Lato tuż tuż i pewnie wiele z nas już marzy o pięknej, złocistej opaleniźnie. Jednak jeśli regularnie śledzicie naszego bloga, wiecie, że zawsze namawiamy Was do tego, by stosować kremy z wysokim filtrem i dbać o ochronę skóry przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Czy to oznacza, że latem nie możemy cieszyć się opalenizną? Nie! Warto jednak wiedzieć, jak opalać się bezpiecznie. Przeczytacie o tym w dzisiejszym wpisie.
.
Po pierwsze – opalaj się w odpowiednim czasie
Choć pewnie najszybciej opaliłybyśmy się wtedy, gdy słońce grzeje najsilniej, czyli w samo południe, my zdecydowanie odradzamy takie podejście. Mocne słońce oznacza bowiem większe prawdopodobieństwo poparzenia słonecznego i udaru. Najbezpieczniej jest zrezygnować z kąpieli słonecznych między godziną 11 a 15. To właśnie wtedy słońce jest najwyżej, a promieniowanie UV jest wtedy największe. Jeśli wybieramy się na plażę, zróbmy to rano lub po południu.
.
.
Po drugie – nie zapomnij o kremie z filtrem
Krem z wysokim filtrem powinien znaleźć się w każdej torbie plażowej. Jednak nie tylko. Powinnyśmy stosować go właściwie przed każdym wyjściem na dwór, szczególnie w słoneczne dni. Jest on pozycją obowiązkową, szczególnie jeśli zależy nam na zachowaniu młodego wyglądu. Pamiętajmy także, że aplikację kremu z filtrem należy w ciągu dnia powtarzać – w zależności od faktora SPF częściej lub rzadziej. A także, jeśli wakacje spędzamy nad basenem, jeziorem, czy morzem, po każdym wyjściu z wody.
Warto także zapamiętać zasadę, że im jaśniejszy mamy odcień skóry, tym wyższy SPF powinien mieć nasz krem.
.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Pamiętajmy, że kąpiele słoneczne warto sobie dawkować. Stopniowo zwiększajmy ekspozycję skóry na słońce. Ponadto, jeśli zamierzamy spędzić na plaży cały dzień, zaopatrzmy się w parasol lub poszukajmy miejsca, w którym znajdziemy chociaż odrobinę cienia. Nie zapominajmy, że promienie UV mogą też przeniknąć przez ubranie, a także odbijają się od piasku i wody, a wtedy nietrudno o poparzenie słoneczne, nawet jeśli wydaje nam się, że odpowiednio zabezpieczyliśmy skórę kremem z filtrem.
Dodatkowo warto przed nagrzaniem chronić głowę, dlatego w torbie plażowej zawsze zabierajmy ze sobą kapelusz lub chustkę. Nie powinno w niej także zabraknąć okularów przeciwsłonecznych.
.
.
Leki a opalanie
Warto także pamiętać, że niektóre leki doustne, suplementy diety i zioła mogą powodować, że nasza skóra będzie bardziej podatna na poparzenia słoneczne. Dlatego też upewnijmy się wcześniej, czy nie stosujemy leków, które wchodzą w reakcję ze słońcem. W razie wątpliwości skontaktujmy się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą.
0 komentarzy