trudniej sobie z nimi poradzić. Dlatego bardziej opłaca się odsuwanie skórek drewnianym patyczkiem. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy będziemy odsuwać skórki uprzednio zmiękczone ciepłą kąpielą.
0 komentarzy