Przebarwienia na skórze mogą być przyczyną wielu kompleksów. Ciemne – szare lub brązowe plamki pojawiają się na skórze niespodziewanie i niestety nie jest łatwo się ich pozbyć. Skąd biorą się przebarwienia i czy można im zapobiegać? A jeśli już się pojawiły to, czy możemy się ich pozbyć?
Czym są przebarwienia?
Przebarwienia pojawiające się na naszej skórze to nic innego jak barwnik, który gromadzi się w jednym miejscu, tworząc ciemniejsze plamki. Jego pojawienie się jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem komórek nazywanych melanocytami.
Możemy wyróżnić kilka czynników, które mogą powodować pojawianie się na skórze przebarwień. Niektóre z nich to szkodliwe działanie promieni słonecznych (to jeden z powodów, dla których tak często przypominamy o ochronie przeciwsłonecznej), przyjmowanie niektórych leków, które mogą uwrażliwiać skórę na światło, opalanie blizn potrądzikowych, zaburzenia hormonalne. Na powstawanie przebarwień wpływ mogą mieć także niektóre zabiegi kosmetyczne, zła pielęgnacja cery, lub po prostu starzenie się skóry.
Jak walczyć z przebarwieniami?
Przede wszystkim warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku wielu innych problemów, łatwiej przebarwieniom zapobiegać niż leczyć. Przyczyną większości przebarwień jest promieniowanie UV, dlatego tak ważna jest ochrona przed szkodliwym działaniem słońca. Kremy z wysokim filtrem przez cały rok powinny gościć w naszej kosmetyczce, również jesienią i zimą.
Choć całkowite pozbycie się przebarwień może okazać się niemożliwe, to sięgnąć możemy po kosmetyki, które pomogą nam wybielić ciemne plamy. W tym przypadku na pewno sprawdzą się kosmetyki złuszczające, które zawierają w swoim składzie kwasy, na przykład kwasy alfa-hydroksylowe. Składnikiem kosmetyków służących do walki z przebarwieniami powinna być również witamina C, która również ma właściwości rozjaśniające, a także wyciągi z takich roślin jak borówka niedźwiedzia, malina moroszka czy lukrecja.
Często w składzie kremów na przebarwienia znaleźć możemy retinoidy, jednak należy zachować ostrożność podczas ich stosowania, ponieważ mogą podrażnić skórę.
Oprócz samych kremów rozjaśniających przebarwienia warto wprowadzić dodatkową pielęgnację i sięgnąć również po serum rozjaśniające, peelingi i maseczki w płachcie, które stosowane regularnie będą stanowiły idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji.
.
Domowe sposoby na przebarwienia
Jeśli zauważyłyśmy, że na naszej skórze zaczynają pojawiać się przebarwienia i są niewielkie i niezbyt głębokie, możemy zacząć walkę z nimi od domowych sposobów.
Na niewielkie przebarwienia skuteczne mogą okazać się maseczki z ogórka, cytryny lub… ziemniaka. Oprócz maseczek możemy z nich przygotować również okłady lub tonik.
Oprócz maseczek i kremów warto pamiętać, by regularnie stosować peeling, który usunie martwy naskórek i również pomoże rozjaśnić plamy. Nie musimy od razu sięgać po mocno ścierające peelingi mechaniczne, które mogą podrażnić skórę. W rozjaśnianiu przebarwień równie dobrze, a może nawet lepiej sprawdzają się peelingi enzymatyczne, na przykład takie zawierające kwasy owocowe. Pamiętajmy jednak, że domowe zabiegi, choć mogą okazać się skuteczne, potrzebują czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i regularnie dbać o skórę.
Jeśli nasze przebarwienia są duże lub bardzo głębokie i domowa pielęgnacja nie jest w stanie sobie z nimi poradzić, warto skonsultować się z dermatologiem lub skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym
0 komentarzy