Kupując flakonik przepięknych, ekskluzywnych perfum, rzadko zastanawiamy się, jaki proces musiał zajść, by został stworzony produkt gotowy do użycia. Tymczasem metody tworzenia perfum bywają bardzo pracochłonne, a często również drogie, co ma znaczny wpływ nie tylko na trwałość kompozycji, ale też na jej cenę. Duże sumy musimy zapłacić na przykład za perfumy tworzone z użyciem konkretów lub absolutów. Czym one są i jak się je uzyskuje?
Konkrety – stałe substancje zapachowe
Konkretami nazywamy związki zapachowe, tworzone z naturalnych składników metodą ekstrakcji, czyli wyodrębniania nut zapachowych z roślin, najczęściej z płatków kwiatów i skórki owocowej. Konkrety mają postać stałą albo półpłynną, gdyż są połączeniem substancji zapachowych i wosku. Czasami stosowane są jako środek zapachowy sam w sobie, jednak dużo częściej poddaje się je dalszej obróbce, dzięki której uzyskuje się substancje płynne – właśnie absoluty.
Konkrety można tworzyć na kilka sposobów. Można zrobić to, stosując ekstrakcję rozpuszczalnikami lotnymi. Substancje zapachowe przedostają się wtedy do rozpuszczalnika, najczęściej benzenu lub eteru naftowego, a gdy tak się stanie, odparowuje się rozpuszczalnik. Wtedy pozostaje właśnie substancja stała o pięknym zapachu. Kiedyś tworzyło się konkrety głównie za pomocą metody enfleurage, która polegała na zanurzeniu płatków w tłuszczu, co szerzej opisaliśmy już w jednym z artykułów. Kolejnym sposobem uzyskania tej substancji jest maceracja. Tutaj również umieszcza się naturalne składniki w tłuszczu, jednak jest on podgrzewany do temperatury 50–70°C, a całość cały czas należy mieszać. Ta metoda pozwala na szybsze uzyskanie konkretu – w przypadku enfleurage’u zajmuje to nawet kilka tygodni, przy maceracji zaś wystarcza 48 godzin.
Absoluty – olejki o dużym stężeniu
Absoluty, nazywane także olejkami absolutnymi, są z kolei substancjami, które zawierają głównie związki lotne. Mają one bardzo duże stężenie, zapewniające ogromną trwałość perfum, dlatego stosuje się je jedynie w kompozycjach najwyższej jakości. Są one tworzone z substancji stałych lub półpłynnych, jak konkrety lub rezynoidy. Do tych ostatnich zaliczamy substancje zapachowe stworzone z żywicy albo pochodzenia zwierzęcego. Absolut uzyskiwany jest głównie poprzez rozpuszczanie związków zapachowych zawartych w konkretach lub rezynoidach w alkoholu, a następnie oddzielenie od tej mieszanki substancji stałych i bezwonnych. Perfumy z absolutami są niezwykle drogie, gdyż do produkcji tych substancji potrzebna jest bardzo duża ilość składnika zapachowego. Przykładowo – kwiaty jaśminu wystarczające na wyprodukowanie 3 kg konkretu starczają jedynie na 12 kropli absolutu.
0 komentarzy