Jak objawia się alergia na kosmetyki?

utworzone przez | kwi 10, 2017 | Codzienna pielęgnacja

Wbrew pozorom, reakcje alergiczne na kosmetyki, pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. Dotychczas słyszeliśmy o alergii na biżuterię, pyłki drzew czy też mieliśmy styczność z alergią pokarmową, jednak od kilkunastu lat, reakcje uczuleniowe na kosmetyki występują coraz częściej. Plagą można nazwać już alergię na perfumy, a substancji uczulających nie brakuje przecież w farbach do włosów czy wodach toaletowych. 

 

Alergia na kosmetyki. Jakie są jej przyczyny?

Kosmetyki w swoim składzie zawierają wiele różnorodnych substancji chemicznych. Mimo że balsam, krem do rąk, pachną świetnie i mają odpowiednią konsystencję, nie jest powiedziane, że nie zawierają substancji, które mogą Cię uczulić. Co ciekawe, w przypadku perfum substancji uczulających może być nawet ponad 100.

Uczulenie może być wywołane przez konserwanty, formalinę czy parabeny. Formalinę znajdziemy w środkach chemicznych, ale też w preparatach zapobiegających np. poceniu się, a parabeny znajdziemy w niemal wszystkich kremach do twarzy, podkładach, maseczkach i szamponach.

Alergia na dany produkt objawi się bardzo szybko. Dzięki temu już po pierwszym użyciu poznasz, że dany kosmetyk Cię uczula i będziesz mogła odpowiednio szybko zareagować. Wyrobami, które najczęściej wywołują wyprysk kontaktowy, są mydła, dezodoranty, płyny do kąpieli, zwłaszcza te z aktywnymi detergentami.

 

Objawy alergii

Współcześnie uczulające składniki, powodują przede wszystkim wyprysk kontaktowy, rumień, pieczenie, uczucie suchości, swędzenie skóry i jej zaczerwienienie. Rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że dojdzie do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Co istotne, dzisiejsze reakcje na substancje uczulające są o wiele łagodniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ laboratoria wciąż ulepszają recepturę środków kosmetycznych, aby wyeliminować silnie uczulające substancje.

Większość wymienionych reakcji występuje u kobiet starszych, jednak nie omijają one też młodych osób, takich które nadużywają kosmetyków. Najczęściej reakcje alergiczne występują na skórze twarzy i w okolicach oczodołów.

Jeżeli widzisz, że dany kosmetyk Cię uczula, powinnaś odstawić dany kosmetyk. Po dwóch tygodniach, objawy powinny ustąpić, a Ty nie możesz zapomnieć o wizycie u alergologa, aby dokładnie móc określić substancje, jakie Cię uczulają.
 

Alergia. Co ją wywołuje?

Najbardziej narażone na alergię są miejsca nieosłonięte, a więc twarz, szyja i powieki, a najbardziej na nią odporna jest skóra głowy. Alergię na naszą skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i które, naturalnie, zostają tam na dłużej. Mowa tu więc o perfumach, kremach, balsamach, ale silnie alergizują również tak często używane farby do włosów i środki do ondulacji. Do mniej alergizujących należą szampony, odżywki i peelingi.

Najczęściej, objawy alergiczne wywołują substancje konserwujące, dlatego tak ważne jest sprawdzenie składu danego kosmetyku, zanim go kupimy.
 
Do najpopularniejszych substancji należą:

  • substancje zapachowe
  • Methyldibromoglutaronitrile
  • Imidazolidinyl Urea
  • Diazolidinyl Urea
  • Cetylpyridinium Chloride
  • Chlorhexidine
  • lanolina i parabeny: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben

Warto wspomnieć również o formaldehydzie. Formaldehyd najczęściej występuje pod nazwami Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15 w lakierach do paznokci, włosów, samoopalaczach.

 

0 komentarzy

Instruktaż: konturowanie twarzy krok po kroku. Zobacz jak

Konturowanie twarzy to sztuka, która na dobre zakorzeniła się w codziennym makijażu, nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Modelowanie, choć niektórym paniom może wydawać się bardzo...

Joga dla twarzy – na czym to polega?

Naturalny lifting? Osoby, które regularnie uprawiają jogę twarzy, coraz częściej udowadniają nam, że jest możliwy! Poprzez ćwiczenia poszczególnych partii mięśni na tym obszarze możemy skutecznie...

Retinol – co trzeba o nim wiedzieć?

Retinol jest substancją docenianą przez kosmetologów zwłaszcza ze względu na właściwości stymulujące odnowę komórek. Wykorzystywany jest przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, jednak...

Czy warto zdecydować się na rajstopy w sprayu?

Jak ujednolicić odcień skóry nóg oraz zamaskować drobne niedoskonałości bez zakładania tradycyjnych rajstop? Wystarczy sięgnąć po ich odpowiednik w sprayu. Zostań z nami i dowiedz się więcej o...

Azjatyckie sposoby na piękną skórę

Czy zastanawiałaś się kiedyś, w czym tkwi sekret młodo wyglądającej cery Koreanek, Japonek, a właściwie wszystkich Azjatek? Co takiego robią, że nie jesteśmy w stanie na pierwszy rzut oka określić...