Choć zima dobiegła już końca i wydawać by się mogło, że problem smogu zniknął na parę miesięcy, to niestety wciąż jesteśmy narażeni na negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na naszą skórę. Faktycznie, wiosną i latem powietrze jest dla nas zdecydowanie zdrowsze, warto jednak wiedzieć, że cera będzie odczuwać skutki smogu jeszcze przez wiele tygodni. Jak o nią dbać, by pozostała zdrowa i promienna mimo zanieczyszczeń, na które narażamy ją każdego dnia?
.
Jak smog działa na skórę?
Choć ze smogiem kojarzymy przede wszystkim problemy z oddychaniem i oskrzelami, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak zanieczyszczone powietrze działa na naszą skórę. Czym tak naprawdę jest ten głośny smog? Jest to mieszanka kurzu, pyłu, spalin i ekstraktów węglowych, zawieszonych w powietrzu. Zawiera on ponad 150 substancji chemicznych niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
.
.
Oprócz tak oczywistych problemów, które powoduje smog, jak problemy z oddychaniem, astma, zapalenie oskrzeli i złe samopoczucie, ma on także negatywny wpływ na stan skóry, która staje się szorstka, przesuszona, podrażniona, zaczerwieniona, a nawet niemiła w dotyku. Ponadto na jej powierzchni (nie tylko na twarzy) mogą pojawić się także objawy alergii skórnej, na przykład tak zwana pokrzywka lub ciemne plamy.
Skóra narażona na działanie smogu szybciej się starzeje, jest poszarzała, a na jej powierzchni częściej pojawiają się niedoskonałości.
.
.
.
Jakich składników szukać w kosmetykach?
O skórę narażoną na działanie smogu musimy dbać szczególnie. Będzie bowiem ona potrzebowała nie tylko pomocy w odbudowaniu jej naturalnej warstwy ochronnej, ale także dodatkowej ochrony przeciwstarzeniowej i kosmetyków, które wspomogą walkę z wolnymi rodnikami. W związku z tym należy sięgnąć, bo bogate w antyoksydanty kremy i sera, szczególnie po produkty zawierające witaminy A, C i E, a także te z grupy B, która wspomoże odbudowę warstwy ochronnej.
.
.
Skóra narażona na smog potrzebuje także odpowiedniego nawilżenia. Pomocny będzie więc kwas hialuronowy, aloes i wszelkiego rodzaju naturalne oleje. W dni, kiedy powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, a także przez całą zimę przed wyjściem na dwór warto posmarować skórę tłustym kremem, który będzie stanowił dodatkową warstwę ochronną przed działaniem zanieczyszczeń.
.
Jak pielęgnować skórę narażoną na działanie smogu?
Przede wszystkim w tym okresie cera potrzebuje głębokiego, a jednocześnie delikatnego oczyszczenia. Sięgajmy po łagodne kosmetyki myjące, które nie podrażnią skóry, ale dokładnie myją skórę, a dzięki temu usuną resztki smogu, zanieczyszczeń i oczyszczą pory. Warto sięgać po olejek, którym rozpuścisz brud oraz delikatny żel myjący. Raz na jakiś czas warto sięgnąć także po maskę oczyszczającą, która pomoże jeszcze dogłębniej oczyścić skórę, a także łagodny peeling enzymatyczny, który złuszczy martwy naskórek i przywróci skórze blask.
.
.
Po dokładnym oczyszczeniu czas na intensywne nawilżanie. Serum z witaminą C lub E, kremy bogate w antyoksydanty i kwas hialuronowy, a nawet kosmetyki stworzone specjalnie dla cer mających kontakt ze smogiem są sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Oprócz kosmetyków należy także zadbać o bogatą w zielone warzywa i zdrową dietę, nawilżanie skóry od wewnątrz i odpowiednią ilość wypijanych płynów, w tym sprzyjających oczyszczaniu ziół, takich jak czystek i pokrzywa.
0 komentarzy