Węch to jeden z najważniejszych, choć bardzo niedocenianych zmysłów, jakimi obdarzyła nas natura. Zapachy, które czujemy, potrafią na wiele lat odcisnąć się w naszej pamięci i nawet po długim czasie przywoływać wspomnienia. Prawdą jest również, że konkretne zapachy mają zdolność wpływania na nasze samopoczucie i nastrój.
Aromaterapia
Aromaterapia to dziedzina, która zajmuje się wpływem poszczególnych zapachów na nasz organizm. Zazwyczaj wykorzystuje się w niej olejki eteryczne, z których każdy inaczej wpływa na nasz umysł i ciało. Wykazują pozytywne działanie nie tylko jako środek pomocniczy w leczeniu wielu chorób – na przykład problemów skórnych czy bóli migrenowych, ale także korzystnie wpływają na naszą psychikę, pomagają rozładować stres, wyciszyć się, a nawet dodać energii. Niektóre olejki eteryczne wykazują nawet działanie antydepresyjne!
Zapach a nastrój
Mając wiedzę na temat aromaterapii i wpływu zapachów na nasz organizm, możemy wykorzystać ją, wybierając zapach, którym chcemy się otaczać. Jakie aromaty mogą pomóc nam wprawić nas w dobry nastrój?
Zapach cytrusów, w tym pomarańczy, cytryny czy grejpfruta, które są częstymi składnikami perfum, pomagają łagodzić stres i niepokój. Poza pozytywnym wpływem na nasz układ nerwowy są pomocne również w leczeniu bezsenności i poprawiają jakość snu, dlatego warto sięgać nie tylko po perfumy z dodatkiem tych zapachów, ale również po mgiełki, które możemy rozpylić w sypialni przed snem.
Podobne działanie uspokajające wykazuje również lawenda, a ponadto ma ona również działanie bakteriobójcze.
Zapachów, które pomagają nam rozładować stres, jest więcej. Możemy do nich zaliczyć również rumianek, różę i hyzop. W leczeniu depresji skuteczne natomiast mogą okazać się geranium, szałwia, bazylia, wanilia i jaśmin.
Poza zapachami, które działają na nas uspokajająco, istnieje cała gama tych, które mogą podziałać na nas niczym wypicie kilku łyków napoju energetycznego. Nie zdziwi nikogo na pewno, że działa tak na nas zapach ziarenek kawy. Nie tylko usuwa ona zmęczenie, ale neutralizuje również ośrodek powonienia, dlatego wybierając się do perfumerii, warto mieć przy sobie kilka tych brązowych ziarenek, a łatwiej będzie nam rozróżnić zapachy.
Pozytywny wpływ na koncentrację ma również zapach cynamonu, dlatego warto sięgać po niego przed ważnymi egzaminami i w sytuacjach, które wymagają od nas czujności, na przykład podczas długiej jazdy samochodem.
Aromaterapia a perfumy
Wiedząc już nieco więcej na temat aromaterapii i roli jaką pełnią poszczególne nuty zapachowe, warto pomyśleć o tym, wybierając perfumy. Pamiętajmy, że zapach ma wpływ na to, co myślą i jak odbierają nas inni, jeszcze zanim zdążymy się odezwać. Zapach, który nosimy ma bowiem wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także na nastrój ludzi, którzy przebywają w naszym otoczeniu.
Choć znając wpływ zapachów na nastrój, możemy umiejętnie wpływać na to, jak inni odbierają naszą osobę, to nie zapominajmy jednak, że przede wszystkim największy wpływ mają one na nas samych i na to, jak się czujemy, kiedy ich używamy. Dlatego warto zdecydować się na perfumy, które poprawią nam humor i dodadzą nam pewności siebie. Jeśli chcemy poczuć się kobieco, wybierzmy nuty kwiatowe. Tajemniczości dodadzą nam zapachy orientalne, a jeśli czujemy spadek energii, warto sięgnąć po perfumy z nutami cytrusowymi.
Wiedza z zakresu aromaterapii nie jest jednak konieczna do tego, by wybrać odpowiednie dla siebie perfumy. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zakup tych, które po prostu najbardziej nam się podobają i sprawiają, że dobrze się w nich czujemy.
0 komentarzy