Jak objawia się alergia na kosmetyki?

utworzone przez | kwi 10, 2017 | Codzienna pielęgnacja | 0 komentarzy

Wbrew pozorom, reakcje alergiczne na kosmetyki, pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. Dotychczas słyszeliśmy o alergii na biżuterię, pyłki drzew czy też mieliśmy styczność z alergią pokarmową, jednak od kilkunastu lat, reakcje uczuleniowe na kosmetyki występują coraz częściej. Plagą można nazwać już alergię na perfumy, a substancji uczulających nie brakuje przecież w farbach do włosów czy wodach toaletowych. 

 

Alergia na kosmetyki. Jakie są jej przyczyny?

Kosmetyki w swoim składzie zawierają wiele różnorodnych substancji chemicznych. Mimo że balsam, krem do rąk, pachną świetnie i mają odpowiednią konsystencję, nie jest powiedziane, że nie zawierają substancji, które mogą Cię uczulić. Co ciekawe, w przypadku perfum substancji uczulających może być nawet ponad 100.

Uczulenie może być wywołane przez konserwanty, formalinę czy parabeny. Formalinę znajdziemy w środkach chemicznych, ale też w preparatach zapobiegających np. poceniu się, a parabeny znajdziemy w niemal wszystkich kremach do twarzy, podkładach, maseczkach i szamponach.

Alergia na dany produkt objawi się bardzo szybko. Dzięki temu już po pierwszym użyciu poznasz, że dany kosmetyk Cię uczula i będziesz mogła odpowiednio szybko zareagować. Wyrobami, które najczęściej wywołują wyprysk kontaktowy, są mydła, dezodoranty, płyny do kąpieli, zwłaszcza te z aktywnymi detergentami.

 

Objawy alergii

Współcześnie uczulające składniki, powodują przede wszystkim wyprysk kontaktowy, rumień, pieczenie, uczucie suchości, swędzenie skóry i jej zaczerwienienie. Rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że dojdzie do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Co istotne, dzisiejsze reakcje na substancje uczulające są o wiele łagodniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ laboratoria wciąż ulepszają recepturę środków kosmetycznych, aby wyeliminować silnie uczulające substancje.

Większość wymienionych reakcji występuje u kobiet starszych, jednak nie omijają one też młodych osób, takich które nadużywają kosmetyków. Najczęściej reakcje alergiczne występują na skórze twarzy i w okolicach oczodołów.

Jeżeli widzisz, że dany kosmetyk Cię uczula, powinnaś odstawić dany kosmetyk. Po dwóch tygodniach, objawy powinny ustąpić, a Ty nie możesz zapomnieć o wizycie u alergologa, aby dokładnie móc określić substancje, jakie Cię uczulają.
 

Alergia. Co ją wywołuje?

Najbardziej narażone na alergię są miejsca nieosłonięte, a więc twarz, szyja i powieki, a najbardziej na nią odporna jest skóra głowy. Alergię na naszą skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i które, naturalnie, zostają tam na dłużej. Mowa tu więc o perfumach, kremach, balsamach, ale silnie alergizują również tak często używane farby do włosów i środki do ondulacji. Do mniej alergizujących należą szampony, odżywki i peelingi.

Najczęściej, objawy alergiczne wywołują substancje konserwujące, dlatego tak ważne jest sprawdzenie składu danego kosmetyku, zanim go kupimy.
 
Do najpopularniejszych substancji należą:

  • substancje zapachowe
  • Methyldibromoglutaronitrile
  • Imidazolidinyl Urea
  • Diazolidinyl Urea
  • Cetylpyridinium Chloride
  • Chlorhexidine
  • lanolina i parabeny: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben

Warto wspomnieć również o formaldehydzie. Formaldehyd najczęściej występuje pod nazwami Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15 w lakierach do paznokci, włosów, samoopalaczach.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy można używać przeterminowanych kosmetyków?

Kiedy wydajemy mnóstwo pieniędzy na wymarzony kosmetyk, trudno nam się z nim rozstać, gdy upłynie termin jego ważności. Wmawiamy sobie, że jeszcze tylko tydzień, że przecież nic się nie stanie i w...

Depilacja – najpopularniejsze metody

Obecnie wręcz nie wyobrażamy sobie, by pokazać się publicznie z niewydepilowanymi nogami czy okolicami bikini. Często idziemy także o krok dalej i pozbywamy się włosków z rąk czy twarzy. Dlatego też...

Cera vs klimatyzacja. Jak zadbać o skórę?

Klimatyzacja w biurze czy samochodzie to prawdziwe błogosławieństwo w upalne dni. Pozwala nam zachować koncentrację i energię oraz sprawia, że podróż lub praca stają się mniej uciążliwe. Jednak dla...

Rada eksperta: płyn micelarny – kto powinien go używać?

Płyn micelarny stał się niezwykle popularnym kosmetykiem. Każda kobieta chętnie dołącza go do swojej kolekcji produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Doceniany jest przez...

Manicure dla krótkich paznokci

Piękny, zadbany manicure jest niezbędny, by dłonie dobrze się prezentowały. Przyjęło się, że najlepiej wyglądają długie, elegancko spiłowane paznokcie, jednak wiele z nas nie chce lub nie może...