Alergia na kosmetyki. Jakie są jej przyczyny?
Kosmetyki w swoim składzie zawierają wiele różnorodnych substancji chemicznych. Mimo że balsam, krem do rąk, pachną świetnie i mają odpowiednią konsystencję, nie jest powiedziane, że nie zawierają substancji, które mogą Cię uczulić. Co ciekawe, w przypadku perfum substancji uczulających może być nawet ponad 100.
Uczulenie może być wywołane przez konserwanty, formalinę czy parabeny. Formalinę znajdziemy w środkach chemicznych, ale też w preparatach zapobiegających np. poceniu się, a parabeny znajdziemy w niemal wszystkich kremach do twarzy, podkładach, maseczkach i szamponach.
Alergia na dany produkt objawi się bardzo szybko. Dzięki temu już po pierwszym użyciu poznasz, że dany kosmetyk Cię uczula i będziesz mogła odpowiednio szybko zareagować. Wyrobami, które najczęściej wywołują wyprysk kontaktowy, są mydła, dezodoranty, płyny do kąpieli, zwłaszcza te z aktywnymi detergentami.
Objawy alergii
Współcześnie uczulające składniki, powodują przede wszystkim wyprysk kontaktowy, rumień, pieczenie, uczucie suchości, swędzenie skóry i jej zaczerwienienie. Rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że dojdzie do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.
Co istotne, dzisiejsze reakcje na substancje uczulające są o wiele łagodniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ laboratoria wciąż ulepszają recepturę środków kosmetycznych, aby wyeliminować silnie uczulające substancje.
Większość wymienionych reakcji występuje u kobiet starszych, jednak nie omijają one też młodych osób, takich które nadużywają kosmetyków. Najczęściej reakcje alergiczne występują na skórze twarzy i w okolicach oczodołów.
Jeżeli widzisz, że dany kosmetyk Cię uczula, powinnaś odstawić dany kosmetyk. Po dwóch tygodniach, objawy powinny ustąpić, a Ty nie możesz zapomnieć o wizycie u alergologa, aby dokładnie móc określić substancje, jakie Cię uczulają.
Alergia. Co ją wywołuje?
Najbardziej narażone na alergię są miejsca nieosłonięte, a więc twarz, szyja i powieki, a najbardziej na nią odporna jest skóra głowy. Alergię na naszą skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i które, naturalnie, zostają tam na dłużej. Mowa tu więc o perfumach, kremach, balsamach, ale silnie alergizują również tak często używane farby do włosów i środki do ondulacji. Do mniej alergizujących należą szampony, odżywki i peelingi.
Najczęściej, objawy alergiczne wywołują substancje konserwujące, dlatego tak ważne jest sprawdzenie składu danego kosmetyku, zanim go kupimy.
Do najpopularniejszych substancji należą:
- substancje zapachowe
- Methyldibromoglutaronitrile
- Imidazolidinyl Urea
- Diazolidinyl Urea
- Cetylpyridinium Chloride
- Chlorhexidine
- lanolina i parabeny: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben
Warto wspomnieć również o formaldehydzie. Formaldehyd najczęściej występuje pod nazwami Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15 w lakierach do paznokci, włosów, samoopalaczach.
0 komentarzy