Olejek migdałowy – co warto o nim wiedzieć?

utworzone przez | mar 9, 2018 | Codzienna pielęgnacja

Olejek migdałowy słynny jest na całym świecie ze swoich dobroczynnych dla skóry i włosów właściwości. Chętnie sięgano po niego już w starożytności, a dziś jest jednym z najchętniej wybieranych olejów, nie tylko do pielęgnacji skóry kobiet, ale także niemowląt. Jakim właściwościom zawdzięcza swoją popularność? Co warto wiedzieć o olejku migdałowym?

 

Olej migdałowy – jak powstaje?

Olej migdałowy powstaje na skutek wyciskania nasion drzewa migdałowego i tłoczenia ich w temperaturze 30 stopni. Ten, którego używamy w kosmetyce, pochodzi z nasion migdałowca pospolitego i nazywamy go olejkiem ze słodkich migdałów. Ma on jasnożółty kolor, słodkawy smak i bardzo subtelny zapach. Dzięki temu, że wykorzystywany w kosmetyce olej ze słodkich migdałów nie musi przechodzić procesu oczyszczania, zachowuje on większość swoich cennych właściwości i składników.

 

Olejek migdałowy – właściwości

Olejek migdałowy, podobnie jak inne naturalne oleje, ma przede wszystkim właściwości nawilżające. Bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i E, które są silnymi przeciwutleniaczami i nazywane są przecież witaminami młodości. Ponadto w oleju ze słodkich migdałów znaleźć możemy także witaminę D i B2.

Oprócz witamin warto także wspomnieć, że olej ze słodkich migdałów bogaty jest w proteiny, sole mineralne, magnez, żelazo, mangan, fosfor, sód, potas oraz cynk.

 

fotolia.com, #192606910 | Autor: 279photo

 

Jak działa olej migdałowy?

Dzięki swoim właściwościom olejek migdałowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry niemowląt. Ma on działanie zmiękczające naskórek, wzmacnia także jego warstwę lipidową i barierę ochronną skóry.

Olej ten działa odżywczo, usprawnia odnowę naskórka, warto także wspomnieć, że ma działanie rozjaśniające, chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, jest także naturalnym emolientem. Co więcej działa on też ujędrniająco, opóźnia procesy starzenia i łagodzi podrażnienia.

Właściwości oleju migdałowego sprawiają także, że oprócz pielęgnacji skóry, stosuje się go także do włosów i paznokci. Działa on na nie wzmacniająco, a także zmniejsza ich łamliwość, a także zapobiega rozdwajaniu.

Ponadto warto także zaznaczyć, że olej ze słodkich migdałów należy do tak zwanych suchych olejków – doskonale się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy.

 

fotolia.com, #179229763 | Autor: elizaveta66

 

Olej migdałowy – wykorzystanie w kosmetyce

Olej migdałowy stosowany jest w przemyśle kosmetycznym przede wszystkim do produkcji perfum, mydeł, kremów, balsamów oraz olejków do masażu. Bardzo często znaleźć możemy go także w kosmetykach do pielęgnacji niemowląt.

Olej ze słodkich migdałów doskonale sprawdza się w peelingach, na przykład tych domowych, może być także stosowany do demakijażu, a dzięki swoim rozjaśniającym właściwościom można z niego przygotować domową maseczkę na cienie pod oczami. Kilka kropel oleju migdałowego może także zastąpić krem do rąk lub do stóp.

0 komentarzy

5 największych grzeszków urodowych

Przed Tobą lista 5 największych grzeszków urodowych. Dotyczą one codziennej pielęgnacji twarzy, włosów i dłoni oraz stosowanych kosmetyków. Pod którym z tych występków mogłabyś się podpisać?  1....

Nawyki, które niszczą cerę

Używamy peelingu, nakładamy maskę, wklepujemy krem... a potem robimy coś, co niszczy cały starannie wypracowany efekt – to scenariusz, który powtarza się w przypadku większości kobiet. Nawet te z...

Rola białka w pielęgnacji

W jednym z poprzednich wpisów poruszaliśmy już temat roli keratyny w pielęgnacji włosów. Jednak białek, które wykorzystuje się w kosmetykach, jest więcej. Jakie mają właściwości i dlaczego warto...

Jak dbać o skórę jesienią i zimą?

Lato skończyło się już jakiś czas temu i teraz bliżej nam już do zimy niż ciepłych dni. W okresie jesienno-zimowym nasza skóra zazwyczaj zachowuje się nieco inaczej niż w upalne letnie dni. Jak o...

Co zrobić, by rzadziej myć włosy?

Codzienne mycie włosów bywa ogromnie uciążliwe - wymaga poświęcania mnóstwa czasu nie tylko na sam proces oczyszczania, ale też na suszenie, stylizowanie i układanie. Częste zabiegi tego typu...