Tradycyjne, manualne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki nadal ma wielu zwolenników. Po jego wykonaniu przez pewien czas cera jest wolna od zaskórników i lepiej wchłania składniki odżywcze. Jednak jak każdy inny zabieg, również ten ma swoje minusy. Co tak naprawdę daje manualne oczyszczanie i czym może grozić?
Na czym polega oczyszczanie manualne?
Oczyszczanie manualne u kosmetyczki ma kilka etapów. Rozpoczyna się od dokładnego usunięcia makijażu i nałożenia na twarz preparatu o działaniu rozpulchniającym. Następnie na cerę kierowany jest strumień pary, który ma za zadanie dodatkowo zmiękczyć skórę. Tak przygotowaną twarz kosmetyczka oczyszcza, po prostu wyciskając dłońmi w rękawiczkach wszystko to, co zalega w porach. Następnie przychodzi czas na dokładną dezynfekcję i nałożenie kremu łagodzącego.
Efekty oczyszczania
Bezpośrednio po takim oczyszczaniu twarz jest mocno zaczerwieniona i spuchnięta, jednak następnego dnia z reguły wszystko wraca do normy i przez kilka tygodni możemy cieszyć się ładną, zdrową cerą. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że przy nieprawidłowym wykonaniu zabiegu problemy skórne tylko się nasilą i po niedługim czasie znajdziemy na twarzy jeszcze więcej zmian ropnych i zaskórników. Dodatkowo przy takiej metodzie oczyszczania istnieje ryzyko powstania blizn i przebarwień, których naprawdę trudno jest się pozbyć. Przy tym zaś zabieg ten ma działanie jedynie doraźne – czasowo poprawia kondycję cery, jednak w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, nadal więc będziemy po nim borykać się z trądzikiem czy nadmiernym wydzielaniem sebum.
Czy warto stosować oczyszczanie?
W niektórych wypadkach oczywiście oczyszczanie twarzy może przynieść dobry rezultat. Warto jednak skonsultować jego wykonanie z dermatologiem, który w oparciu o swoją wiedzę może odradzić zabieg lub polecić go jako uzupełnienie kuracji, która ma na celu pozbycie się problemu. W żadnym razie jednak nie warto próbować oczyszczania manualnego w domu. W takim wypadku możemy być niemal pewni, że zabieg nie tylko nie poprawi stanu skóry, ale wręcz sprowadzi większe problemy.
Przede wszystkim jednak warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu twarzy za pomocą przeznaczonych do tego kosmetyków, by ograniczyć rozwój niedoskonałości. Niezbędne w codziennej pielęgnacji skóry jest używanie dobrego płynu do demakijażu oraz żelu myjącego, a także stosowanie właściwego przy danym typie cery peelingu co najmniej raz w tygodniu. Więcej na temat dobieranie peelingu i pielęgnacji twarzy przeczytacie we wcześniejszych wpisach.
0 komentarzy