Bohaterem dzisiejszego wpisu jest olejek goździkowy. Jego korzennego, intensywnego aromatu nie można pomylić z żadnym innym. A czy jego właściwości są równie unikalne?
Podstawowe informacje
Olejek goździkowy pozyskuje się poprzez destylację parą wodną pąków kwiatów goździkowca korzennego. Ten gatunek uprawiany jest głównie na Półwyspie Malajskim, Madagaskarze oraz Zanzibarze. Ma postać nie zbyt wysokiego drzewa lub krzewu, na którego liściach znajdują się liczne gruczoły produkujące olejek. Najcenniejszą częścią olejkodajną są jednak pączki. Swój charakterystyczny zapach zawdzięcza on m.in. organicznemu związkowi chemicznemu – eugenolowi.
Co wspólnego z olejkiem goździkowym mają goździki, które są używane do przyprawiania słodkich przetworów, marynat czy gorących napojów? Goździki znane jako przyprawa to po prostu wysuszona forma częściowo rozwiniętych pączków kwiatów goździkowca. Swój ciemnobrązowy kolor zawdzięczają procesom suszenia i odymiania.
Właściwości i stosowanie
Wiesz już, w jakich rejonach świata uprawiany jest goździkowiec i czemu olejek zawdzięcza charakterystyczny zapach. Pora poznać jego najważniejsze właściwości. Uważa się, że olejek wykazuje działanie:
- kojące
- rozgrzewające
- uśmierzające ból
- odświeżające
- poprawiające samopoczucie
- łagodzące ukąszenia owadów
- przeciwzapalne i przeciwgrzybicze
Znajduje więc zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i aromaterapii. Jest stosowany również podczas produkcji perfum i kosmetyków. Są one nie lada gratką dla miłośników korzennych aromatów i naturalnej, oddziałującej na zmysły pielęgnacji. Znajdziesz go także w składzie produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, w tym pastach do zębów.
Uwaga! Jeśli zmagasz się z określonymi dolegliwościami i chcesz stosować olejek goździkowy w czystej postaci, najpierw skonsultuj się z lekarzem, pod którego opieką się znajdujesz.
0 komentarzy