Jeśli lubisz otaczać się w domu pięknymi zapachami i używasz świec lub kadzidełek, z pewnością pokochasz również woski zapachowe. Wydobywanie z nich aromatu to prawdziwy rytuał, który sam w sobie może być okazją do relaksu. Przede wszystkim jednak woski zapachowe są coraz bardziej popularne ze względu na długi czas uwalniania zapachu i dużą różnorodność, jeśli chodzi o ich rodzaje. Jeśli chcesz je wypróbować, dowiedz się, w jaki sposób najlepiej z nich korzystać.
Jak działają woski zapachowe?
Wosk zapachowy uwalnia swój zapach podczas powolnego podgrzewania w specjalnym kominku zapachowym. Jest nasączony olejkami eterycznymi i innymi substancjami zapachowymi, które pod wpływem ciepła rozchodzą się po pomieszczeniu. Większość wosków zapachowych jest sprzedawana w formie kostki, ale zdarzają się także inne kształty: serduszka, tartaletki czy muffinki.
Rodzaje wosków zapachowych
Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje wosków zapachowych, by wybrać taki, którego jakość będzie nam odpowiadała. Za najlepsze uważane są produkty wykonane z wosku pszczelego nasączonego olejkami eterycznymi. Są najtrwalsze, nie kruszą się i można z nich korzystać nawet wielokrotnie. Wyróżniają się długim czasem uwalniania aromatu.
Wysoko cenione są także woski sojowe, wykonane wyłącznie ze składników roślinnych – są więc odpowiednie także dla wegan. Popularne są woski parafinowe wykonane ze składników mineralnych, charakteryzujące się długim czasem działania. Nie są polecane natomiast woski z tworzyw syntetycznych, tańsze, ale znacznie niższej jakości.
Jeśli chodzi o kompozycje zapachowe, wybór wosków u większości producentów jest bardzo duży. Aby wprowadzić do pomieszczenia świeży, ożywczy zapach, można stosować woski o aromacie cytrusów, imbiru, zielonej herbaty. Zimą przyjemną atmosferę zapewnią woski pachnące cynamonem i innymi przyprawami korzennymi. Woski zapachowe mogą też pachnieć jak perfumy – taki efekt zapewnią produkty o zapachach orientalnych czy drzewnych.
Akcesoria potrzebne do wosków zapachowych
Podstawą dla osób, które chcą używać wosków zapachowych, będzie dobrej jakości kominek. To niewielkie naczynie z miseczką, na której umieszcza się kostkę wosku. Do nadania woskowi odpowiedniej temperatury niezbędna będzie bezzapachowa świeczka – podgrzewacz. Ustawia się ją w specjalnym otworze kominka, bezpośrednio pod woskiem.
Czas działania wosku zależy od kilku czynników. Ważna jest jakość produktu i to, z czego został wykonany. Istnieją na rynku woski, których czas palenia wynosi nawet kilkadziesiąt godzin. Standardowy czas uwalniania zapachu z pojedynczej kostki wynosi około 8 godzin. Jeśli chcesz zmniejszyć intensywność aromatu lub skrócić czas działania, możesz podzielić porcję wosku na mniejsze części. Jeśli wosk nadal nadaje się do użytku, a Ty chcesz już zakończyć aromaterapię, możesz wykorzystać go ponownie. Nie zostawiaj go wówczas w kominku, ale po zastygnięciu wyjmij i zapakuj w folię.
Po jakim czasie należy wymienić lub usunąć wosk? To proste – robimy to wtedy, gdy nie czujemy już charakterystycznego zapachu. Należy pamiętać, że nie wylewamy gorącego wosku ani nie próbujemy usuwać go ręcznie. Robimy to dopiero, gdy zastygnie. Dobrym pomysłem jest włożenie na chwilę kominka do lodówki lub zamrażarki. Potraktowany w ten sposób wosk będzie łatwiejszy do usunięcia.
0 komentarzy