W naszych wpisach często podkreślamy, by unikać alkoholu w kosmetykach, ponieważ może on wysuszać i podrażniać cerę. Pamiętajmy jednak, że w kosmetykach nie występuje jeden rodzaj tego składnika, a niektóre z nich mogą działać na cerę lub włosy korzystnie. Dlaczego alkohol tak często pojawia się w kosmetykach i których jego rodzajów warto unikać, a które możemy stosować bez obaw?
Czym jest alkohol?
Przede wszystkim warto zauważyć, że nazwa alkohol określa całą, dość szeroką grupę składników. Każdy z nich ma inną budowę chemiczną, a co za tym idzie także inne właściwości. Nie każdy alkohol będzie więc podrażniał skórę, dlatego widząc w składzie kosmetyku tę substancję, nie powinniśmy wpadać w panikę.
Alkohole to grupa związków organicznych, składających się przede wszystkim z węgla i wodoru. W składach kosmetyków do grupy alkoholi należą wszystkie składniki, których nazwa kończy się końcówką -ol.
Jaką funkcję pełnią alkohole w kosmetykach?
Alkohole dodawane są do kosmetyków z wielu powodów. Przede wszystkim pełnią one funkcję konserwującą, a także umożliwiają składnikom pielęgnacyjnym lepsze wnikanie do głębszych warstw skóry, poprawiając tym samym ich skuteczność. Co więcej, niektóre z alkoholi ułatwiają rozpuszczanie i dodanie do kosmetyków substancji aktywnych.
Warto wspomnieć też, że wiele alkoholi poprawia lepkość kosmetyków oraz sprawia, że lepiej się one wchłaniają.
Alkohol jest także podstawą perfum, bo to właśnie w nim rozpuszczane są substancje zapachowe i olejki eteryczne. Składnik ten bardzo często spotkać możemy także w dezodorantach i antyperspirantach.
Jakie alkohole najczęściej stosuje się w kosmetykach?
Stosowane w kosmetykach alkohole możemy podzielić na kilka głównych grup, w zależności od tego, jaką rolę odgrywają one w produkcie, którego są częścią. Tak więc niektóre alkohole stosowane są w kosmetykach jako rozpuszczalniki. Do rozpuszczalników należą alkohole, które w składzie kosmetyków znajdziemy pod nazwami takimi jak: alcohol denat, alcohol, ethanol, isopropyl alcohol, benzyl alcohol, propylene glycol, ethylene glycol.
Kolejną grupą alkoholi są te, które pełnią funkcję konserwantów. Do nich zaliczamy alkohol denaturowy (alcohol denat.), a także substancje o nazwach ethanol, isopropyl alcohol, benzyl alcohol, alcohol.
Funkcję emulgatorów, czyli substancji, które umożliwiają powstanie emulsji, poprawiają lepkość i pomagają uzyskać odpowiednią konsystencję kosmetyków pełnią między innymi takie substancje jak lanolin alcohol, cetyl alcohol, arachidyl alcohol, palm alcohol, octadecanol, heksadecanol, mirystyl alcohol, isocetyl alcohol.
Ponadto alkohole w kosmetykach mogą pojawić się także jako substancje nawilżające, na przykład glycerin, propylene glycol, glucose, fructose, sacharose, sorbitol, mannitol, oraz zapachy: amylcinnamyl alcohol, cinnamyl alcohol, anise alcohol, benzyl alcohol.
.
Których alkoholi unikać?
Podsumowując, alkohole w kosmetykach podzielić możemy na te „dobre” oraz na te „złe”. W pielęgnacji cery powinniśmy więc unikać tak zwanych alkoholi procentowych, które mogą przesuszać i podrażniać cerę, a nawet wywołać alergię. Należą do nich alkohol etylowy (ethyl alcohol), alkohol denaturowy (alcohol denat), a także alkohol izopropylowy (isopropyl alcohol). Pamiętajmy także, że wiele zależy od stężenia alkoholu w kosmetyku – im wyżej znajduje się on w składzie, tym jest go więcej.
0 komentarzy